ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פלוני נגד מדינת ישראל :

ע"פ 262/06

כבוד השופט א' רובינשטיין

כבוד השופט ד' חשין

המערער:
פלוני

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערעור על גזר דינו של בית המשפט המחוזי לנוער ירושלים
בתיק פ 616/05 שניתן ביום 22.11.05 על-ידי כבוד השופטת
ח' בן עמי

תאריך הישיבה:
י' בתמוז תשס"ו
(6.7.06)

בשם המערער:
עו"ד עאטף פרחאת

בשם המשיבה:
עו"ד אוהד גורדון

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

פסק-דין

השופט א' רובינשטיין:

א. ערעור על גזר הדין שהושת על המערער על-ידי בית המשפט המחוזי בירושלים (השופטת ח' בן-עמי) ביום 22.11.05, בגדרו נדון לעשרים ושניים חודשי מאסר בפועל, בנוסף ל-10 חודשי מאסר על תנאי, קנס בסך 3,000 ₪ והתחייבות על סך 5,000 ₪ להימנעות מעבירות.

ב. המערער, קטין יליד 13.11.88, הואשם יחד עם 9 אחרים, מהם 2 בגירים והשאר קטינים, בכתב אישום אחד ובו אישומים אחדים. הוא הודה - בגדרי הסדר טיעון - בכתב אישום מתוקן, בשלושה אישומים (שני אישומים אחרים לגביו נמחקו במסגרת ההסדר). האישום הראשון בו נכלל המערער עניינו תכנון לפגוע במכוניות ישראליות הנוסעות בכביש ירושלים-מעלה אדומים ובכוחות הביטחון, וזאת על-ידי דרדור צמיגים בוערים לכביש ואחר כך יידוי בקבוקי תבערה לעבר כלי הרכב וכוחות הביטחון. המערער השתייך לקבוצה שהמתינה לכוחות צבא ומשטרה מצוידת בבקבוקי תבערה ואכן יידתה אבנים ובקבוקי תבערה לעבר ג'יפ משטרתי שבו פגעה, בשמשה ותוך הצתת הגג. אישום נוסף (מס' 3) בו הואשם המערער היה קשירת קשר לידוי בקבוקי תבערה לעבר עמדת השומר בכניסה לבית החולים "הדסה" בהר הצופים, וכן הכנת בקבוקים וידויים. עוד אישום (מס' 5) כלל קשר לידוי בקבוקי תבערה לעבר תחנת דלק על כביש ירושלים-מעלה אדומים; המערער יידה בקבוק תבערה, וזה התלקח ופגע בגדר התחנה. העבירות בהם הואשם המערער כללו קשר לפשע, ייצור נשק, סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, הצתה, ניסיון לתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. העבירות נעשו בשבוע שבין 24.5.05 ל-28.5.05.

ג. תסקיר שירות המבחן לנוער תיאר רקע משפחתי נורמטיבי, לימודים תיכוניים, בעיית אסטמה המחייבת מעקב רפואי. נמסר כי המערער נטל אחריות על ביצוע העבירות וגילה צער על מעשיו, בטענה כי נגרר אחר שותפיו לעבירה, ופעל בכעס על החיילים המסיירים בכפרו באופן מתמיד ומקשים על האוכלוסיה. שירות המבחן לנוער המליץ להתחשב בכל האמור לעיל. המערער גם הביע צערו בבית המשפט בעת הטיעון לעונש.

ד. בית המשפט קמא ציין את חומרתן היתרה של העבירות, במיוחד אלה שבבסיסן עבירת הקשר, התכנון שנועד להביא ל"פגיעה רבתי בסדר הציבורי, בגוף וברכוש..." וכן ההמשך במעשים קשים; "אכן, כשמדובר בנערים לשיקולי השיקום שמור מקום נכבד, ואולם הלכה היא כי גם כאשר מדובר בקטינים, לצד האינטרס השיקומי ניצב האינטרס הציבורי שעל בית המשפט להתחשב בו". סוף דבר, הוטל על המערער עונש כאמור לעיל. על נאשמים אחרים הוטלו עונשי מאסר בפועל שנעו בין 7 ל-26 חודשים, בנוסף לעונשים אחרים.

ה. (1) בערעור נטען כי לא קוימה אחידות הענישה, שכן נאשמים שהורשעו בשני אישומים נדונו ל-10 חודשי מאסר, ואילו המערער נדון בגין שלושה אישומים לעשרים ושניים חודשי מאסר בפועל; כן נטען כי לא ניתן משקל ראוי לנתוניו האישיים של המערער, לחרטתו ולהמלצת שירות המבחן. הוצגו על-ידי בא כוחו המלומד של המערער תקדימים ובהם מאסרים בפועל של חמישה, שישה ושבעה חודשים, ואף פחות מזה (במקרה האחד אף ללא הרשעה והטלת מבחן), בעבירות קרובות.

(2) בא כוח המדינה טען כי המדובר במעשים שהיה בהם סיכון אמת לחיי אדם; המערער היה מן הבולטים בנאשמים, והואשם, בשונה מאחרים, בשלושה אישומים.

ה. לא ראינו מקום להיעתר לערעור. אכן בית המשפט קמא לא הקל בעונשו של המערער, אך אין בכך דופי. סוג עבירות זה, שעניינן בקבוקי תבערה, מחייב ענישה מחמירה. תוצאותיו של בקבוק תבערה, וכבר היו דברים מעולם, עלולות להיות קשות ביותר, וראוי איפוא כי ייצא הקול שהענישה בכגון דא לא תהא קלה. בטחון הציבור אינו יכול להיות הפקר ונתון לאימה, בכביש, בבית החולים, באוניברסיטה, בתחנת הדלק, ואלה המקומות אליהם כיוונו המערער וחבריו את מעשיהם. בית המשפט קמא דירג את הנאשמים, ואיננו רואים כי סטה בעניינו של המערער באורח שיחייב התערבות; אכן, אין פלס מדויק היכול לשקול זו כנגד זו עבירה פלונית, של פלוני לעומת אלמוני, אך הקו שנקט בו בית המשפט נראה לנו. המערער הוא איש צעיר ששגה משגה כבד – והוא נענש עליו; יש לקוות כי התקופה במאסר תהווה לקח וכי לא יחזור לסורו. בגילו עדיין פתוחה בפניו הדרך לחיים נורמטיביים, ללימודים ולרכישת מקצוע, ואנו מקוים כי יילך בה. כאמור, לא נוכל להיעתר לערעור.

ניתן היום, י' בתמוז תשס"ו (6.7.06).

ש ו פ ט ש ו פ ט ש ו פ ט


מעורבים
תובע: פלוני
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: