ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יחיאל פינקלשטיין נגד הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר :

בפני כבוד השופטת בדימוס רות בהט
פרופסור יאיר שפירא – חבר ועדה
ד"ר סימון שמואלי – חבר ועדה

העורר

יחיאל פינקלשטיין

נגד

המשיבה
הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר

פסק דין

זהו ערעור על החלטת המשיבה מיום 24.3.13, לפיה תביעתו של העורר לתגמולים עבור נכות מחמת ליקוי שמיעה נדחתה. הנימוק המופיע במכתב הדחייה הוא: "לגבי המחלה המבוקשת לא הוכח הקשר הסיבתי בינה לבין רדיפת הנאצים".

בטיעונו בפנינו העורר ציין כי אין לו כל מסמך רפואי או חוות דעת רפואית מהם עולה כי הליקוי בשמיעה הוא תוצאה של נזקי רעש כתוצאה מהפצצות שעבר בזמן מלחמת העולם השניה. נוסף על כך העורר מציין כי לא פנה לרופא בנושא בעיות שמיעה אלא בעת האחרונה. לדבריו הבעיה קיימת שנים רבות, אולם הוא דחה את הפניה לרופא. האירוע שלטענתו גרם לפגימה היה במלחמת העולם השניה כאשר ברח מכפרו ברומניה מאימת הנאצים, בעת שברח בשיירה עם בני כפרו.

בכל הנוגע לפן המשפטי, הואיל והעורר עצמו מציין כאמור כי הנזק הוא כתוצאה מהפצצות, שהן אירוע מלחמתי שאינו מכוּון כנגד יהודים דווקא אלא תוך כדי מנוסה כללית מפני צבא הגרמנים הנאצים. ראה לעניין זה לדוגמא ע"א 240/74 פרימט (פרומה) אלבוני נ' הרשות המוסמכת לצורך חוק נכי רדיפות הנאצים, פורסם בפד"י כט(1), עמ' 259.

בכל הנוגע לפן הרפואי: העורר הגיש בדיקת שמיעה מיום 12.11.12, מסמך המעיד על ירידת שמיעה משמעותית שניתן לייחסה גם לנזק רעש. אולם נוכח פרק הזמן הארוך בין האירוע הנטען לבין הבדיקה, לא ניתן לייחס את הפגיעה לאירוע ספציפי כלשהו, ובוודאי לא לנזק רעש שנבע מהפצצות. ניתן גם לייחס את תוצאות הבדיקה לגילו של העורר.

הנטל להוכיח קשר סיבתי בין פגיעת השמיעה לבין רדיפות הנאצים מוטל על העורר, והוא לא הרים נטל זה.

הערעור נדחה.
כנהוג בתיקים מסוג זה, איננו מחייבים בהוצאות.

ניתן היום, י' בתמוז תשע"ג, 18 ביוני 2013, בהעדר הצדדים.

רות בהט
שופטת בדימוס

פרופסור יאיר שפירא
חבר ועדה

ד"ר סימון שמואלי חבר ועדה


מעורבים
תובע: יחיאל פינקלשטיין
נתבע: הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר
שופט :
עורכי דין: