ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין וואן אוורסט אחזקות בע"מ נגד אלי רנה ארפי :


בפני כבוד הרשמת עידית כלפה

המבקש:

אלי רנה ארפי

נגד

המשיבה:

וואן אוורסט אחזקות בע"מ

החלטה

1. התנגדות לביצוע תובענה במסגרתה נתבע המבקש ע"י המשיבה לתשלום דמי ניהול, מכח התקשרותה בהסכם ניהול ואחזקה עם נציגות הבית המשותף.

המבקש טוען בהתנגדותו כי הסמכות לדון בתובענה מסורה "לרשם הבתים המשותפים" כדבריו, שכן המדובר בעניין הקשור בהשתתפות בהוצאות אחזקת הבית המשותף.

המשיבה מתנגדת וטוענת לסמכותו של בית משפט זה מהטעם שהמדובר בסכסוך עסקי טהור בין נותן שירות לבין מי שקיבל את השירות אך מסרב לשלם תמורתו. לעמדת המשיבה אין המדובר בסכסוך בין בעלי דירות, המשיבה התקשרה כדין עם הנציגות ולו רצה המבקש לערער על התקשרות זו או אז יכול היה לפנות אל המפקחת על הבתים המשותפים.

2. מקור המחלוקת בהוראות חוק המקרקעין, תשכ"ט-1969 (להלן:"החוק"), שעניינן בנשיאה בהוצאות החזקת הבית, בהגדרתו של "מתחזק" ובסמכותה של נציגות הבית המשותף להתקשר בחוזים בשם בעלי הדירות, בענייני ניהול והחזקת הבית (ס' 69 לחוק).

לאחר עיון, ולנוכח הוראות החוק, הפסיקה הקיימת וכוונת המחוקק הנלמדת מהוראות החוק, שלא לכלול במסגרת סמכות המפקח תביעות המתבססות על הסכמי ניהול שאינם באים בגדרו של תקנון הבית, אלא עניינם בחיובים חוזיים טהורים, הגעתי לכלל מסקנה כי דין הטענה לעניין סמכותו הייחודית של המפקח להידחות.

אמנם, בהתאם להוראת סעיף 72(ג) סכסוך בעניין הוצאות אחזקת הבית מסור לסמכות המפקח גם כאשר "המתחזק" הינו צד לסכסוך, אולם, הגדרתו של "מתחזק" נקבעה באופן ברור במסגרתו של סעיף 71(ב)(1) לחוק, והוא יהא אך זה אשר נקבע כמתחזק בתקנון או בהחלטה שהתקבלה ברוב של בעלי הדירות ששני שלישים של הרכוש המשותף צמודים לדירותיהם.

בענייננו, אין המשיבה עונה להגדרת "מתחזק" ופועלה הינו מכח היותה חברה פרטית ובמסגרת התקשרותה החוזית עם נציגות הבית המשותף, כשם שרשאית הנציגות להתקשר עם אנשי שירות אחרים, מתוקף תפקידה.

המשיבה אף איננה מבססת דרישתה לתשלום על הוראות החוק בדבר חובת השתתפות בהוצאות (סעיף 58 לחוק), כי אם על הוראה הסכמית מפורשת הקובעת תעריף תשלום מכוחו של ההסכם. תביעתה אם כן, היא תולדת תניה חוזית, לה תמורה חוזית מוגדרת וברורה הנקובה מפורשות בהסכם הניהול.

לתמיכה באמור ר' החלטת המפקחת על רישום המקרקעין ברחובות בת"ב 114/08 אורות ניהול קניון באשקלון בע"מ נ' א.י. עמית שירותים בע"מ, וכן בת"א (ראשל"צ) 3364/05 מטאטא הזהב בע"מ נ' שיש אלונים בע"מ, מיום 18.3.07).

3. לאור כל האמור, הטענה לעניין הסמכות העניינית נדחית.

המבקש ישלם הוצאות המשיבה בסך כולל של 1,500 ₪.

דיון בהתנגדות יתקיים בפני ביום 17.11.13 בשעה 11:30.

עם זאת, מוצע לצדדים לבוא ביניהם בדברים בניסיון ליית ור ההליך.

4. מזכירות בית המשפט מתבקשת להמציא החלטה זו לצדדים.

ניתנה היום, כ"ט סיון תשע"ג, 07 יוני 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: וואן אוורסט אחזקות בע"מ
נתבע: אלי רנה ארפי
שופט :
עורכי דין: