ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מרגריטה אברמוב נגד שמואל ראובן יוסף :

ע"א 2529/13 - א'

לפני: כבוד הרשמת ליאת בנמלך

נ ג ד

המשיבים:
1. שמואל ראובן יוסף

2. לאה אורה יוסף

בקשה לפטור מעירבון

החלטה

1. ההליך שבכותרת מופנה כלפי פסק דינו של בית המשפט המחוזי בבאר-שבע בו התקבלה תביעה שהגישו המשיבים נגד המערערת בעניין הפרת הסכם מכר מקרקעין, ובגדרו עותרת המערערת בפניי לפטור אותה מהפקדת עירבון ולחלופין להפחית את שיעורו (לאחר שהועמד על ידי המזכירה הראשית על סך של 30,000 ש"ח).

המערערת טוענת כי מצבה הכלכלי "בכי רע". לטענתה היא גרושה, נכה, אינה עובדת והיא מתקיימת מקצבת זקנה והשלמת הכנסה, ונוכח מצבה הכספי אין באפשרותה ליטול הלוואה. כן טוענת המערערת כי אין באפשרותה להיעזר בבני משפחה שכן גם מצבם הכספי אינו טוב, ולבסוף היא טוענת כי סיכויי הערעור "גבוהים ביותר".

המשיבים מתנגדים לבקשה. לטענתם המערערת קיבלה מהם על חשבון הדירה נשוא ההליך סך של 120,000 ש"ח וכי עליה להשיב סכום זה לידיהם אך הדבר לא נעשה על ידה, והיא אף לא הבהירה בבקשתה לאן "נעלם" סכום זה בו היא מחזיקה למעלה משנתיים, כמו גם סכום נוסף של 20,000 אותו קיבלה לטענתם לאחר שבוטל זכרון דברים נוסף שחתמה. לטענת המשיבים לא ניתן להתעלם מכך שהמערערת לא מקיימת את החיובים הכספיים שנפסקו בפסק הדין, ועוד הם טוענים כי סיכויי הערעור קלושים.

2. לאחר שעיינתי בחומר שבפניי מצאתי כי אין מקום לפטור את המערערת מהפקדת עירבון אך כי יש להפחיתו ולהעמידו על סכום מתון יחסית.

מן הנתונים אשר פורטו בבקשה, ובהם בין היתר העובדה שהמערערת מקבלת השלמת הכנסה לקצבת זקנה, עולה כי מצבה הכספי אינו מן המשופרים. יחד עם זאת, המערערת לא פרשה בבקשה את כל הנתונים הרלבנטיים להוכחת מצבה הכספי. כך למשל לא פירטה המערערת אילו נכסים ברשותה ולא פירטה את סך הוצאותיה החודשיות. כן לא הבהירה המערערת כיצד נשאה בעלות האגרה וכיצד היא נושאת בעלויות ייצוגה בבית המשפט קמא ובבית משפט זה, וטענתה כי בני משפחתה אינם יכולים לסייע בידה "שכן אף הם במצב כלכלי קשה ואין בידם להושיע והנם נזקקים ואף חלקם מקבלים סבסוד מהמדינה" נטענה בעלמא ולא הובאה כל אסמכתא להוכחתה, וכן אין כל התייחסות בבקשה לאפשרות העומדת למערערת לגייס את סכום העירבון בעזרת מכרים שאינם בני משפחה.

לכך יש להוסיף כי מטענות המשיבים עולה לכאורה כי המערערת לא שילמה לידיהם את ההוצאות שנפסקו בבית המשפט קמא (וזהו הנתון הרלבנטי לענייננו). על כן, ואף בהתעלם מטענת המשיבים בדבר סכום אשר השתלם לידי המערערת לאחר ביטול זיכרון דברים עליו חתמה, נתון אליו אין כל התייחסות בבקשה, ואף מבלי להידרש לסיכויי ההליך, אין מקום לפטור את המערערת מהפקדת עירבון.

יחד עם זאת לאחר שאיזנתי בין כלל השיקולים הצריכים לעניין ובשים לב למצב הכלכלי הנטען, אשר כאמור נראה כי אינו מן המשופרים, מצאתי להפחית את סכום העירבון ולהעמידו על סך של 7,000 ש"ח.

עירבון בשיעור האמור יופקד בתוך 21 ימים מעת המצאת החלטה זו, ולא - יירשם ההליך לדחייה ללא התראה נוספת.

ניתנה היום, ח' בתמוז תשע"ג (16.6.2013).

ליאת בנמלך

ר ש מ ת


מעורבים
תובע: מרגריטה אברמוב
נתבע: שמואל ראובן יוסף
שופט :
עורכי דין: