ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מרעי(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותר
עיסא מרעי

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר
נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד אבי חימי
ב"כ המשיב עו"ד גלעד מלכא

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה בצירוף מידעים ורשימת סכסוכים. רשימת הסכסוכים רלוונטית לעניין הטיפול.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. העותר מרצה כמעט 6 שנים, כמעט שליש מתקופת מאסרו, לפחות מהדו"חות הכתובים אנחנו למדים שכשהוא היה בכלא נפחא הוא עבר קבוצה טיפולית בהצלחה רבה, שיתף לגבי עצמו, פתח את סגור לבו ומהבחינה הזו עבר כברת דרך מסוימת, יש לו גם תעודות רבות שהוא נטל חלק בפעילות חינוכית והוא עושה מאמץ ניכר ואני מראה לביהמ"ש תעודות. הוא הועבר לאיילון והחל בטיפול פרטני, הטיפול הפרטני לא צלח כנראה לאור תכנים דלים או משהו סביב העניין זה אבל הוא גילה נכונות. הדברים שהוא אומר הם דברים ברורים והוא הגיע להסדר טיעון תוך כדי ניהול התיק, לקח אחריות.
בתיק זה היו עוד מספר אנשים, אחיו שנגזרו עליו 7 שנים ויצא למספר חופשות בלי כל בעיה, שותפיו קיבל שליש ושוחררו וחזרו לפרדיס, וחברי נתן לי אמירה לגבי הדו"חות. יש עניין של התנהגות שלילית אבל זה עומד בפער לחוות הדעת לגבי התנהגותו בכלא. אפשר להוציא את העותר לאזורים מרוחקים ולאו דווקא לצפון, אלא לדרום או לירושלים או לכל מקום שהמדינה תסבור שאפשר לאיין את הקושי הזה, ואחרי 6 שנים שהוא מתנהג יפה אין סיבה לא להוציאו לחופשה בתנאים שביהמ"ש יסבור. אין לו שום ביטוי של אלימות במהלך כל השנים שהוא נמצא בכלא, שש שנים זה תקופה לא קצרה ואפשר ללמוד דפוס של העותר והוא נינוח ונעים ומשתף פעולה עם פעילות החינוך. בגלל אותן ידיעות מודיעיניות שלא תלויות בו הוא לא זוכה לפעילויות חינוך ולא זוכה להתקדם ונדמה לי שהתיק הזה לא מובהק וזה לא פגע רע שהוא ממשיך להתנהג כמו אסיר לא חיובי, הוא חיובי במהות שלו.

החלטה

העותר מרצה 18 שנות מאסר בגין הריגה, חבלה והחזקת נשק, והוא מבקש לצאת לחופשות כפי שיוצאים שותפיו לביצוע העבירות שכן התנהגותו בין כותלי בית הסוהר תקינה, הוא עבר הליך טיפולי ומשתתף בפעולות חינוכיות כפי שעולה מתעודות שהוצגו בפני.
המשיב מתנגד להוצאת העותר לחופשות וסומך התנגדותו על מידעים חסויים שהוצגו בפני, לרבות מידעים מהזמן האחרון שעניינם חשש לפגיעה בו והתנהגות שלילית.
כמו כן סומך המשיב התנגדותו על עמדת גורמי הטיפול לפיה העותר לא השלים את ההליכים הטיפוליים שהוא אמור לעבור לאור העבירות נושא הרשעתו ושילובו בקבוצה טיפולית בנושא שליטה בכעסים שאמורה להיפתח בעוד 3 חודשים תיבחן לאור עמדת גורמי המודיעין.
עיון במידעים החסויים שהוצגו בפני מעלה כי חלקם מהזמן האחרון יחסית ויש בהם כדי לעורר חשש שאם העותר ייצא לחופשות הוא עלול להיפגע על ידי אחרים ואין בתנאי החופשות כדי לאיין את החשש.
חשש זה נתמך גם בהתנהגות השלילית של העותר כאשר בזמן האחרון החזיק חפץ אסור להחזקה.
לאור כל האמור לעיל, וגם מבלי להתייחס לעמדת גורמי הטיפול בדבר מיצוי הטיפול בעותר כתנאי ליציאתו לחופשות, עמדת המשיב מוצדקת וסבירה ואני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ד' בתמוז תשע"ג, 12 ביוני 2013, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
סג"נ


מעורבים
תובע: מרעי(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: