ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עותמאן(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותר
עותמאן טהא

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר
נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד מחמוד נעאמנה
ב"כ המשיב עו"ד מיטל אילן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה בצירוף מידעים. אני מבקשת כי העתירה תימחק, קיים מעשה בית דין מיום 6.3.13, ביהמ"ש עיין במידעים. העתירה נדחתה בשל מידעים חסויים. יש חשש לשלומו ולשלומם של אחרים והמידע כבר נבדק על ידי ביהמ"ש לפני מספר חודשים והוא מעלה חששות גם כיום ואנו סבורים שדין העתירה להידחות.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. ביהמ"ש אומר לי שאין מידע מודיעיני חדש מאז הדיון האחרון. מדובר בעותר יליד שנת 62', נשוי, אישתו חולה במחלת הסרטן ומצבה קשה ביותר. מדובר באסיר שזו הרשעתו הראשונה, הסתבכותו הראשונה, שפוט למאסר ראשון, נידון ל- 6 שנות מאסר בפועל, מפב' 2008 סיים לרצות כמעט 5 שנים ונותר לו לרצות באופן מלא כשנה. ברור שמדובר בתקופה קשה ארוכה משמעותית וכל ההשלכות אנחנו מבינים אותם, הוא הודה בפני גורמי הטיפול והביע אחריות וחרטה. לאורך כל מאסרו אין מידע על מעורבות בפלילים בתוך שב"ס או מחוצה לו, הוא אסיר עבודה, לומד בחינוך, עבר טיפול, שליטה בכעסים וכל 5 שנים התנהגותו תקינה. תחילתו של האירוע הקשה זה קטטה בין שניים על רקע השימוש בדרך, התוצאות הן טרגיות וקשות אבל העותר לא היוזם של האירוע ולא דומיננטי באירוע וגם הוא הצטרף בשלב מאוחר כבר בהכרעת הדין ישנה קביעה שיריה שגרמה למוות לא נורתה על ידי העותר אלא על ידי אחרים, כל השותפים שוחררו שחרור מוקדם, חלקם בהסכמת ב"כ היועמ"ש וחלק לאחר התנגדות, כולם שוחררו לאבו גוש, יצאו לחופשות.
הנאשם העיקרי בתיק הזה שנידון ל- 12 שנים והפחיתו לו בעליון ל- 8 שנים, העותר שפוט ל- 6 שנים, מוראד עותמאן נידון ל- 8 שנות מאסר בפועל והוא הואשם ביריה שגרמה למוות ולהריגה, המותב הנכבד קיבל את העתירה לפני כמעט כשנה והוא יוצא לסבב חופשות עד היום.
בתיק זה ביהמ"ש דן לפחות בשלוש או ארבע עתירות ובסופו של דבר אחרי שביהמ"ש המתין שיעבור תהליך טיפולי ושיקומי. בנו נרצח לפני כמעט שלוש שנים ואחרי האירוע של הרצח של הבן שלו היו מספר עתירות וביהמ"ש קיבל את העתירה והורה להוציאו לסבב חופשות ואכן העותר יצא לסבב חופשות עם הרחקה ותנאים כאלה ואחרים, הוכיח את האמון שניתן בו ולא קרה כלום, כל המשפחה שלו האחים והאחיות הדודים והדודות כולם נמצאים בעיר אבו גוש ולא קרה כלום.
המידע שהוגש בכל העתירות היה מידע ישן מאוד.
אחרי שהעותר יצא למספר חופשות ביולי 2012, בעקבות המידע סגרו לו את החופשות, ועדת השחרורים הורתה על שחרור מוקדם בשני דיונים והוגשה עתירה ועתירת ב"כ היועמ"ש התקבלה ומה שקורה הוא שכביכול לכאורה ידעו שהוא הולך להשתחרר שחרור מוקדם היתה התנגדות ונשלח מכתב לוועדה לא לשחררו.
המידע הוא מידע ישן ועברו 5 שנים. ביהמ"ש נתן בו את האמון והעותר לא עשה דבר ולא חצי דבר, יצא ל- 4 חופשות, חזר בזמן, מילא אחר התנאים, לא נעשתה שום פעולה, הדבר הכי קל הוא להזרים מידע מודיעיני על מנת להכשיל כאקט של נקם כי האמא של המנוח לא סולחת וזו זכותה, אני יכול להבין אותה, אבל מכאן להכשיל את השחרור המוקדם שלו איפה המידתיות ואיפה הפרופורציה, נכון שחופשה היא פריבילגיה אבל צריך לבחון את החלטת הרשות בכל המבחנים של המשפט המינהלי.

העותר: אני מביע חרטה וכך כל הזמן, אני רוצה שתבינו אותי, כיבדתי את ביהמ"ש ואני שמח שאני חוזר לביהמ"ש, אני כיבדתי את ביהמ"ש ולמטבע יש שני צדדים ולא צד אחד, אני עדיין מכבד את ביהמ"ש ואני מבקש חופשה, יש לי אישה חולת סרטן, ילדה עם כבד שנפגע לה.

החלטה

העותר מרצה עונש מאסר ראשון למשך 6 שנים בגין הריגה, חבלה חמורה והחזקת נשק והוא עותר פעם נוספת לצאת לחופשות, וזאת לאחר שביום 6.3.13 נדחתה עתירה זהה שהגיש.
המשיב מתנגד להוצאת העותר לחופשות וטוען כי עדיין לא חלף זמן מספיק מאז הדיון הקודם על מנת לשנות את ההחלטה, גם אם לא התקבלו מידעים חדשים מאז אותו דיון.
לטענת ב"כ המשיב, יש במידעים שהוצגו בפני ביהמ"ש בדיון הקודם ואשר הוצגו בפני היום שוב, ובמיוחד במידעים 815 ו- 795, כדי לעורר חשש לשלום אחרים אם ייצא העותר לחופשות.
במהלך הדיון בפני חזר ב"כ העותר על הטענות שנטענו בדיון ביום 6.3.13 וטען בנוסף כי מאז הדיון הקודם לא התקבלו מידעים חדשים ומשכך מן הראוי להוציא את העותר לחופשות לאור חלוף הזמן מאז קבלת המידעים הקודמים.
לצורך מתן ההחלטה עיינתי שוב במידעים החסויים שהוצגו בפני בדיון הקודם וגם אם לא נוספו מידעים נוספים, אך גם לא התקבלו מידעים מיזמים, יש בהם כדי להצדיק את עמדת המשיב גם לעת הזו שלא להוציא את העותר לחופשות, שכן הוא עלול לפגוע באחרים בין בעצמו ובין באמצעות אחרים.
באם יבקש העותר לצאת לחופשה מיוחדת בשל מצבן הרפואי של אישתו ובתו, חזקה על המשיב שישקול זאת בתנאים שיקבע.
לאור כל האמור לעיל, אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ד' בתמוז תשע"ג, 12 ביוני 2013, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
סג"נ


מעורבים
תובע: עותמאן(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: