ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין איימן אבו עסא נגד מינהל מקרקעי ישראל :


בפני כבוד השופט עידו כפכפי

מבקש

איימן אבו עסא

נגד

משיב

מינהל מקרקעי ישראל

החלטה

המבקש הגיש , סמוך לשעה 19:30, בקשה "נוספת לסעד ארעי דחוף ולאחר מכן סעד זמני" במטרה למנוע מהמשיב את הריסת המבנה שהוקם בגוש 10005701 חלקה 2 תת חלקה 1 ביישוב אום בטין, שלטענתו מועד הריסתו נקבע ליום 19.6.13.

ראשיתו של ההליך בצו שהוציא המשיב לסילוק פולשים מכח חוק מקרקעי ציבור (סילוק פולשים), התשמ"א – 1981. בהחלטה מפורטת מיום 12.5.13 בת"א 5970-05-13, דחתה כבוד השופטת מקוב את הבקשה לעיכוב ביצוע הצו. בין היתר קבעה כי אין מחלוקת אמיתית בדבר מיקום הבית שבנה המבקש וכי הצו הוצא כנגד ביתו ואין חשש לטעות בזיהוי.

ביום 29.5.13 נדחה בהסכמה ערעור על החלטת כבוד השופטת מקוב, רע"א 33943-05-13, ועוכב ביצוע צו ההריסה עד ליום 6.6.13 תוך שהמבקש טען כי שומר על זכותו לפתוח בהליך אחר למיצוי זכויותיו.

הבקשה שבפני נשענת על תצלום אוויר, נספח ד', ממנו עולה לטענת המבקש כי נקודת הציון המפורטת בצו המקורי אינה זו בה מצוי המבנה. מדובר בפועל בניסיון לערער על החלטת כבוד השופטת מקוב באצטלא של בקשה כנגד מימוש הצו. הנספח האמור אינו מצורף לחוות דעת מודד ולא ניתן ללמוד ממנו את שמבקש המבקש לייחס לו. כמו כן המבקש אינו מתמודד עם הקביעה כי המיקום המדוייק אינו מעלה או מוריד שעה שאין מחלוקת כי המבנה אליו מכוון הצו הינו המבנה שבנה המבקש.

גם השענות המבקש על מכתב, שיזם עריכתו , ונערך ביום 16.6.13 מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה אבו בסמה בו נטען כי המבנה נמצא בתא שטח המיועד למגורים לפי תכנית המתאר וכי ניתן, לאחר הכנת תכנית מפורטת למגורים ושטחים בשטח הנ"ל, להסדיר את המבנה מבלי לפגוע במטרות התוכנית, אין בו כדי להושיע את המבקש.

המסמך האמור רק מאשר כי מדובר בבנייה לא חוקית ובהשאלה מעבירות התכנון והבניה עולה כי מדובר במקרה מובהק של מי שבנה ראשית ולאחר מכן עותר לקבלת היתר.

ההליך הנדון דומה במהותו לביצוע צו הריסה מינהלי לפי סעיף 238א לחוק התכנון והבניה אותו ניתן לבטל רק במידה והבניה שבגללה ניתן בוצעה כדין. העובדה כי לאחר הליך תכנוני ממושך אולי ניתן יהיה להכשיר את הבניה אינה עילה לביטול הצו, במיוחד לאחר שהליך מסודר לעיכוב ביצועו כשל.

אשר על כן אני מורה על דחיית הבקשה.

למרות דחיית הבקשה, העתק הבקשה יועבר למשיב למתן תגובתו תוך 10 ימים והבהרה בדבר מועד ביצוע הצו. כן ראוי שהמשיב יעביר מסמך הועדה המקומית לתכנון ובניה למפקח על הבניה במחוז הדרום כדי שיבחן נסיבות הוצאתו.

ניתנה היום, י' תמוז תשע"ג, 18 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: איימן אבו עסא
נתבע: מינהל מקרקעי ישראל
שופט :
עורכי דין: