ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הסעות אבנר בע"מ נגד אל.ס.אס מערכות לחיתוך בלייזר בע"מ :


בפני כבוד השופטת אינעאם דחלה-שרקאוי

מבקשת

אל.ס.אס מערכות לחיתוך בלייזר בע"מ

נגד

משיבה

הסעות אבנר בע"מ

החלטה

בפניי בקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר הגנה .

לאחר עיון בבקשת המבקשת ותגובת המשיבה, אני קובעת כלהלן:

1. המבקשת מודה כי קיבלה את כתב התביעה לידיה, ולכן אין בפיה טענה של ביטול מחובת הצדק, אלא היא מבקשת לבטלו מתוקף שיקול דעת בית המשפט.

2. למבקשת אין זכות קנויה בידיה לדרוש את הביטול, אלא בית המשפט יציב לעצמו שתי שאלות: "ראשית: מהי הסיבה אשר גרמה לכך שהמבקשת לא הגישה את הגנתה או לא הופיעה בתאריך הקבוע לבית המשפט? שנית: מה הם סיכויי ההצלחה של הנתבעת/המבקשת אם יבוטל פסק הדין והנתבע יורשה להתגונן במשפט.

3. השאלה השנייה היא עיקר, ולשאלה הראשונה נודעת אך חשיבות משנית". (כבוד השופט זוסמן, בספרו סדר הדין האזרחי, מהדורה שביעית).

4. ולכן יש לבדוק האם הבקשה עומדת במבחן ההלכה, קרי האם נת נה המבקש ת הסבר למחדלה, והאם הצביעה על קיומה של עילת הגנה.

5. אין חולק כי המבקשת ידעה על הגשת התביעה כנגדה, וזאת עת הומצא לה כת ב התביעה וההזמנה לדין, כפי שטענה המבקשת בסעיפים 9 ו-10 לבקשתה, כאשר לטענת המבקשת, כתוצאה ממחדל עובדת מטעמה, אשר לא הביא ה דבר הגשת כתב התביעה למנהל המבקשת, לא הוגש כתב הגנה במועד, דבר אשר הביא בסופו של יום מתן פסק דין כנגדה.

6. אין ספק, כי היה על המבקשת להגיש כתב הגנתה במועד, וזאת לא עשתה, כתוצאה ממחדל העובדת מטעמה. יחד עם זאת, ממקרא בקשתה של המבקשת, לרבות תצהירי מנהלה והעובדת מטעמה, לא נראה כי המבקשת נהגה בצורה רשלנית ומזלזלת, כאשר מיד עת נודע לה על מתן פסק הדין כנגדה, פעלה להגשת הבקשה דנן.

7. משהגעתי למסקנה כי המבקשת ידעה על הגשת התביעה כנגדה, תלויה היא בחסדיו של בית המשפט. במקרים מעין דא, על בית המשפט לבחון את סיכויי ההצלחה של המבקשת. כאשר בית המשפט בא לבדוק מהם סיכויי ההצלחה של הנתבע, אין הנתבע צריך להראות שהגנתו היא בטוחה. המלומד, אורי גורן, בספרו "סוגיות בסדר דין אזרחי", מהדורה שביעית 2003, קובע שעל הנתבע להראות שיש לו הגנה אפשרית, וזאת כדי שלא יבוזבז זמנו היקר של בית המשפט, ויפתח מחדש הליך שברור לחלוטין, שתוצאתו תהיה זהה לפסק הדין שכבר התקבל.

8. במקרה שלפנינו מעלה המבקשת טענות מהותיות שעשויות להעיד על סיכוי טוב שיש בידה להדוף את התביעה. בעוד אין המבקשת חולקת על עצם עריכת הסיכום בינה לבין המשיבה בדבר מתן שירות ההסעות, אלא קיימת מחלוקת בעניין גובה הסכום שהיה עליה לשלם למשיבה, בגין ביצוע הסעות אלו. הגם שהמבקשת לא הציגה סיכום בינה לבין המבקשת בעניין עלות ההסעות, אך גם המשיבה עצמה לא צירפה סיכום כזה בתביעתה, כאשר מעיון במסמך "דו"ח נסיעות" שצורף לכתב התביעה, לא ניתן ללמוד על הסיכום, בדבר מחירי כלל סוגי ההסעות, בין הצדדים, בדרך אל המפעל בשעות הבוקר וחזרה ממנו, בשעות אחר הצהריים.

לאור האמור, לצורך ברור עניין זה, יש צורך בשמיעת התיק.

9. יוצא אפוא, כי על מנת לתת למבקשת את יומה בבית המשפט, כאשר את סיכויי הגנתה ביססה זו על טענתה למחלוקת בעניין גובה עלויות ההסעות עליו הוסכם, אני מורה על ביטול פסק דין שניתן כנגדה.

10. יחד עם זאת, ולאור מחדלה של המבקשת באי הגשת כתב ההגנה במועד, אף שכתב התביעה וההזמנה כדין התקבלו לידיה בסמוך להגשת התביעה, המבקשת תשא בהוצאות בקשה זו, בסך של 2,000 ₪, אשר ישולמו למשיבה תוך 30 יום מיום המצאת ההחלטה למבקשת.

11. המבקשת תגיש כתב הגנה תוך 30 יום מהיום.

המזכירות תשלח החלטה זו לצדדים ותעקוב אחרי הגשת כתב ההגנה.

ניתנה היום, ח' תמוז תשע"ג, 16 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: הסעות אבנר בע"מ
נתבע: אל.ס.אס מערכות לחיתוך בלייזר בע"מ
שופט :
עורכי דין: