ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שמואל שמואל נגד בר אהוד :


בפני כבוד השופט רמי חיימוביץ

מבקש

בר אהוד

נגד

משיבים

  1. שמואל שמואל
  2. חברת לייזר טק 2000

החלטה

בקשת הנתבע 1 לחייב את התובע להפקיד ערובה להבטחת הוצאותיה.
הבקשה נדחית.
זכות הגישה לערכאות היא עקרון יסוד במשפטנו ומכוחה נקבע שאין להתנות את זכותו של תובע למצות את דינו בהפקדת ערובה להבטחת הוצאות הנתבע אלא במקרים נדירים ובנסיבות חריגות (רע"א 3601/04 ו'נצ'ון נ' מדינת ישראל [2007]).
בית-המשפט העליון מנה שורת שיקולים אותם יש לשקול בעת מתן החלטה על הפקדת ערובה, כאשר הכלל המנחה הוא שיש לחייב בהפקדת ערובה במתינות ובמקרים חריגים בלבד . לכן נקבע כי חיוב בהפקדת ערובה יעשה בעיקר בעניינן של חברות, של תושבים זרים ושל תובעים שכתובתם לא צויינה; כי אין לחייב תובע בהפקדת ערובה מחמת עוניו בלבד; כי "בשל הקושי להעריך את סיכויי התביעה כאשר עסקינן בהליך בערכאה הראשונה, שיקול זה כשלעצמו אינו יכול, בדרך כלל, להביא לחיוב תובע בערובה להוצאות הנתבע, אלא במקרים של הליך שניתן להגדירו כהליך סרק מובהק" (רע"א 6353/12 אברהם נ' יגרמן [2013]) ; וכי גם מועד הגשת הבקשה ביחס לשלב בו מצוי ההליך יכולים להוות שיקול רלוונטי.
יישום העקרונות שנקבעו בפסיקה ואיזון בין השיקולים השונים מביא למסקנה שדין הבקשה להפקדת ערובה להידחות.
ראשית, הבקשה הוגשה לאחר תום שלב קדם המשפט והגשת הראיות ועיקר ההוצאות בתיק כבר הוצאו . שנית, התובע הוא נכה וחסוי, שמונה לו אפוטרופוס לדין, מצבו הכלכלי אינו מן השפירים ודומה כי חיובו בהפקדת ערובה כעת עשויה לחסום כליל את זכותו למצות את יומו בבית-המשפט. שלישית, הואיל ומדובר באזרח ותושב ישראל, יוכל הנתבע להיפרע בגין הוצאותיה – אם תתקבל עמדתה ויפסקו הוצאות – בסיום ההליך. רביעית, אף שבפני התובע ניצבים קשיים לא מבוטלים בהוכחות תביעתו, לא ניתן לומר כי מדובר בתביעת סרק מוחלטת. יוער כי ב"כ הנתבע העלה את הטענות בנוגע לסיכויי התביעה ולתוכן חוות הדעת, וב"כ התובע הבהירו כי הם מבקשים לנהל את התביעה גם אם קיים סיכון לדחייתה ולפסיקת הוצאות משמעותיות לחובת מרשם .
בנסיבות אלו, בשקילת זכות הגישה לערכאות, נוכח מועד הגשת הבקשה והואיל והנתבע יוכל להיפרע מן התובע, שהוא תושב ישראל, בסיום ההליך, הבקשה נדחית.
הנתבעת ישא בהוצאות התובע בסך 2,000 ₪ שישולמו בסיום ההליך ללא קשר לתוצאותיו.

ניתנה היום, ח' תמוז תשע"ג, 16 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שמואל שמואל
נתבע: בר אהוד
שופט :
עורכי דין: