ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מחמוד טראירה :

בפני כבוד השופטת מרים קסלסי
המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
מחמוד טראירה


נוכחים:
ב"כ המאשימה עו"ד דאמוני עטיה
הנאשם וב"כ עו"ד מוחמד מוקבל

פרוטוקול

ב"כ הנאשם: הנאשם מודה בעובדות כתב האישום.


הכרעת דין
הנאשם מודה בכל העובדות הנטענות בכתב האישום, לפיכך אני מוצאת אותו אשם בעבירה שיוחסה לו בכתב האישום שהיא נהיגה ללא רישיון נהיגה (לא מורשה) ומרשיעה אותו בהתאם.

ניתנה והודעה היום י"ט אייר תשע"ג, 2013-04-29 במעמד הנוכחים.

מרים קסלסי, שופטת

טיעונים לעונש:
ב"כ המאשימה: הנאשם הודה בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום שהיא נהיגה ללא רישיון נהיגה כלל. לא נרחיב בטיעונים לעונש הואיל ועמדתנו ידועה, המדובר בעבירה חמורה. מי שעשה שימוש ברכב אין לו הכשרה כלשהי ואין לו רישיון כלשהו לעשות את השימוש הזה. מפנה את בית המשפט לנסיבות החמורות שפורטו בגוף הדוח, לפיו כאשר הבחין הנאשם בניידת, חזר אחורנית וניסה לברוח מהמקום. התנהגותו זו מצדיקה את עמדת המאשימה. נבקש להשית עליו עונש של מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה מלהוציא, פסילה על תנאי וקנס.

ב"כ הנאשם: מוזרה לי מאוד עמדת התביעה כאשר סגרתי ולא תיק אחד עם התביעה בהסדרים בתיקים מאוד דומים לתיק זה ואפילו בנסיבות חמורות יותר מתיק זה. לפי האישום המיוחס לנאשם הזה נהיגה ללא רישיון נהיגה ולא שום עבירה אחרת. מציג מסמכים. מדובר באח מוסמך שעובד בקופ"ח כללית וגם בבית חולים אלמקסד ובצלב האדום. לנאשם אין עבר פלילי. הנאשם טעה ואין דבר המצדיק את טעותו. אשתו היתה בהיריון והוא סובב את הרכב. כיום הוא בהליך של הוצאת רישיון בשטחים בהיותו כחלק מאיחוד משפחות אינו יוכל להוציא רישיון נהיגה בישראל. משכורתו נמוכה. נבקש להשית על הנאשם קנס ותנאי.


גזר דין

הנאשם הורשע על סמך הודאתו בנהיגה ללא רישיון נהיגה כלל.

מדובר בעבירה ראשונה למי שנעדר כל עבר פלילי או תעבורתי ואף על פי כן דרשה המאשימה להשית על הנאשם מאסר בפועל. דרישה עונשית זו מסמלת את עמדתה העונשית העקבית של המאשימה, בלא כל קשר לנסיבות העבירה ונסיבות מבצעה ובמנותק ממתחם הענישה המקובל, מבלי להבחין בין נאשמים בעלי עבר פלילי או תעבורתי מכביד או כאלו שזו להם עבירה חוזרת ונשנית מסוג זה. גם אם זה תפקידה של המאשימה, הרי שתפקידו של בית המשפט אחר, מחובתו למצוא העונש ההולם לעבירה מבלי לשכוח את מבצעה.
אין חוק או הלכה פסוקה המורה לאסור כל נאשם שנהג ללא רישיון נהיגה, יש להביא בחשבון את נסיבותיו של הנאשם ונסיבות ביצוע העבירה, ראה רע"פ 6115/06 מדינת ישראל נ' אבו לבן וכן עפ"ת ( ים) 4420-09-12 מ"י נ' פכורי מיום 29/1/13. בענין פכורי, העיר כבוד השופט אמנון כהן כי "במקרים המתאימים בעבירות מסוג זה ניתן יהיה להטיל גם מאסר בפועל" (הדגשה שלי-מ.ק), "ניתן" משמע לא בכל מקרה! ואכן ערעורה של המאשימה באותו ענין נדחה ( למעט הגדלת סכום הקנס), וזאת בשל נסיבותיו האישיות של הנאשם ועל אף שדובר בנאשם שנהג פעם שניה ללא רישיון נהיגה בתוקף ( רישיונו פקע לפני עשר שנים בשל קנסות.
מתחם הענישה נע בין מאסר על תנאי לבין מאסר בפועל למשך שבועות ספורים.
ראה תת"ע ( ים) 18780/08 מדינת ישראל נ' ברטלט מיום 1/7/10) פ"ל 8371-09-12 מדינת ישראל נ' בן שטרית, תת"ע(נת') 735-06-09 מדינת ישראל נ' פורת (מיום 31/12/09) , שם סירבה כבוד השופטת רות רז להיענות לדרישת המאשימה ולהשית מאסר בפועל על מי שעבר עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה ולא בפעם הראשונה לאור העובדה שלא הושת עליו מאסר על תנאי בגין העבירה הקודמת שביצע, תת"ע(ים) 7954-03-11 מדינת ישראל נ' נאבלסי מיום 17/5/12 , תת"ע ( ים) 505-03-11 מדינת ישראל נ' אבו נאב ( מיום 23/4/12) ועפ"ת ( ים) 22853-06-12 מדינת ישראל נ' בנימיני (מיום 4/9/12), כולם מלמדים על מתחם ענישה הכולל מאסר על תנאי, פסילה, פסילה על תנאי וקנס.
לסיכום, אני דנה את הנאשם לעונשים הבאים:
.1 מאסר הנאשם למשך 4 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים, אם יעבור על הוראות סעיף 10 א' ו/או סעיף 67 לפקודת התעבורה תשכ"א–1961, שעניינם נהיגה בפסילת רישיון או נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף מעל ששה חודשים.

2. פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 6 חודשים החל מהיום. אין צורך בהפקדה.

3. פסילת רישיון נהיגה למשך 5 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים.

4. קנס בסך 1,200 ₪, או 6 ימי מאסר תמורתם, הקנס ישולם ב-4 תשלומים חודשיים שווים החל מיום 10/6/13 .

הודעה לנוכחים הזכות לערער על גזר הדין תוך 45 יום.

ניתן והודע היום י"ט אייר תשע"ג, 2013-04-29 במעמד הנוכחים.

מרים קסלסי, שופטת


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: מחמוד טראירה
שופט :
עורכי דין: