ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דניאלה פיריאן נגד עזבון המנוח אהרון סמוחה בוקע :

בפני כבוד השופטת עפרה צ'רניאק

מבקשת

דניאלה פיריאן

נגד

משיב

עזבון המנוח אהרון סמוחה בוקע
באמצעות יורשותיו לפי דין אהובה נאור ושלומית שרון

החלטה

בקשת רשות ערעור על החלטות בית משפט השלום בתל אביב מיום 10.1.13 (כבוד השופטת כוכבה לוי) , בהן נדחתה בקשת המבקשת (התובעת) למתן פסק דין בהיעדר הגנה, וכן נקבע שהבקשה החוזרת לדחייה על הסף תועבר לתגובת ב"כ המבקשת.

המשיב לא הגיב לבר"ע אף שנדרש לכך בהחלטתי מיום 24.3.13 שנמסרה לבא כוחו ביום 3.4.13.

לאחר שעיינתי בבר"ע על נספחיה ובהחלטות החלטתי לדחות את בקשת רשות הערעור.

בכל הנוגע להחלטה הדוחה את בקשת המבקשת למתן פסק דין בהעדר הגנה, כלל הוא שערכאת הערעור אינה נוטה להתערב בהחלטות הערכאה הדיונית כגון דא שמשמעותן המעשית היא המשך בירור ההליך לגופו על פני מתן פסק דין ללא שמיעת הצד האחר שהוא מהלך יוצא דופן (ראו גם: רע"א 7173/11 קווי אשראי לישראל שירותים פיננסיים משלימים בע"מ (בפירוק) ואח' נ' ‏United Kingsway Ltd, 31.1.12).

מדובר בתובענה כספית, ולא מצאתי איזה עוול שאינו ניתן לפיצוי בהוצאות הולמות בתום הליך יגרם למבקשת כתוצאה מהחלטה זו.

יש לדחות את טענת המבקשת בבר"ע לפיה כל שהיה לפני בימ"ש קמא בעת מתן ההחלטה הוא בקשת רשות להתגונן של המשיב שטרם נדונה.

זאת מאחר ובהחלטת ערכאה קמא מיום 3.7.12 (שצורפה בעמ' 90 לנספחי הבר"ע) נמחקה כותרת התביעה בסדר דין מקוצר. קרי שלא היה עוד צורך לדון בבקשת הרשות להגן, התביעה עברה להתברר בדרך רגילה והיה על המשיב להגיש כתב הגנה .

לאחר ההחלטה מיום 24.9.12 בה נקצב המועד להגשת כתב הגנה מתוקן, ובטרם ניתנה ההחלטה נושא הבר"ע, הודיע ב" כ המשיב שכתב ההגנה שבתיק ישמש ככתב הגנה גם לכתב התביעה המתוקן שהוגש. כידוע, כל עוד לא ניתן פסק דין מחוסר הגנה רשאי הנתבע להגיש כתב הגנה, אפילו עבר המועד להגשתו, ופסק דין לא ינתן נגדו.

בנסיבות אלה ההחלטה לדחות את הבקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה סבירה ומאוזנת ואין מקום להתערב בה.

ההחלטה להעביר את הבקשה החוזרת ל דחייה על הסף לתגובת המבקשת נתונה לשיקול דעתה הרחב של הערכאה הדיונית המנהלת את הדיון ואין מקום להתערב בה .

מבחינה מעשית כל שהוחלט בה הוא להעביר את הבקשה לתגובת המבקשת, קרי שביהמ"ש קמא לא ראה לנכון לקבל את הבקשה במעמד צד אחד, הנושא טרם הוכרע בה סופית וכלל לא ברור איזה נזק נגרם למבקשת כתוצאה מכך .

זאת ועוד, מנספחי הבר"ע עולה שהבקשה לדחייה על הסף לא נדחתה בעבר כפי שטענה המבקשת בבר"ע, אלא נקבע בהחלטה קודמת שניתן להגיש בקשה חוזרת - כפי שעשה המשיב - לדחי יה על הסף וזאת בהתייחס לכתב התביעה המתוקן שבינתיים הוגש .

ממילא ספק אם ניתן להשיג בבר"ע על ההחלטות דנן וזאת לאור סעיפים 1(1) ו 1(4) לצו בתי המשפט (סוגי החלטות שלא תינתן בהן רשות ערעור), התשס"ט – 2009.

לאור האמור לעיל - בקשת רשות הערעור נדחית.

אין צו להוצאות.

ערבון ככל שהופקד יוחזר למפקידו.

המזכירות תודיע לצדדים.

ניתנה היום, י"ט אייר תשע"ג, 29 אפריל 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דניאלה פיריאן
נתבע: עזבון המנוח אהרון סמוחה בוקע
שופט :
עורכי דין: