ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מוניק אדרי נגד מלונות אסטרל בע"מ :

בפני כבוד השופט אור אדם
התובעת:
מוניק אדרי
ע"י ב"כ עו"ד אבן ברי שחדה ואח'

נגד

הנתבעות:

  1. מלונות אסטרל בע"מ
  2. הכשרה חברה לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד בר אילן ואח'

החלטה

מדובר בתביעה בגין נזקי גוף. התובעת הגישה בקשה זו בה היא מבקשת לתקן את כתב התביעה ע"י הוספת חוות דעת רפואית.
התובעת הגישה את כתב התביעה ללא צירוף חוות דעת, כנדרש בתקנה 127 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד 1984.
הוגש כתב הגנה על יסוד כתב התביעה אותה עת.
בהחלטה מיום 27.8.12, קבע בית המשפט כי בהעדר חוות דעת, יימנע מהתובעת להוכיח עניינים שברפואה והתביעה תחשב כ תביעה ללא נכות צמיתה.
ביום 8.4.13 נערך קדם משפט ראשון, והועלו טענות והצעות, הכל בהסתמך על כתב התביעה המקורי שנעדר חוות דעת רפואית.
רק ביום 6.6.13, לאחר הגשת כתב הגנה, החלטות קודמות, תחשיבי נזק וק דם משפט, הגישה התובעת בקשה לתיקון כתב התביעה ע"י הוספת חוות דעת רפואית.
בבקשתה טוענת התובעת כי חוות הדעת לא הוגשה מלכתחילה כמתחייב מהתקנות, כדי לחסוך בהוצאות ולנסות לסיים את התיק בפשרה.
הנתבעות מתנגדות לתיקון, אשר בא בשלב מאוחר לאחר החלטות בית המשפט והצעת פשרה. לחלופין מבקשות להתנות את התיקון בתשלום הוצאות.
ההלכה הפסוקה קבעה כי בדרך כלל, שעה שמדובר בשלב מקדמי של ההליכים, יש להיעתר לבקשות לתיקון כתבי טענות על מנת לאפשר לבית המשפט להכריע בסוגיות הנמצאות באמת במחלוקת בין הצדדים. המגמה בתיקון כתבי טענות נוטה לגישה ליברלית, עניינית ולא פורמאלית (ר' למשל: רע"א 1927/13 אלקו התקנות ושירותים (1973) בע"מ נ' נוי חשמל ובקרה בע"מ, (2013) ; רע"א 2607/12 אל על נתיבי אויר נ' כלל חברה לביטוח בע"מ, (2012) ; רע"א 6195/12 בנק דיסקונט לישראל בע"מ נ' אתי שימר, (2012) ועוד רבים).
בעניין דומה של בקשה להוספת חוות דעת לאחר קדם משפט, קבע בית המשפט העליון, כי ראוי לנהוג בגמישות ולהתיר את התיקון המבוקש (רע"א 10307/06 מרים לופז נ' מדינת ישראל-משרד הבריאות, (2007) ; ר' גם רע"א (מחוזי חי') 20217-01-13 ענת זקס נ' ד"ר מואיגר גוסטבו, (2013)).
יחד עם זאת, יש ממש בטענת הנתבעות. מדובר בשלב מאוחר, לאחר שהנתבעות הגישו כתב הגנה על יסוד כתב התביעה המקורי ללא חוות דעת, נתנו החלטות, הוגשו תחשיבי נזק ללא נכות צמיתה ואף נערך קדם משפט. בנסיבות אלה, הצירוף המאוחר של חוות הדעת גרם נזק לנתבעות שיש לפצות בגינו.
אשר על כן אני מתיר תיקון כתב התביעה על ידי הוספת חוות דעת, אולם זאת רק בכפוף לתשלום הוצאות הנתבעות בסך 2,000 ₪ ללא תלות בתוצאות התיק העיקרי. הסכום ישולם בתוך 30 יום מהיום.
התובעת תגיש את כתב התביעה המתוקן עם חוות הדעת עד יום 4.7.13 (אלא אם תחליט לוותר על תיקון כתב התביעה לנוכח ההוצאות שהוטלו בגינו).
הנתבעת תגיש כתב הגנה מתוקן בתוך 30 יום כזכותה בדין, וכן תהא רשאית להגיש חוות דעת מטעמה עד יום 15.9.13.
לאחר מכן יקבע בית המשפט מתווה להמשך התיק.
ניתנה היום, ט' תמוז תשע"ג, 17 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מוניק אדרי
נתבע: מלונות אסטרל בע"מ
שופט :
עורכי דין: