ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אסף רזיאל נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופטת שרה דותן

עורר
אסף רזיאל
ע"י ב"כ עו"ד שלמה ארד

נגד

משיבה
מדינת ישראל
ע"י ב"כ עו"ד רועי בראון

החלטה

ערר על החלטת כבוד השופטת שרית קריספין-אברהם מיום 1.5.13, בתיק מ"ת 7838-04-13, של בית משפט השלום לתעבורה בתל-אביב, לפיה שוחרר העורר בתנאים מגבילים הכוללים פסילת רשיון נהיגה לתקופה של ששה חודשים.
נגד העורר הוגש כתב אישום אשר ייחס לו עבירות של נהיגה בשכרות ותחת השפעת סמים, נהיגה בקלות ראש ונהיגה ללא רשיון רכב תקף.
על פי העובדות, ששימשו בסיס להחלטה נשוא הערר, נעצר העורר על ידי מחסום משטרתי לאחר שנראה נוהג בקטנוע בניגוד לכיוון הנסיעה, עלה על מעבר חציה ולאחר מכן על המדרכה בנסיון להתחמק מהשוטרים במחסום.
רס"ר תומר אללי, עורך דו"ח הפעולה, מצויין כי הריח ריח של אלכוהול, ובתשובה לשאלתו בסוגייה זו, השיב העורר כי שתה כוס יין שעה קודם לכן. לעורר נערכה בדיקת נשיפה שנמצאה תקינה (לאחר שהבדיקה הראשונה נכשלה). השוטר, מציין עוד, שכאשר העורר ירד מהאופנוע נראה בלתי יציב ועיניו אדומות, וכאשר נשאל אם עישן סמים, השיב "עישנתי מזמן לא היום". לנוכח תשובתו הודיע לו השוטר כי הוא עצור בגין חשד לנהיגה תחת השפעת סמים. עם הגעתו לתחנת המשטרה נשאל העורר אם מסכים לבדיקת שתן ודם והלה השיב בשלילה.
בהמשך נערך ע"י פקד שחר דו"ח פעולה באכיפת נהיגה בשכרות שבסיומו נדרש העורר להיבדק בדיקת נשיפה, שתן ודם והוסברה לו המשמעות המשפטית של סירובו לבדיקות אלה. עובר לגביית אמרתו הוזהר העורר וצויינו החשדות נגדו. כמו כן הובהר לו כי סירוב להיבדק לפי דרישת שוטר תוצאתו היא שרואים אותו כמי שעבר עבירה של נהיגה בשכרות/סמים בנוסף לעבירה של סירוב להיבדק.
בהחלטה נשוא הערר נקבע ע"י כבוד השופטת קריספין-אברהם כי התשתית הראייתית לא די בה כדי להורות על מעצרו של העורר עד תום ההליכים. יחד עם זאת הורתה על פסילת רשיון הנהיגה שלו לששה חודשים.
בערר שלפני טען עורך דינו של העורר לשורה של כשלים שנפלו בחקירה והדגיש כי לא היה לאנשי המשטרה חשד סביר שיצדיק דרישה להיבדק בדיקת דם ושתן. כמו כן טען כי העורר לא הוזהר באשר לתוצאות סירובו.
לאחר שעיינתי בתיק החקירה, נחה דעתי כי לא נפל פגם בדרישת אנשי המשטרה לבדיקתו של העורר.
כפי שעולה מדו"ח הפעולה של רס"ר תומר אללי, נהיגתו של העורר עוררה את חשדם של השוטרים שהוצבו במחסום, כמו גם נסיונו להתחמק מהם. כאשר נוצר קשר בין העורר לשוטר, הריח האחרון ריח של אלכוהול ובשלב זה טען העורר ששתה כוס יין שעה קודם לכן (ולא ארבע שעות כפי שטען בחקירתו).
גם דבריו באשר לשימוש בסמים לא הצביעו על כך שמדובר בשימוש לפני שנים כפי שמסר באמרתו.
תנועותיו החשודות, כמו גם עיניו האדומות וריח האלכוהול, די היה בהם כדי לעורר חשד סביר ולהצדיק דרישה לבדיקת שתן ודם.
העורר הוזהר באשר לתוצאות סירובו והוא אף התייעץ עם עורך דין עובר למסירת אמרתו וסירובו למסור בדיקות.
לאור האמור לעיל, בדין החליטה כבוד השופטת קריספין-אברהם לפסול את רשיונו של העורר למשך ששה חודשים.
הערר נדחה.

ניתנה היום, ח' תמוז תשע"ג, 16 יוני 2013, במעמד עו"ד רועי בראון והעורר בעצמו.

שרה דותן, שופטת
אב"ד


מעורבים
תובע: אסף רזיאל
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: