ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלוני(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותר
מרדכי אלוני

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר
נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד מוטי נווה
ב"כ המשיב עו"ד מיטל אילן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה. חוזרת על התגובה שלנו, התנגדות גורמי הטיפול וכמו כן עבירות משמעת. קיים מידע שמדובר בכל זאת באסיר אלמ"ב ואנחנו כן היינו רוצים שועדת אלמ"ב תתכנס בעניינו ותקבל החלטה בעניינו בטרם קבלת החלטה על ידי בימ"ש. זה משהו שנודע לנו היום. משהו שהיתה התכתבות בין משטרת ישראל לשב"ס ועמדו להסיר את האלמ"ב שלו אבל מעבר לעיון בכתב התשובה קיים צורך בבדיקת אלמ"ב.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. הם מרוקנים מתוכן את כל העתירה שהוגשה, העותר סיים לרצות רבע ב- 15.11.12, ב- 22.10 הוא נפגש עם דיויד כהן קרמינולוג קליני שהמליץ על חופשות, ביום 20.12 החליטה היחידה להמליץ על הוצאתו לחופשות וביום 18.2.13 החליטו להגדירו כבעל פרופיל אלמ"ב על תיק שהוא הקורבן, מגיש פרוטוקול וכתב אישום שהוגש כנגד בנו של העותר, ורק ביום 18.2 אחרי שהומלץ על ידי היחידה נכתב על ידי המחוז תשובה שאומרת מרשך סווג ביום 18.2.13 בקטגוריה א' על ידי משטרת ישראל, מבדיקה מולם עולה כי קיים תיק אלמ"ב כנגדו.
העותר סיים לרצות רבע ב- 15.11. ב- 1.6 שני שליש מינהלי, התיק המדובר הזה שהוא קורבן בו הוא לפני שנה וחצי, הוראות התע"ש כותבות מתי ועדת אלמ"ב צריכה להתכנס, מדובר בתיק שהוא הרבה לפני המאסר, הוא הומלץ על ידי היחידה וגורמי הטיפול ונקבע כי מסוכנותו לטווח הרחוק היא נמוכה בינונית.
ביהמ"ש המחוזי בבאר-שבע החליט לדחות את הדיון עד אשר תתכנס ועדת אלמ"ב והעתירה עוד הוגשה בפב', דהיינו עד ה- 28.5 שיתקיים דיון. עכשיו הם באים ומה הם אומרים, אנחנו צריכים שועדת אלמ"ב תתכנס עוד הפעם.
אני יודע שחופשה זו לא זכות מוקנית אלא פריבילגיה שמגיעה לאנשים שעומדים בקריטריונים והעותר הומלץ על ידי היחידה אך יחד עם זאת יש לעותרים זכות שעניינם יידון בזמן, לא יעלה על הדעת שפלוני ששפוט על יריות עניין הרבע יעלה בזמן ולעומת זאת הוא ששני שליש מינהלי סיים לרצות עדיין לא תתקבל תשובה שאומרת חד משמעית.
ביהמ"ש הציע לי לדחות את הדיון במספר ימים כדי לקבל חוות דעת מעודכנת של ועדת אלמ"ב אך מאחר והעותר עומד לעלות לועדת שחרורים ביום 18.6.13 אינני מסכים.
ביום 30.4 אחרי שדנו באלימות במשפחה כלפי אביו כשאביו נפטר בשנת 2010 הם רוצים לדון שוב פעם במשהו כלפי בנו כשהעותר קורבן פה.
ועדת אלמ"ב גם בתיקים של חשד לאלימות במשפחה אמורה להתכנס, במקרה הספציפי הזה הוא הקורבן לכל אורך הדרך מתחילת המאסר, יש פה אוזלת יד של שירות בתי הסוהר, התנהגותם כלפיו זה משהו שלא נתקלתי בו.
יתרה מכך, העותר עתיד לעלות ב- 18.6 לועדת שליש ויש נפקות רצינית לגבי עניין החופשות ולא יעלה על הדעת אחרי שהיחידה המליצה וגם העו"ס שכתב שהוא ראוי לצאת ב- 20.12. אם אנחנו נבוא וביהמ"ש יתייחס לכך בשוויון נפש גם אם מדובר בחופשה שאיננה זכות מוקנית.
הוראות התע"ש קובעות מתי ועדת אלמ"ב אמורה להתכנס ועכשיו העותר בשליש, אז למה דווקא היום.

החלטה

העותר מרצה 18 חודשי מאסר בגין מעשה מגונה שלא בכוח והוא מבקש לצאת לחופשות, כפי שהמליץ מב"ן.
המשיב מתנגד להוצאת העותר לחופשות וסומך התנגדותו על חוות דעת ועדת אלמ"ב אשר לעת הזו מגדירה את העותר כאסיר אלמ"ב מאחר ועל פי המידע שברשותה העותר תקף את אביו אך הסתבר שמידע זה איננו נכון מאחר ואביו של העותר נפטר לפני מועד התקיפה המיוחסת.
היום הציג בפני העותר כתב אישום שהוגש נגד בנו בגין תקיפתו את העותר וועדת אלמ"ב טרם התייחסה למידע הנ"ל.
המשיב סומך התנגדותו גם על עמדת גורמי הטיפול כפי שהוצגה בפני.
ממכתבה של ראש תחום עו"ס מיום 5.6.13 עולה כי העותר סיים קבוצה פסיכו חינוכית לעברייני מין בכלא דקל אך על פי התרשמות העו"ס הוא לא שיתף פעולה באופן מעמיק ונמצא לא מתאים לתוכנית טיפול ייעודית של רש"א לעברייני מין בשל חוסר תובנה ומודעות מצדו לחומרת מעשיו ובשל חוסר מוטיבציה כנה לטיפול וחוסר אמפתיה לקורבן.
ראש תחום עו"ס אינה ממליצה להוציא את העותר לחופשות בשלב זה והמלצתה מקובלת עלי לאור התייחסותו של העותר להליך הטיפולי והיעדר מוטיבציה ליטול חלק בו.
יש באמור לעיל, אף מבלי להתייחס לעמדת ועדת אלמ"ב, כדי להצדיק את עמדת המשיב שלא להוציא את העותר לחופשות ואני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ד' בתמוז תשע"ג, 12 ביוני 2013, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
סג"נ


מעורבים
תובע: אלוני(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: