ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גי ללוש - העותר נגד משרד הבינוי והשיכון/המשרד הראשי :


בפני כבוד השופט בנימין ארבל

המבקשת/ המשיבה 2

עמידר, החברה הלאומית לשיכון בישראל בע"מ

נגד

המשיבים

  1. גי ללוש - העותר
  2. משרד הבינוי והשיכון/המשרד הראשי
  3. אלברט דניאל ללוש

החלטה

בפני בקשה משותפת של עמידר ושל מדינת ישראל, לפיה תמחק עמידר מן העתירה המנהלית, באופן שהתיק ינוהל באופן בלעדי על ידי פרקליטות המדינה.

בקשה זו מוגשת לאור הנחיות היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון, לפיהן תטפל מדינת ישראל בתובענות שונות הנוגעות לנכסי הדיור הציבורי. על פי הנחיות אלה, תמחק עמידר מהתובענות, והמדינה תיטול על עצמה את הטיפול.

העותר מתנגד לבקשה. לטענתו, יהא במחיקת עמידר מן העתירה משום שליחתו מעל פניו טרם קיום דיון עניינו וטרם בחינת החלטתה של עמידר , לאור המבחנים שנקבעו בפסיקה.

המשיב חוזר ומציין, כי לאור הוראות חוק הדיור הציבורי [זכויות רכישה], עמידר הוא הגוף המטפל בעניינים אלה. הנוהל הרלוונטי מקנה לה תפקיד מרכזי בטיפול בעניינים. העתירה עצמה מכווונת כנגד החלטתה של עמידר, ומחיקתה מן העתירה יהא בה משום פגיעה באמון הציבור במערכת עשיית הצדק.

אף מן הצד הדיוני, סבור העותר כי לא קיים הליך של מחיקת משיבים על דרך של סילוק על הסף, וזאת נוכח הוראת סעיף א' לתקנות בתי המשפט לעניינים מנהליים [סדרי דין], המחריגה את החלת תקנות סדר הדין האזרחי.

סבורני כי אין בסיס לחששותיו של העורר. זכויותיו של העורר לא תפגענה, לא מן הצד המהותי, ולא מן הצד הדיוני, אם תמחק עמידר מן העתירה. על פי הנחיות היועמ"ש, נוטלת על עצמה המדינה את הטיפול בעתירות הנוגעות לדיור ציבורי.

עצם העובדה כי המדינה נטלה על עצמה את הטיפול המשפטי, אין בה כדי לפטור את עמידר מחיוביה על פי החוק. בקשתה של עמידר משמעה כי עמידר תכבד כל החלטה אשר תינתן על ידי בית המשפט, כאילו ניתנה נגדה. אמנם עמידר מונתה כסוכנה של המדינה לצורך הטיפול בכל הנושאים הפרוצדורליים הנוגעים לפניית זכאים, טיפול בענייניהם, טיפול בדירות וכיוצ"ב, אולם את תפקידה זה היא ממלאת כאמור כסוכנת של המדינה, וכפופה להוראות החוק. בהיותה סוכנת של המדינה, חלים עליה כל כללי המנהל הציבורי. גבי דידי, פסק הדין אשר ינתן כנגד המדינה, יחייב את עמידר. יתר על כן, התנהלותה של עמידר תבחן מבעד לאותם משקפיים, בה בוחן בית המשפט לעניינים מנהליים את התנהלותה של המדינה.

על כן, איני רואה כל מקום לחששותיו של ב"כ העותר.

על כן, אני נעתר לבקשה, ומורה על מחיקתה של עמידר כמשיבה בעתירה.

נקבע בזאת כי מדינת ישראל מייצגת את האינטרסים הציבוריים, ופסק דין אשר ינתן נגדה, כמוהו כפסק דין אשר ניתן כנגד עמידר ומחייבה, בכל הנוגע לענייני הדיור הציבורי ,על פי חוק הדיור הציבורי [זכויות רכישה].

ניתנה היום, י' תמוז תשע"ג, 18 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: גי ללוש - העותר
נתבע: משרד הבינוי והשיכון/המשרד הראשי
שופט :
עורכי דין: