ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אסמהאן מחאג'נה נגד ראפת אבו שקרה :

בפני כבוד השופט נאסר ג'השאן

תובעת

אסמהאן מחאג'נה

נגד

נתבע

ראפת אבו שקרה

החלטה

1. בפניי בקשה שהגיש הנתבע למחיקת תביעת התובעת .

2. עסקינן בתביעה בגדרה עותרת התובעת להצהיר כי חוזה שכירות בינה לבין הנתבע – בקשר לקומת קרק ע במבנה הידוע כתת חלקה 1 בחלקה 26 בגוש 20344 יבוטל, וחוזי שכירות שבאו אחריו ואשר נערכו בכתב – אף הם מבוטלים.

3. בבקשתו שלפניי טוען הנתבע כי יש למחוק את התביעה, בשל סעיף בוררות המופיע בהסכם השכירות עליו חתמו הצדדים ביום 22.7.12, אשר קובע:

"בכל מחלוקת בין הצדדים בקשר להסכם זה, הצדדים מתחייבים להעביר את ההכרעה במחלוקת לבורר אחד או יותר, שיוסכם עליהם בין הצדדים והחלטת הבוררים תחייב את הצדדים".

4. לטענת הנתבע, מאחר והתובעת פעלה בניגוד לסעיף הנ"ל והגישה את התביעה לבית המשפט, יש להורות על מחיקת התביעה.

5. בתגובתה טענה התובעת, כי יש לדחות בקשת הנתבע משלא צורף לה תצהיר, וכי עסקינן בהסכם שכירות בלתי חוקי, וככזה בטל הוא לפי סעיף 30 לחוק החוזים (חלק כללי) התשל"ג – 1973 (להלן: חוק החוזים). התובעת מוסיפה וטוענת כי הנתבע לא עמד בהוראות סעיף 5 לחוק הבוררות התשכ"ח – 1968 (להלן : " חוק הבוררות").

6. עיינתי בבקשה, בתגובה ובתשובה ונחה דעתי כי יש לדחות את הבקשה.

7. כידוע, הסכם בוררות אינו מפקיע את סמכותו של בית המשפט ורשאים הצדדים, חרף קיומו של סעיף בוררות תקף ביניהם, להסכים כי הסכסוך יתברר בבית המשפט (ראו ס. אוטולנגי "בוררות – דין ונוהל" (מהדורה רביעית, חלק א', תשס"ה) עמ' 249 , להלן: אוטולנגי).

8. כיוון שכך, אך מתוך רצון שלא לסייע לצד המבקש להפר חוזהו, אימץ המחוקק הסדר ביניים, ולפיו צד המבקש לאכוף על הצד שכנגד את סעיף הבוררות, ימצא מזורו בסעיף 5 לחוק הבוררות , אשר אינו מקנה לבית המשפט סמכות למחוק את התביעה, כי אם לעכבה – מתוך מגמה למנוע הפרה של הסכם הבוררות . יחד עם זאת, אם הובא הסכסוך בפני בית משפט, ולא נתבקש עיכוב ההליכים - אין מנוס מכך שהעניין יוכרע על-ידי בית המשפט (ראו: עא 922/91 חוסיין מחמד סלימאן אבו ג'אבר נ' המאגר הישראלי ביטוח רכב, הפול פ''ד מח(3) 340 ).

9. הבקשה – כפי שהוגשה, נדחית אפוא.

10. הנתבע ישלם לתובעת הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 750 ₪. הסכום ישולם תוך 30 ימים, שאם לא כן יישא הסכום הפרשי הצמדה וריבית החל מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

ניתנה היום, ט' תמוז תשע"ג, 17 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אסמהאן מחאג'נה
נתבע: ראפת אבו שקרה
שופט :
עורכי דין: