ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חיים דוד שאואט נגד וינשטיין :

לפני: כבוד השופט אילן ש' שילה, סג"נ – אב"ד
כבוד השופטת מיכל נד"ב
כבוד השופטת ורדה פלאוט

המערערים
1.חיים דוד שאואט
2.אסתר שאואט
באמצעות ב"כ עו"ד עמי סביר

נגד

בית משפט קמא מינה את מר אייל שנהב, שמאי מקרקעין ומהנדס בנין, שמאי מטעמו, לקבוע אם נגרמה ירידת ערך לדירה נושא המחלוקת עקב תופעת טרמיטים, ואם כן את שיעור ירידת הערך.

החלטה

בית משפט קמא מינה את מר אייל שנהב, שמאי מקרקעין ומהנדס בנין, שמאי מטעמו, לקבוע אם נגרמה ירידת ערך לדירה נושא המחלוקת עקב תופעת טרמיטים, ואם כן את שיעור ירידת הערך.
גם לאחר שמר שנהב קיבל את חוות דעתו של מומחה לטרמיטים שמינה בית המשפט, ד"ר שמואל פינקלמן, ביקש הוא להשתחרר מהמינוי בנימוק "גם לאחר קריאת חוות הדעת המתארת את בעית הטרמיטים בדירה נשוא התובענה אינני יודע, לצערי, כיצד לכמת תופעה זו מן הבחינה השמאית. אינני יודע לקבוע מה יהיה מחיר השוק של הדירה אשר התגלו בה טרמיטים" (מע/4).
בעקבות זאת מינה בית המשפט את השמאי ד' בייער, אשר רק לאחר שהגיש חוות דעת, מטעם עובד משרדו שהוא שמאי מקרקעין, התברר שמר בייער אינו שמאי מקרקעין. בית משפט קמא קבע כי אין לפסול את חוות הדעת של בייער חרף האמור, ובית משפט זה (השופט א' יעקב) פסל את מינויו של מר בייער מטעם זה, והורה בהחלטתו: "אני מבטל את החלטתו של בית משפט קמא ומורה לו למנות שמאי מקרקעין שיש לו אמון בו" (רע"א (מרכז) 8365-10-10 החלטה מיום 13.1.11).

בית משפט קמא לא מילא אחר החלטה זו, בחר להסתפק בחוות דעת שמאיות שהגישו הצדדים, ובפסק הדין העדיף את חוות דעתו של השמאי אביגדור פורת מטעם המשיבים על זו של השמאי גדעון קרול מטעם המערערים.

המערערים טוענים שחוות דעתו של מר פורת אינה ראויה וטוענים כי היה על בית משפט קמא לפעול לפי הוראת בית משפט זה ולמנות שמאי ניטרלי מטעמו וכדבריו "בימ"ש קמא לא פעל בתלם החלטת בימ"ש מחוזי ברע"א 8351-10-10" (עיקרי טיעון ס' 5 (ב)). בעת שמיעת הערעור הציע גם ב"כ המשיבים למנות מומחה ניטרלי.

אכן אנו סבורים שהיה על בית משפט קמא למנות מומחה מטעמו באשר לטענת המשיבים לירידת ערך הדירה, וכדי לחסוך בהתדיינות נוספת אנו ממנים את השמאי אלפרד איראני לחוות דעתו בסוגיה נושא המחלוקת. הצדדים יהיו רשאים להציג למומחה כל מסמך שהוצג לבית משפט קמא וישאו בשכרו, בשלב זה וכמימון ביניים בחלקים שווים.

השמאי יגיש חוות דעתו לבית משפט קמא, אשר יהיה מוסמך על יסודה ובהתאם לטענות הצדדים להשלים את פסק הדין בסוגיה שבמחלוקת ולשנות בהתאם את פסק דינו.

לאחר השלמת פסק הדין כאמור, יהיו הצדדים רשאים לשוב לבית משפט זה ולהשלים טענותיהם בסוגיה הנדונה.

ניתנה היום, ח' תמוז תשע"ג, 16 יוני 2013 , בהעדר הצדדים.

אילן ש' שילה , סג"נ
אב"ד

מיכל נד"ב, שופטת

ורדה פלאוט, שופטת


מעורבים
תובע: חיים דוד שאואט
נתבע: וינשטיין
שופט :
עורכי דין: