ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל – עיריית באר-שבע נגד משה אביטבול :


בפני כבוד השופט יואב עטר

המבקש

משה אביטבול

נגד

המשיבה

מדינת ישראל – עיריית באר-שבע
ע"י ב"כ עו"ד לירן עמר

החלטה

בפני בקשת הנאשם לפסוק לו הוצאות בגין התייצבותו לדיון ביום 21.4.2013, דיון אשר נדחה לבקשת המאשימה.

נגד הנאשם הוגש כתב אישום והדיון נקבע ליום 21.4.2013.

ביום 17.3.2013, הגישה המאשימה בקשה לדחות את כל הדיונים שהיו קבועים בתיקיה ביום 21.4.2013, בשל שריפה שהתרחשה במשרדי המאשימה, ואשר הקשתה עליה להתארגן לדיונים.

בהחלטתי מיום 20.3.2013, נעתרתי לבקשת המאשימה, תוך שצויין בהחלטה מפורשות כי: "המאשימה תודיע לנאשמים על השינוי במועדי הדיון".

כעולה מן הבקשה, המבקש לא קיבל כל הודעה על השינוי במועד הדיון, והתייצב בבית המשפט ביום 21.4.2013, ולדבריו, בשל האמור לעיל, איבד יום עבודה.

בהחלטתי מיום 22.4.2013, הוריתי למאשימה להגיב, תוך שציינתי, בין השאר, את ההוראה שניתנה למאשימה במסגרת ההחלטה מיום 20.3.2013, להודיע לנאשמים על דחיית הדיונים. באותה החלטה אף ציינתי כי על המאשימה להגיב תוך 21 ימים, וכי : "בהעדר תגובה תתקבל הבקשה".

תגובת המאשימה הוגשה רק ביום 12.6.2013. לאור השיהוי בהגשת תגובת המאשימה ראוי היה להיעתר לבקשה גם מבלי לשקול את תגובתה, ואולם משהוגשה תגובת המאשימה, גם אם בשיהוי ניכר, לא אתעלם מתגובתה.

בתגובת המאשימה, לא התייחסה המאשימה כלל להוראת בית המשפט, כי היה עליה להודיע לנאשמים על השינוי במועדי הדיון, והסתפקה (סעיף 4 לבקשה) באמירה, כי: "ביום 2.4.2013, נשלח (כך במקור – י.ע.) על ידי מזכירות בית המשפט הודעה על דחיית הדיון בתיק זה".

לאור האמור בתגובת המאשימה, לא נותר אלא להניח כי המאשימה כלל לא טרחה לקיים את החלטת בית המשפט, מיום 20.3.2013 בכל הקשור להודעה לנאשמים על השינוי במועד הדיון, וכלל לא ניסתה להודיע לנאשם על דחיית הדיון והסתפקה בכך שרק כשבועיים לאחר מכן, שלחה מזכירות בית המשפט הזמנה.

סבורני, כי אסור היה למאשימה לעשות דין לעצמה, להמתין כשבועיים לפעולת מזכירות בית המשפט, תוך שהתעלמה למעשה, מהוראת בית המשפט בעניין. סבורני, כי גם אם מזכירות בית המשפט פעלה, אין בכך משום היתר למאשימה להתעלם מהוראת בית המשפט לעניין זה, וכי בהעדר החלטה אחרת, המאשימה לא הופטרה מחובתה להודיע לנאשמים.

הדיון נדחה לבקשת המאשימה, תוך שההיעתרות לבקשתה, הותנתה מפורשות במתן הודעה לנאשמים על ידי המאשימה על דחיית הדיון, כעולה מתגובת המאשימה, המאשימה למעשה כלל לא טרחה לנסות ולהודיע לנאשם על דחיית הדיון, ושונה הייתה המסקנה אילו היה מתבצע ניסיון כזה, גם אילו לא צלח.

סבורני כי בנסיבות אלו, יש ממש בבקשה ואני מורה למאשימה ( עיריית באר-שבע) לשלם לנאשם (מר אבוטבול משה) הוצאות בסך של 400 ₪.
ההוצאות ישולמו בתוך 30 ימים מהיום.
ניתנה היום, ח' תמוז תשע"ג, 16 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל – עיריית באר-שבע
נתבע: משה אביטבול
שופט :
עורכי דין: