ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד גמאל סלים :

בפני השופט אבישי קאופמן

בעניין:
מדינת ישראל

המאשימה

נגד

גמאל סלים

הנאשמים

גזר דין

בשני התיקים שבכותרת הורשע הנאשם על פי הודאתו בעבירה של נהיגה בלא רישיון נהיגה, ועבירה נלווית של נהיגה ברכב בלא ביטוח.

מתברר כי למרות שמעולם לא קיבל רשיון נהיגה, נמצא הנאשם נוהג בכביש 4 ביום 13.2.10, וביום 6.6.10 נמצא שוב כשהוא נוהג בתוך תחום הישוב ירכא.

עוד מתברר כי לחובת הנאשם שתי הרשעות קודמות בעבירות דומות של נהיגה בלא רשיון, בשנת 2002 ובשנת 2003.

ב"כ המאשימה ביקש להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילת רישיון נהיגה ממושכת , פסילה על תנאי, קנס הולם והתחייבות , זאת לאור רמת מסוכנות גבוהה הנשקפת מהנאשם.

הסניגור פירט מצבו של הנאשם וביקש מבית המשפט להימנע מלהטיל על הנאשם מאסר בפועל וציין כי על הנאשם הוטל צו מבחן טהור בהליך פלילי ולכן מתבקש בית משפט זה להמשיך ולנקוט בפן השיקומי של הנאשם תוך סטייה מהמדיניות המקובלת בבתי המשפט בעבירות מסוג זה.

אינני יכול לקבל כי מי שאינו מורשה בנהיגה ולא הוכשר לכך נוטל לעצמו את החירות לנהוג ברכב, פעולה שכרוכה בסיכון ומצריכה מיומנות. חומרת העבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה, הסכנה הרבה הטמונה בנהיגה ברכב על ידי אנשים שהינם בלתי מורשים, זאת בנוסף להיות עבירה זו לצערי נפוצה, מחייבים אותי להעדיף את האינטרס הציבורי של הרתעת הרבים מעל פני האינטרס האישי של הנאשם.

ככל שמדובר בעבירה ראשונה מסוג זה ינוע העונש הראוי במתחם שבין מאסר שכולו מותנה למאסר שחלקו יהיה בפועל, לתקופה קצרה, אותה ניתן לרצות בעבודות שירות. כאשר מדובר בעבירה חוזרת תוחמר הענישה בהתאם מאחר שהישנותה מעידה על העדר תהליך של הפקת לקחים.

לנאשם נסיבות אישיות שאינן קלות ובעברו 3 אשפוזים פסיכיאטריים . הנאשם לא התמיד בטיפולים ולא הגיע לביקורים שנקבעו לו במרפאה על פי בקשתו לאחר ששוחרר. מנגד, אין לראות בו כמי שמעד באופן חד-פעמי , ושומה עליו להפנים את חומרתן של העבירות בהן הורשע.

לפיכך, מצאתי לנכון להקל באופן יחסי עם הנאשם ולגזור עליו עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות, תוך הטלת עונש מאסר מותנה ממשי, אשר יש לקוות כי ירתיע אותו מלחזור על התנהגותו.

לאור כל האמור לעיל, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

* 5 חודשים מאסר בפועל.

עונש מאסר זה ירוצה בעבודות שירות ב בית החולים בנהריה, כמפורט בחוות דעתו של הממונה על עבודות השירות מיום 21.5.13.

הנאשם יתייצב לתחילת ריצוי עונשו ביום 20.6.13 בשעה 8:00 ביחידת עבודות השירות במתחם כלא חרמון. הנאשם רשאי לבקש דחייה של תחילת ריצוי העונש לתקופה קצרה.

הנאשם מוזהר כי הפרת תנאי עבודות השירות תביא להפסקתן באופן מנהלי וריצוי העונש במאסר של ממש.

* 6 חודשים מאסר על תנאי למשך ש לוש שנים, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור בתקופה הנ"ל עבירה של נהיגה בזמן פסילה או נהיגה ללא רישיון נהיגה.

* אני פוסל את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 30 חודשים.
מניין הפסילה יימנה מיום הפסילה עד תום ההליכים 21.6.12.

* בנסיבות, אינני גוזר על הנאשם קנס ואני מורה לו לחתום על התחייבות כספית על סך 5000 ₪ להימנע מלבצע עבירות בהן הורשע בתיק זה שלוש שנים מהיום.

המזכירות תמציא החלטה זו לידי הממונה לעבודות שירות.

זכות ערעור תוך 45 יום, לבית המשפט המחוזי בחיפה.

ניתן היום, י' תמוז תשע"ג, 18 יוני 2013, במעמד הנאשם, בא-כוחו עו"ד בולוס וב"כ המאשימה, עו"ד עוידה.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: גמאל סלים
שופט :
עורכי דין: