ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אופרייט ליס בע"מ נגד חברת רכב יהב ושות' בע"מ :

בפני כבוד השופטת חנה קיציס

תובעים

אופרייט ליס בע"מ

נגד

נתבעים

1.חברת רכב יהב ושות' בע"מ
2.שירביט חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

  1. התובעת הגישה תביעת שיבוב לתשלום הסך של 32,450 ₪ בגין תאונת דרכים מיום 27/9/06.
  2. לטענת התובעת, התאונה ארעה לאחר שנהגת הרכב המבוטח, עמדה ברמזור אדום ונהג רכב הנתבעת 1 פגע בה והדף את רכבה לעבר רכב נוסף.
  3. הנתבעים טוענים בכתב ההגנה כי נהג רכב צד ג' בלם את רכבו בפתאומיות, נהגת הרכב המבוטח לא הספיקה לבלום ופגעה בו ורק לאחר מכן הצטרף נהג רכב הנתבעת 1 לתאונה.
  4. בדיון שהתקיים ביום 10/4/13 העידה נהגת הרכב המבוטח הגב' רחלית לוי כהן. הגב' כהן העידה כי עמדה ברמזור אדום ואז פגע בה נהג רכב הנתבעת 1 והדף את רכבה לעבר הרכב שעמד מלפניה. עוד העידה כי נהג רכב הנתבעת הודה בפניה באחריותו לתאונה והביעה את צערו. עדותה של הנהגת הותירה רושם מהימן ובלתי מסוייג ולא נסתרה בדרך כלשהיא. על כן יש לקבל את גרסת התובעת ולקבוע כי הנתבעת 1 אחראית לתאונה.
  5. הנתבעת 2 לא הצליחה לזמן את נהג רכב הנתבעת 1 לדיון. הנתבעת 2 טוענת כי מאחר ורכב הנתבעת הינו מונית יש לחייב את הנתבעת 1 בתשלום דמי ההשתתפות העצמית לידי התובעת והיא תישא ביתרת סכום הנזק. הנתבעת 2 מפנה בעניין זה להוראות סעיף 68 לחוק חוזה ביטוח ולאסמכתאות פסיקה שהוצגו על ידה בתום הדיון.
  6. על הנתבעת 2 הנטל להוכיח כי המבוטח לא שיתף עמה פעולה וכי אי שיתוף פעולה זה הוא היוצר חבות שהייתה נמנעת לו היה המבוטח משתף עמה פעולה. איני סבורה שהנתבעת הוכיחה את שנדרש ממנה; הנתבעת 2 ניסתה לזמן לעדות את נהג המונית, וזה לא אותר בכתובת הידועה לה. לא הוצגו בפני פניות לנתבעת 1 עצמה בעניין אי שיתוף הפעולה הנטען ועל כן העובדה שהנתבעת 2 לא הצליחה לאתר את הנהג כשלעצמה אינה מובילה למסקנה כי הנתבעת 1 לא שיתפה עמה פעולה . בנוסף, איני סבורה כי לו היה הנהג מתייצב, חבותה של הנתבעת 2 הייתה נמנעת; בהודעת נהג המונית הוא מודה במפורש כי השתעל והתעטש ראשו הורד למטה , הוא לא ראה את נהגת הרכב המבוטח וכך ארעה התאונה. בנסיבות אלו כאשר הנהג מאשש את גרסת התובעת והוא אינו תומך כלל בטענת ההגנה כאילו הצטרף לתאונה קיימת, הרי שחבות התובעת אינה נפגעת בשל העדרו מהדיון.
  7. לאור האמור אני מחייבת את הנתבעים לשלם לתובעת באמצעות נתבעת 2 סך של 32,450 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה ממועד הגשת התביעה. כמו כן יישאו הנתבעים בהוצאות התובעת (אגרה ושכ"ט עדים) ובשכ"ט עו"ד בסך 3,200 ₪ בצירוף מע"מ.
  8. הסכומים הנ"ל ישולמו תוך 30 יום, וממועד זה יישאו הפרשי ריבית והצמדה כחוק.

ניתן היום, י"ט אייר תשע"ג, 29 אפריל 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אופרייט ליס בע"מ
נתבע: חברת רכב יהב ושות' בע"מ
שופט :
עורכי דין: