ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רפאל כהן נגד מדינת ישראל :

רע"פ 6081/06 - א'

המבקש:
רפאל כהן

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

בשם המבקש: עו"ד אשר אוחיון

בבית המשפט העליון

החלטה

1. המבקש, רפי כהן, שכיהן כראש מנהל האוכלוסין במשרד הפנים בין השנים 1999-1997, הועמד לדין בבית-משפט השלום ברמלה באשמה של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים, עבירות לפי סעיפים 290 ו-284 לחוק העונשין, התשל"ז-1977. כמתואר בכתב האישום, קיבל המבקש מיושב-ראש ועדת הפנים של הכנסת דאז, חבר הכנסת צאלח טריף, שלמונים עבור סיועו בקידום הטיפול בבקשת ידידו של טריף, פלסטיני תושב השטחים, כי יינתן לו מעמד בישראל אף שלא היה זכאי לכך. אם לסופם של דברים לא נענתה הבקשה, היה זה אך בשל התנגדותם של גורמי הביטחון לדבר.

2. בית-משפט השלום הרשיע את המבקש בעבירה של לקיחת שוחד, וזיכה אותו מן העבירה של מרמה והפרת אמונים. יסוד עיקרי בהרשעה שימשו הודאותיו של המבקש בחקירתו, להן נמצא חיזוק בראיות נוספות. בהודעות אלו אישר המבקש, כי ביום 8.12.99 נפגש עם טריף בענינו של אותו פלסטיני, בצד הכביש שבין תל- אביב וירושלים, וקיבל ממנו אלפיים דולר, בהם השתמש לקניות שערך בבירה. מהודאות אלו חזר בו המבקש בהמשך החקירה ובעדותו בבית-המשפט, אולם, בית-משפט השלום לא ראה לתת אמון בהכחשותיו.

בעקבות ההרשעה נגזרו למבקש שמונה חודשי מאסר ועשרים חודשים מאסר על תנאי. את ההקלה הניכרת, שמא תאמר המופרזת, בעונש נימק בית-משפט השלום בכך שלזכות המבקש עמד פועלו המסור בשירות הציבורי, ובעובדה שאיבד באחת את מעמדו הרם.

3. המבקש, שמאן להשלים עם ההרשעה ועם העונש שהושת עליו, ערער על כך בפני בית-המשפט המחוזי. אולם, קודם להכרעה בערעור, ולאחר שערעור מטעמו של טריף – שאף הוא הורשע בפרשה – נדחה בידי אותו מותב, הודיע המבקש כי "תוך חיבוטי נפש לא קלים הגיע להחלטה כי בנסיבות העניין לא יהא זה נכון להשאיר את הערעור על הרשעתו על כנו". הערעור צומצם, אפוא, לגזר-הדין בלבד. בתום הדיון בערעור, ועוד בטרם נתן בית-המשפט המחוזי את החלטתו, נמלך המבקש בדעתו בשנית, ובנימוק כי התעוררו חילוקי דעות בינו לבין בא-כוחו, ביקש לשוב ולערער על הכרעת הדין. בית-המשפט המחוזי דחה בקשה זו, ולסופם של דברים דחה גם את הערעור על גזר-הדין, לאחר שלא ראה מקום להתערב במסקנותיה של הערכאה הדיונית.

4. כעת טוען המבקש, אשר בא-כוחו הוחלף בינתיים, כי לא ניתן לו יומו בערכאת הערעור, ועותר הוא לפיכך כי יונח לו לערער בשנית על פסק-הדין בענינו.

5. דין הבקשה להידחות. בהיותה מוגבלת לעניינו המסוים של המבקש, אין היא מגלה עילה לשוב ולהידרש לדברים בערכאה שלישית (ר"ע 103/82 חניון חיפה בע"מ נ' מצת אור (הדר חיפה) בע"מ, פ"ד לו(3), 123). אף לגופן של טענותיו, לא נמצא לי יסוד להניח כי החזרה מן הערעור על ההרשעה נעשתה שלא על דעתו של המבקש, ובניגוד לחובת בא-כוחו לייצגו נאמנה. בנסיבות אלו, איני רואה מקום להתערב במסקנה אליה הגיע בית-המשפט המחוזי, ואין לי אלא לדחות את הבקשה, ועמה גם את העתירה לעיכוב ביצועו של העונש.

הבקשה נדחית.

ניתנה היום, ב' באב התשס"ו (27.7.2006).


מעורבים
תובע: רפאל כהן
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: