ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משה גרוסמן נגד הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר :

ועדת עררים ת-א לפי חוק נכי רדיפות הנאצים

בפני כבוד השופטת בדימוס רחל גרינברג – יו" ר
ד"ר נעמי אפטר - חברה
עו"ד יהודית ארבל - חברה

העורר

משה גרוסמן

נגד

המשיבה

הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר

פסק דין

זהו ערר לפי חוק נכי רדיפות הנאצים תשי"ז- 1957 (להלן החוק).
העורר מוכר כנכה הזכאי לתגמולים לפי החוק. הוא משתייך לקבוצת הניצולים ממעגל ראשון (שהה כילד בגטו) והיה בן 10 בתום המלחמה .
בערר שבפנינו אשר הוגש ע"י העורר עצמו, הוא משיג על החלטת המשיבה לדחות בקשתו להכרה במחלת סוכרת ממנה הוא סובל כקשורה לרדיפות. המשיבה בהחלטתה מיום 4.3.12 דחתה תביעתו להכרה במחלת הסוכרת והן ביתר לחץ דם.

בדיון הראשון בפני הוועדה ביום 19.7.12 טען העורר בנוסף לסוכרת גם לפגימות יתר לחץ דם ובעיות אורתופדיות. עד למתן פסק הדין המשיבה הכירה בפגימת גב וקבעה לעורר אחוזי נכות בגינה.

באשר לשתי הפגימות הנוספות, סוכרת ויתר לחץ דם, לפי המסמכים שהוצגו ע"י העורר במסגרת הליך הערר הסוכרת אובחנה ב- 1986 ויתר לחץ דם ב- 1988. ע"פ הקריטריונים של וועדת שני, הע ורר זכאי להכרה בגין פגימות אלה בשיעור של 1/4 על חשבון הרדיפות.
יצויין כי המסמכים הרפואיים הרלוונטיים נמצאו בתיקו הרפואי הידני של העורר והומצאו בעקבות צו לקופ"ח שניתן ע"י הועדה.

העורר הוסיף וטען בפנינו כי שתי המחלות פרצו עוד בתקופת שירותו הצבאי, היינו בשנת 1953. מועד גילוי המחלה משמעותי לגבי שיעור ההכרה בנכות ועל כן, לאור טענתו, ביק שנו לקבל העתק מתיקו הרפואי בצבא. לאחר מספר דחיות החומר הגיע לידנו אך העיון בו אינו תומך בטענות העורר וההיפך הוא הנכון; ישנו רישום משנת 1953 לפיו ערכי לחץ הדם שנמדד היו 115/70 וכן אין אזכור לסוכרת.

לאור האמור לעיל אנו קובעים כי המחלות סוכרת ויתר לחץ דם יוכרו ע"י המשיבה כקשורות לרדיפות בשיעור של 1/4.

אנו ערים לכך שהעורר לא הציג בזמנו תיעוד רפואי המעיד על מועד גילוי המחלות לפני 1999 (ראה האמור בדיון מיום 19.7.12), תיעוד שנמצא בתיק הידני שהגישה אליו התאפשרה לאחר מתן צו לקופ"ח, ונזכיר כי העורר לא היה מיוצג. בנסיבות אלה נראה לנו לנכון לקבוע את מועד הגשת הבקשה להכרה בסוכרת כמועד תחילת ההכרה בשתי הפגימות.

מזכירות הוועדה תשלח את פסק הדין לצדדים.
זכות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 30 יום מיום קבלת פסק הדין בשאלה משפטית בלבד.

ניתן היום, ט' תמוז תשע"ג, 17 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: משה גרוסמן
נתבע: הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר
שופט :
עורכי דין: