ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חנה לוי נגד שבתאי בראשי :


בפני כבוד הרשמת הבכיר ה סיגל אלבו

מבקשים

  1. שבתאי בראשי
  2. חנה לוי

נגד

משיב

משה מאיר לוי

החלטה

בפני בקשת רשות להתגונן.

1. המשיב (להלן: "התובע") הגיש כנגד המבקשים ונתבעים נוספים (להלן ביחד: "הנתבעים") תביעה כספית על סך של 1,525,926 ₪. עפ"י הנטען בכתב התביעה, התובע הינו זוכה בתיק הוצאה לפועל המתנהל בלשכת ההוצאה לפועל בנתניה לגבייתו של חוב פסוק שניתן במסגרת פסק דין בבית משפט השלום בירושלים. החייבים בתיק ההוצאה לפועל הם לביא בר חברה לעבודות ופיתוח בע"מ, בראשי אהרון ובראשי גאולה. הגב' גאולה בראשי ז"ל (להלן: "המנוחה") הלכה לעולמה ביום 22.5.09 ועל-פי צוואתה מיום 12.4.07 יורשיה הם המבקשים ונתבעים נוספים. בהתאם לצוואתה של המנוחה נכסי עזבונה כוללים: מחצית מזכויות הבעלות בנכס ברח' יהודה 20 בירושלים; נכס ברח' אגריפס 66 בירושלים ונכס ברח' יהושע ביצור 1/1 בירושלים.
בהסכם פשרה בתיק מס' 23884-04-11, אשר קיבל תוקף של פסק דין בבית המשפט המחוזי בירושלים, נקבע כי הנתבע 1, בראשי אריאל, נכדה של המנוחה, יהיה היורש היחיד של הזכויות בנכס ברח' יהודה 20 בירושלים. עוד נקבע, כי מחצית הבית ברח' יהודה 20 שייך לעזבונו של משה בראשי ז"ל, בעלה של המנוחה, וכי הנכס ברח' אגריפס 66 בירושלים שייך אף הוא לעזבונו של משה בראשי ז"ל.

2. התובע טוען כי הסכם הפשרה מהווה "הסכם בין יורשים" על-פי סעיפים 7 או 110 לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, במסגרתו הוצאו נכסים מעזבונה של המנוחה והוספו יורשים נוספים, במטרה להבריח נכסים מן העזבון. עוד טוען התובע, כי ביום 29.2.12 נכרת הסכם בין הנתבעים לבין לוי אריה ולוי שרה, שלפיו רכשו האחרונים את הזכויות בבית ברח' יהודה 20 בירושלים בתמורה לסך של 8,000,000 ₪. התובע טוען כי מאחר שהתמורה שהובטחה לנתבעים בגין מכר "נכס העזבון" עולה על גובה החוב בתיק ההוצאה לפועל מוטלת על הנתבעים החובה לסלק את חובות העזבון לפני חלוקת נכסי העזבון.

3.המבקשים טוענים כי צוואת המנוחה לא קוימה בשל מחלוקת עמוקה בין היורשים וכי הסכם הפשרה בין היורשים, אשר הושג לאחר מחלוקות עמוקות ארוכות שנים והתדיינויות בין היורשים, קיבל תוקף של פסק דין. לטענת המבקשים, התובע אינו יכול בהבל פה לבטל הסכם שקיבל תוקף של פסק דין תוך העלאת השערות בדבר קונספירציות נטולות בסיס בין היורשים. המבקשים טוענים כי עד להגשת התביעה לא ידעו על התובע ועל פסק הדין שניתן לטובתו ועל כן אין מקום לטענה כי ההסכם בין היורשים נערך על מנת להתחמק מלשאת בחוב המנוחה. המבקשים מוסיפים וטוענים כי התובע השתהה בפעולותיו ולא נקט הליכים למעלה מ-10 שנים מאז נפתח תיק ההוצאה לפועל לביצועו של פסק הדין. עוד טוענים המבקשים, כי על-פי הסכם הפשרה, הרי שאינם נמנים על יורשי המנוחה, ועל כן לא היה מקום להגיש נגדם את התביעה.

4. טענות המבקשים, אשר פורטו לעיל , ובכלל זה טענתם כי אינם יורשי המנוחה וכי הסכם הפשרה בין היורשים לא נעשה במטרה להתחמק מל שאת בחוב המנוחה ולהבריח נכסים מעיזבונה, עשויות להקנות למבקשים הגנה לכאורה בפני התביעה. לפיכך, אני מורה על קבלת הבקשה. התצהיר התומך בבקשה ישמש כתב הגנה.

ניתנה היום, ז' סיון תשע"ג, 16 מאי 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חנה לוי
נתבע: שבתאי בראשי
שופט :
עורכי דין: