ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין המשיב : מוסטפא ח'אלדי נגד המבקש : המוסד לביטוח לאומי :

ב"ל - 45735-02-12
18 יוני 2013
לפני: כבוד הנשיא רמי כהן

המבקש (הנתבע): המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עוה"ד הדס אהרוני בן שימול

-
המשיב (התובע): מוסטפא ח'אלדי
ע"י ב"כ עוה"ד שאדי עזאם

החלטה

(בקשה להפניית שאלות הבהרה למומחה)

1. בפני בקשת המוסד לביטוח לאומי ("הנתבע") להתיר הצגת שאלות הבהרה למומחה יועץ רפואי לבית-הדין, ד"ר שבתאי ורסנו ("המומחה"), בקשר לחוות דעתו מיום 17.02.13 ("חוות הדעת") ("הבקשה").

2. נתבקשה ונתקבלה תגובתו של מר ח'אלדי מוסטפא ("התובע") לבקשה, ובה נאמר כי אין התובע מתנגד להפניית שאלות ההבהרה כמבוקש על-ידי הנתבע.

3. לאחר שעיינתי בחוות הדעת ובבקשה, הגעתי למסקנה שיש לקבל את הבקשה, ולהעביר את השאלות למומחה כמבוקש, בשינויי נוסח קלים, כלהלן:

א. שאלה 1: שאלה זו תועבר למומחה בנוסח הבא-

"1. בתשובה ג' לחוות דעתך ציינת כי במידה ובית המשפט יחליט לקבל את המצב של חשד לאסטמה כאבחנה דפיניטיבית הרי ש"ניתן לייחס לשאיפת אבק הסיליקה פוטנציאל של החמרה זמנית לתקופת עבודתו".

א. האם עמדו בפניך נתונים מוכחים המעידים על החמרה במחלת התובע עובר לתקופת החשיפה לאבק סיליקה (קרי, לפני שנת 1988) לעומת מהלך תקופת החשיפה? אנא נמק תשובתך.

ב. ככל שתשובתך לשאלה 1(א) שלילית, האם ניתן לקבוע במידת סבירות העולה על 50% כי קיים קשר סיבתי של החמרה בין החשיפה לאבק סיליקה לבין מחלת האסטמה החשודה כמחלת התובע?".
ב. שאלה 2: שאלה זו תועבר למומחה בנוסח הבא-

"2. בתשובה ד' לחוות דעתך ציינת כי במידה והתובע אכן סובל מאסטמה הרי שנתוניו הטבעיים (רקע אלרגי ועישון בעבר), הם הגורמים העיקריים למחלתו.

א. האם נכון, על-פי החומר הרפואי שהובא בפניך, שתלונות התובע בדבר קוצר נשימה החלו בגיל צעיר, וכבר בגיל 17 אובחן אצלו מום מולד במחיצה הבין-חדרית בלב?

ב. האם המום המולד בלבו של התובע יכול להסביר את קשיי הנשימה עליהם הלין?

3. ככל שהנך סבור שניתן לקבוע במידת סבירות העולה על 50% כי קיים קשר סיבתי של החמרת מצב בין החשיפה לאבק סיליקה למחלת האסטמה החשודה כמחלת התובע, נא כמת באחוזים את מידת השפעתה של החשיפה לאבק סיליקה על ההחמרה במחלה, לעומת השפעת גורמים אחרים אשר צוינו בחוות דעתך (רקע אלרגי, מום בלב, עישון). אנא נמק קביעתך".

4. רצוף פה החלטה שתועבר למומחה ובה שאלות ההבהרה שהותרו כאמור לעיל.

ניתנה היום, י' תמוז תשע"ג, 17 יוני 2013, בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: המשיב : מוסטפא ח'אלדי
נתבע: המבקש : המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: