ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אולג סטניקוב נגד מדינת ישראל :

ע"פ 10147/05

כבוד השופט א' א' לוי

כבוד השופטת ע' ארבל

המערער:
אולג סטניקוב

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

תאריך הישיבה:
י"ד בתמוז התשס"ו
(10.7.06)

בשם המערער:
עו"ד דוד ברהום

בשם המשיבה:

בשם שירות המבחן:
עו"ד זיו אריאלי

גב' ג'ודי באומץ

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

פסק-דין

השופט א' א' לוי:

בית-המשפט המחוזי הרשיע את המערער בעבירות של ניסיון לרצח וניסיון לשוד, עבירות לפי סעיפים 305(1), וסעיף 403 בנסיבות סעיף 402(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977. נטען, כי בתאריך 24.6.04 הגיע המערער למשרדו של חלפן כשהוא לבוש כאדם חרדי ונושא עמו מספריים וסכין. הוא ביקש לרכוש מט"ח ב-300 ש"ח, ולאחר שמבוקשו ניתן לו, דרש כסף נוסף תוך שהוא מאיים על החלפן עם המספריים. החלפן החל זועק לעזרה, ובעקבות כך הוציא המערער את הסכין ודקר את החלפן, ובהמשך נטל אבן כבדה והכה באמצעותה בראשו. גם בשלב זה לא הרפה המערער מקורבנו, וחזר ודקר אותו מספר רב של פעמים בראשו, בצווארו ובבית החזה. בגין מעשים אלו נגזרו למערער 10 שנות מאסר, מתוכן 9 שנים לריצוי בפועל והיתרה על-תנאי.

בערעור שבפנינו משיג המערער כנגד העונש שהושת עליו. נטען, כי המערער נפגע לפני שנים מספר בתאונת דרכים, וכתוצאה מכך נגרמה לו פגיעה אורגנית שהגבילה במידה רבה את יכולתו התפקודית, וגרמה לנסיגה קוגנטיבית. כן נטען, כי בדיקה שערכו פסיכיאטרים למערער העלתה כי הוא סובל מהפרעת אישיות על רקע פגיעה מוחית, והדבר מחייב להעניק לו טיפול פסיכיאטרי. עוד נטען, כי אותן מגבלות של המערער חייבו הקלה משמעותית בעונשו, והקלה זו התחייבה גם מנסיבותיו האישיות האחרות - רצונו לגייס כסף עבור אמו החולה הנמצאת בנכר, והנתק שנגזר עליו מאשתו וילדיו.

לדאבוננו, לא מצאנו בכל אלה עילה להתערב בעונש. המערער תקף אדם בצורה אלימה ביותר כדי לשדוד את כספו, ובדרך זו כמעט גרם למותו. לא נעלמו מעינינו מגבלותיו של המערער, הן במישור הפיסי והן במישור הנפשי, ברם לכל אלה נתן בית-המשפט המחוזי משקל, ולא ראינו מקום ללכת לקראת המערער ולהקל עמו עוד.

אשר על כן, הערעור נדחה. מזכירות בית-המשפט תעביר למחלקה לבריאות הנפש שליד שרות בתי-הסוהר העתק מחוות-הדעת הפסיכיאטרית שהוגשו בעניינו של המערער, כדי שיינתן לו במהלכו שהייתו במאסר הטיפול המתחייב על-פי השקפתם של הגורמים המקצועיים הנוגעים בדבר.

ניתן היום, י"ד בתמוז התשס"ו (10.7.2006).

ש ו פ ט ת ש ו פ ט ש ו פ ט ת


מעורבים
תובע: אולג סטניקוב
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: