ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מרק רמיש נגד הכרמלית חיפה בע"מ :

08 יולי 2013
לפני: כבוד הרשמת מירי שי-גרינברג

התובע/המבקש:
מרק רמיש
ע"י ב"כ: עו"ד ליאב מנחם
-
הנתבעת/המשיבה:
הכרמלית חיפה בע"מ
ע"י ב"כ: עו"ד יערה גוטרמן-גולדנשטיין

החלטה

1. לפני בקשת התובע לפטרו מתשלום אגרת בית הדין בסך 1,322 ש"ח, לפי תקנה 12 לתקנות בית הדין לעבודה (אגרות), תשס"ח-2008 ("תקנות האגרות").

2. לאחר שעיינתי בכתב התביעה, בבקשה ובתצהיר שצורף לה, כמו גם בתגובת הנתבעת, הגעתי למסקנה שדין הבקשה להתקבל.

בתצהירו ציי ן התובע כי הוא מצוי בהליכי פשיטת רגל; מקור הכנסתו היחיד הוא שכר עבודתו בסך 8,942 ש"ח לחודש; הוא נדרש לתשלום הוצאות חודשיות בסך 8,600 ש"ח וכן תשלום חודשי של 1,700 ש"ח לחודש לכונס הרשמי במסגרת הליכי פשיטת רגל.

3. נתבקשה תגובת הנתבעת לבקשה, וזו הודיעה שהיא מותירה את ההחלטה לשיקול דעת בית הדין.

4. בקשה לפטור מאגרה מטעמים של חוסר יכולת כלכלית נבחנת על יסוד קיומם של שני תנאים מצטברים – ראשית, "היותו של ההליך מגלה עילה"; ושנית, העדר יכולת כלכלית.

במקרה דנן שוכנעתי כי התובענה מגלה עילה. למקרא כתב התביעה המתוקן אנו למדים שעילת התביעה (תשלום פיצויי פיטורים) נסמכת על יחסי עבודה בין התובע לבין הנתבעת במשך 15 שנה, עד התפטרותו בחודש ינואר 2009. ככל שהתובע יו כיח את טענותיו, הוא עשוי להיות זכאי לסעד לו עתר בתביעתו. אינני מביעה דעה באשר לסיכויי הצלחת התביעה, אלא שיש להבין את הדברים כמכוונים לכך שאין התביעה טרדנית או קנטרנית, ודי בכך לצרכה של הבקשה דנן.

יובהר ויודגש כי לא נעלם מעיני שהתובע לא פירט בתצהירו כיצד ממומן הייצוג המשפטי, שעה שהוא אינו נעזר בעורך דין מטעם הלשכה לסיוע המשפטי. אף לא צורפו לבקשה תדפיסי חשבון בנק לששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה, לרבות פרטים אודות תכניות חסכון, ני"ע וכדומה . עם זאת, אני סבורה כי התמונה העולה מהמסמכים שצורפו לבקשה היא שהתובע הינ ו חסר אמצעים באופן המונע ממנ ו תשלום האגרה. על פי תצהיר ו, התובע מצוי בהליכי פשיטת רגל. התובע אמנם לא הוכרז פושט רגל לפי סעיף 42 לפקודת פשיטת רגל [נוסח חדש], התש"ם-1980 (ראו לעניין זה תקנה 12(ג)(3) לתקנות האגרות), אולם דו"חות הכנסות והוצאות לחודשים נומבר ודצמבר 2012 ולחודשים מרץ ואפריל 2013, אשר הוגשו לכונס הנכסים הרשמי במסגרת הליכי פשיטת הרגל, מהווים לדעתי ראיה לכאורה לחוסר יכולתו של התובע לשלם את האגרה.

5. לאור כל האמור, הבקשה לפטור מאגרה מתקבלת.

6. על הנתבעת להגיש כתב הגנה לא יאוחר מיום 2/10/13.

7. למקרא כתב התביעה המתוקן והסעד הנתבע בו, אין מדובר בתביעה בסמכות רשם בית הדין לעבודה. לפיכך, המזכירות תסווג את התיק כתביעה בסמכות שופט (סע"ש) ותעבירו לקביעת דיון בפני שופט לפי סדר התיקים מסוגו.

ניתנה היום, א' אב תשע"ג, (08 יולי 2013), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: מרק רמיש
נתבע: הכרמלית חיפה בע"מ
שופט :
עורכי דין: