ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ויטאלי גרינביין נגד משרד הפנים :

בג"ץ 5623/12

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט א' שהם

העותרים:
1. ויטאלי גרינביין

2. ורוניקה גרינביין

נ ג ד

המשיב:
משרד הפנים

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותרים:
עו"ד מיכאל דקר

בשם המשיב:
עו"ד רועי-אביחי שויקה

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

השופט נ' הנדל:

1. מונחת לפנינו עתירה למתן צו על תנאי וצו ביניים, בגדרה מתבקש בית המשפט להורות למשיב לבוא וליתן טעם מדוע לא יעניקו לעותרים אזרחות ישראלית בהתאם להוראות חוק השבות, תש"י-1950.

2. על פי האמור בעתירה, עותר 1 הינו אזרח אוקראינה, והינו בן לאב יהודי ונכד לסבים יהודיים מצד אביו. עותרת 2 הינה אשתו של עותר 1. העותרים ביקרו בארץ בשנת 2007, ובמהלך שנת 2011 נכנסו לישראל במסגרת תוכנית "מסע" של הסוכנות היהודית, שמטרתה לחשוף את מדינת ישראל בפני צעירים יהודיים בגולה. על אף שאורכה של התוכנית ארבעה חודשים, נתבקשו העותרים לעזוב את התוכנית כעבור חודש אחד, בטענה כי "אינם מתאימים", על אף שלטענתם לא הפרו את הסכם התוכנית.

לאחר שנתבקשו לעזוב את התוכנית, פנו העותרים עצמאית למינהל האוכלוסין לצורך קבלת מעמד עולה. מאחר וטיפול קודם בעניינם החל בלשכת האוכלוסין בכפר סבא, סירבו לשכות האוכלוסין בבאר שבע ובאשדוד לקבל את בקשת העותרים. אשר על כן, פנו העותרים ללשכת משרד הפנים בכפר סבא, אשר במכתבו נמסר לבא כוח העותרים כי "היות ועולה מפנייתך כי [העותרים] אינם מתגוררים עוד באיזור כפר סבא, נא הפנה את מרשיך ללשכת רשות האוכלוסין הקרובה למקום מגוריהם בצירוף תימוכין לכך והבקשה תועבר להמשך טיפול הלשכה". לאחר קבלת המכתב, פנו העותרים לבית משפט זה בעתירתם הנוכחית.

3. דין העתירה להידחות על הסף בהיותה מוקדמת. בפועל, עד היום, טרם נבחן עניינם של העותרים בלשכת מנהל האוכלוסין. בהודעות שניתנו בהליך זה מטעם המשיב עולה כי על העותרים לפנות עתה ללשכת מנהל האוכלוסין בבאר שבע לצורך הטיפול בעניינם, וכי אף יוכלו לפנות הם לבא כוח המשיב לשם תיאום מועד הגעתם ללשכה, כדי שהטיפול בעניינם יובטח. לאמור, למעשה לא נתקבלה כל הכרעה בסוגיית מעמדם של העותרים על ידי הגורם המוסמך. משהוסר המכשול ביחס אי הוודאות לאיזה מלשכות האוכלוסין על העותרים לפנות, נדמה כי לפחות בשלב זה, אין עוד מקום לדון בעתירה. זאת כמובן, מבלי לפגוע בזכותם של העותרים להעלות כל טענה רלוונטית ביחס להכרעת לשכת מנהל האוכלוסין, לאחר שזו תתקבל. למעשה, ככל שמצויים היו מקלות בגלגלי הליך בקשת האזרחות, הם הוסרו. כעת, יש לעותרים כתובת – תרתי משמע. הם הופנו ללשכה בעיר באר שבע, וכאמור – בא כוח המדינה הודיע כי יוכלו להסתייע בו בהליך הגשת הבקשה. משכך, על העותרים לפעול על פי המסלול המינהלי האמון על התחום מושא העתירה.

4. העתירה נדחית.

ניתן היום, ‏י' תמוז תשע"ג (18.6.2013).

ש ו פ ט
ש ו פ ט
ש ו פ ט


מעורבים
תובע: ויטאלי גרינביין
נתבע: משרד הפנים
שופט :
עורכי דין: