ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליזבט רוקה רמירז נגד משרד הפנים :

עע"ם 5169/06 - ג'

המבקשת:
אליזבט רוקה רמירז

נ ג ד

המשיב:
משרד הפנים

בקשה למתן צו ביניים

בשם המבקשת: עו"ד דני כפיר

בשם המשיבים: עו"ד הרן רייכמן

בבית המשפט העליון

החלטה

1. המבקשת הגישה ערעור על פסק דין בעתירה מינהלית אשר אישר את החלטת משרד הפנים להרחיקה מתחומי ישראל. במסגרת ערעור זה, מתבקש צו ביניים, המורה שלא להרחיק את המבקשת מישראל עד להכרעה בערעורה. זה עניינה של בקשה זו.

2. המבקשת, אזרחית אקוודור, נכנסה לארץ בתאריך 31.10.2004 באשרה מסוג ב/1 כדי לעבוד בתחום הסיעוד, כאשר יועדה לעבוד אצל מעסיק ספציפי. כעבור פחות מחודשיים מיום כניסתה לישראל, בתאריך 19.12.2004, נעצרה בגין הפרת תנאי האשרה, לאחר שנטשה את מעסיקה, בטענה כי התעלל בה. בתאריך 13.1.2005 שוחררה המבקשת ממשמורת לצורך הסדרת מעמדה, על דרך העסקתה על ידי מעסיקה אחרת, ואולם, אף עניין זה לא עלה יפה שכן אותה מעסיקה סירבה, לאחר יומיים, להעסיק את המבקשת. בתאריך 16.1.2005 פנתה המבקשת למשרד הפנים על מנת להסדיר את עניינה כך שתוכל לאתר מעסיק אחר. בשלב זה נודע כי אף אימה שוהה בארץ מזה 5 שנים, שלא כדין. בשל מדיניות משרד הפנים שלא לאפשר להורים וילדים לשהות בישראל במקביל, מחשש להשתקעות, הובהר למבקשת כי לא ניתן להעניק לה אשרת שהייה בישראל, ובקשתה נדחתה.

3. אף על פי כן, המשיכה המבקשת לשהות בישראל ולעבוד ללא היתר עד מעצרה האחרון בתאריך 20.4.2006. בין לבין, פגשה המבקשת באזרח ישראלי אשר הפך לבן זוגה. לטענת המבקשת, הבטיח לה כי יסדיר את מעמדה על בסיס זוגיותם, אולם לבסוף נטש אותה.

4. לאחר מעצרה האחרון, נערך למבקשת שימוע בפני הממונה על ביקורת גבולות, ובסופו הוצאו כנגדה צווי הרחקה ומשמורת. צווים אלו אושרו על ידי בית הדין לביקורת משמורת.

ביום 27.4.2006 הגישה המבקשת עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל-אביב. במסגרת עתירה זו בקשה המבקשת להסדיר את מעמדה בישראל, ואולם ניסיון זה נכשל, ועתירתה נדחתה.

5. על פסק דינו האמור של בית המשפט קמא הגישה המבקשת ערעור בפני בית משפט זה. במקביל, הוגשה הבקשה שלפנינו ליתן צו ביניים מכוחו תעוכב הרחקתה של המבקשת מתחומי ישראל עד להכרעה בערעור. לטענת המבקשת, שהייתה הבלתי חוקית בישראל הינה תוצר של תמימותה ושל ניצולה על ידי מספר גורמים. לפיכך, יש להתיר לה לנסות ולמצות כל ניסיון למצוא מעסיק ולמצות בכך את יתרת שהייתה בישראל כעובדת על פי דין. לעניין בקשתה לצו ביניים, טוענת המבקשת כי הרחקתה תסכל הלכה למעשה כל אפשרות לדון בערעור שהגישה, ומנגד, עיכוב הרחקתה לא יסב נזק לאינטרס הציבורי.

המשיב, מתנגד למתן צו ביניים ומנמק התנגדותו זו בהתנהגותה של המבקשת, אשר שהתה בישראל שלא כדין תקופה העולה על שנה, בלא שעשתה כל ניסיון להסדיר את מעמדה. עוד סבור המשיב, כי במהלך הדיונים במסגרת העתירה המנהלית שהוגשה, הטעתה המבקשת את בית המשפט, בכך שטענה כי נמצא לה מקום עבודה, אף שלא כך היו פני הדברים. בעשותה כן, חשפה המבקשת את היעדר ניקיון כפיה, ואף בשל כך אין להיעתר לבקשתה לעיכוב הרחקתה מתחומי ישראל.

6. דין הבקשה להתקבל. אכן, תגובתו של המשיב מעלה חשש ממשי כי אפשר שהתנהלותה של המבקשת מאז כניסתה לתחומי ישראל נגועה בחוסר תום לב. ניסיונותיה החוזרים ונישנים להאריך את שהייתה בישראל שלא כדין, שנגדעו בשל התערבותם של כוחות האכיפה, עשויים ללמד על כוונותיה ועל יחסה לדין ולנוהל המסדירים את שהייתה בתחומי המדינה. אף על פי כן, ערעורה של המבקשת מתבסס על מספר טענות אותן יש לברר בכובד ראש במסגרת הערעור. מבלי לנקוט עמדה בדבר טיבן של טענות אלה, ובדבר סיכוייו של הערעור, מן הראוי כי הן תתבררנה בעוד המבקשת מצויה עדיין בתחומי המדינה; שהרי הרחקתה מתחומי המדינה תרוקן את הליך הערעור מתוכן מעשי.

לנוכח האמור, ניתן בזאת צו ביניים המורה למשיב שלא להרחיק את המבקשת, מישראל, עד למתן פסק דין בערעורה.

ניתנה היום, א' באב תשס"ו (26.7.06).

ש ו פ ט ת

בבית המשפט העליון

עע"ם 5169/06 - ג

בפני: כבוד השופטת א' פרוקצ'יה

המבקשת:
אליזבט רוקה רמירז, דרכון אקוודורי 77324 SQ

נ ג ד

המשיב:
משרד הפנים

צו ביניים

על יסוד החלטת בית משפט זה מיום 26.7.06, מצווה בית המשפט כי יצא מלפניו צו ביניים המכוון אל המשיב, משרד הפנים, והמורה לו להימנע מלהרחיק את המבקשת מתחום ישראל.

צו הביניים יעמוד בתוקפו עד למתן פסק הדין.

ניתן היום, א' באב תשס"ו (26.7.2006).

שרה ליפשיץ
מזכירה ראשית


מעורבים
תובע: אליזבט רוקה רמירז
נתבע: משרד הפנים
שופט :
עורכי דין: