ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הפניקס חברה לביטוח בעמ נגד יוסף סידבון :

בפני כבוד השופט אילן דפדי

תובעת

הפניקס חברה לביטוח בע"מ
ע"י עו"ד נועה רפופורט

נגד

נתבעים

1.יוסף סידבון
2.אגד אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית
ע"י עו"ד רועי בנאי

פסק דין

לפניי תביעת שיבוב בגין נזקים שנגרמו לרכב שבוטח על ידי התובעת באירוע תאונת דרכים.

התובעת טענה, כי בעת שרכב מבוטחה הוסע בנתיב נסיעתו ברחוב פינסקר בראשון לציון שהינו דו סטרי, הוא זיהה חניה בצד שמאל של הדרך. הוא אותת שמאלה והאט עד לעצירה מוחלטת. לאחר שווידא כי הדרך פנויה, הוא החל לפנות שמאלה, כאשר לפתע הגיח אוטובוס מאחור, עקף את הרכב משמאל תוך שהוא נוסע בנתיב הנגדי בפראות והתנגש בחלקו השמאלי קדמי של הרכב.

בכתב ההגנה, טענו הנתבעים, כי בעת שהאוטובוס היה במסלול נסיעתו הוסע הרכב לפני האוטובוס. הנהג ברכב החל לפנות ימינה. בזמן שהאוטובוס חלף על פני הרכב, סטה לפתע הרכב בחדות שמאלה. נהג האוטובוס שניסה למנוע את התאונה, פנה שמאלה, אולם למרות זאת נוצר מגע בין כלי הרכב, כאשר חלקו האחורי של האוטובוס פגע בפגוש הקדמי של הרכב.

בדיון שמעתי את עדויותיהם של עד לאירוע שהיה בסמוך למקום, של הנהג ברכב התובעת ושל הנתבע שנהג באוטובוס.

העד אמר, כי הוא עמד מחוץ לחנותו ושתה קפה. הוא ראה את רכב התובעת , כאשר זה הוסע בנתיב הימני ו כשגלגליו הימניים מוסעים על מפרץ החניה מימין. האוטובוס אשר הוסע בנתיב השמאלי, עקף את רכב התובעת וסטה ימינה לעבר הנתיב הימני. לדבריו מאחר שהאוטובוס חסם את שדה הראיה שלו, הוא לא יכול היה לדעת האם רכב התובעת סטה לשמאל הדרך, אולם הוא ידע לומר שהאוטובוס סטה ימינה.

נהג התובעת, אמר שהוא נסע ישר בנתיב הנסיעה. לדבריו, הוא חיפש חניה בצד שמאל של הדרך. הוא הביט במראה והבחין באוטובוס שהיה אחריו. הוא אותת שמאלה ולחץ על הברקס והרכב נעצר. האוטובוס עקף את רכבו ופגע בו עם חלקו האחורי. הוא אמר שבעת התאונה הוא טרם החל את הפנייה שמאלה וכי רכבו עמד ישר בנתיב הנסיעה.

הנתבע שנהג באוטובוס, אמר שהוא נסע במסלול הנסיעה הרגיל. הוא ראה את רכב התובעת אשר הוסע בנתיב הימני כשהוא פונה ימינה לרחבת מפרץ החניה. נהג האוטובוס המשיך בנתיב נסיעתו, כאשר לפתע הוא ראה את הנהג ברכב התובעת מבצע פניית פרסה בבת אחת. נהג האוטובוס ניסה לברוח מהרכב ותוך כדי עבר אל הנתיב השמאלי. למרות זאת, הרכב פגע באוטובוס בחלקו האחורי.

לאחר שעיינתי בכתבי הטענות ושמעתי את העדויות, החלטתי לדחות את התביעה.

אף שעדותו של העד, אשר התרשמתי כי היא נטולת פניות תמכה בגרסתו של נהג התובעת, אין בידי לקבל את התביעה . העד אמר שהוא ראה את האוטובוס , כאשר זה עב ר מהנתיב השמאלי אל הנתיב הימני ומכאן שלכאורה התאונה ארעה בעקבות סטייתו של האוטובוס לנתיב רכב התובעת. עם זאת אותו עד גם אמר במפורש, שאין לו יכולת לדעת האם רכב התובעת פנה שמאלה אם לאו, שכן האוטובוס חסם את שדה ראייתו.

הגרסה שמסר נהג התובעת עומדת בסתירה לנטען בכתב התביעה. בשונה מגרסתו מעדותו לפניי לפיה רכבו היה בעצירה כשהוא ישר בנתיב נסיעתו וטרם החל בפניה שמאלה, נטען בכתב התביעה, כי הנהג ברכב התובעת כבר החל לפנות שמאלה. דברים ברוח זו נכתבו גם בהודעה שנמסרה לתובעת , ונרשמו בגוף ראשון מפיו של נהג התובעת כדלקמן: "רציתי לחנות את הרכב אותתי שאני פונה שמאלה התחלתי לחנות את הרכב ופתאום האוטובוס פגע ברכב שלי בכנף שמאל" . עניין עמידתו של הרכב במועד התאונה והתחלת ביצוע הפנייה שמאלה הם הדברים העומדים בבסיס המחלוקת שבין הצדדים. הבדלים בעניינים אלה פועלים לחובת התובעת. בהודעה גם לא יוחסה התנהלות בלתי תקינה לנהג האוטובוס. כאמור העד הניטרלי אמר שאין לו יכולת לדעת האם רכב התובעת פנה שמאלה אם לאו בשל חסימת שדה הראייה.

ער אני לכך שעדותו של הנתבע שנהג באוטובוס לפיה הוא סטה שמאלה בניסיון למנוע את התאונה, עומדת בסתירה לעדותו של העד הניטרלי לפיה האוטובוס עבר מהנתיב השמאלי לנתיב הימני. בעקבות עדות זו אף סברתי בתחילה כי דין התביעה להתקבל ואף אמרתי זאת לצדדים. אולם לאחר ששקלתי עניין זה מחדש, אני סבור שאין בכך כדי להכשיר קבלת גרסה אחרת, אשר עומדת בסתירה לנטען בכתב התביעה. מאחר שכאמור האוטובוס חסם את שדה הראיה של העד אין אפשרות לשלול את טענתו של הנתבע בדבר התנהלות נהג התובעת. בנסיבות אלה מיקום הפגיעה בחלק האחורי של האוטובוס מתיישב דווקא עם גרסתו של הנתבע . מכל מקום משנתעורר ספק בדבר האחריות לתאונה, הרי שזה פועל לחובת התובעת ומוביל לדחייתה של התביעה .

סוף דבר, התביעה נדחית. התוב עת תשלם לנתבעים הוצאות משפט – לנתבע 500 ₪ ולנתבעת שכר טרחת עורך דין סך של 2,500 ₪.

המזכירות תשלח את פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, י"ט אייר תשע"ג, 29 אפריל 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: הפניקס חברה לביטוח בעמ
נתבע: יוסף סידבון
שופט :
עורכי דין: