ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אפרים דרעי :

בפני כבוד השופטת מרים קסלסי
המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
אפרים דרעי


נוכחים:
ב"כ המאשימה – עו"ד גלעד משולם
הנאשם ו בא-כוחו עו"ד חגית רייזמן מטעם הסניגוריה הציבורית

פרוטוקול

טעונים לעונש:

ב"כ המאשימה:
הנאשם הורשע בנהיגה כאשר לא היה לו רשיון נהיגה מעולם. לנאשם עבר פלילי. מגיש גליון וכן עבר תעבורתי שכולל עבירה דומה מ- 2007. מגיש גליון.
הואיל ומדובר בעבירה שניה, חוזרת, אין זה המקום להקל.
העונש הראוי על נהיגה ללא רשיון נהיגה מעולם מאסר בפועל. על אף שמתחם הענישה כולל במקרה של עבירה ראשונה ברף התחתון עונש של מאסר על תנאי, מקרה זה, כאמור, לא ראוי שיהיה ברף התחתון.
לאור האמור אבקש מבית המשפט לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:
חודשיים מאסר בפועל, מאסר על תנאי מרתיע, חצי שנה פסילה, פסילה על תנאי וקנס.
ב"כ הנאשם:
לא ברור לי איך טוען חברי היום חודשיים מאסר בפועל מאחר והיה הסדר בין הצדדים.
מדובר בבחור בן 26 נשוי מזה כחודש וחצי. לצערינו הרב בחודשים האחרונים הסתבר כי הוא סובל מבעיות רציניות בגב – פריצות דיסק שהלכו והחמירו והוא אושפז בתקופה האחרונה והוא הופנה לניתוח בגב. אנו לא יודעים מתי הוא יבוצע.
בכל מקרה גם לפי מה שצויין על ידי הממונה על עבודות שירות וגם ככל הידוע לי הוא מנוע מלעבוד ועזב עבודה קבועה במטבח. הוא הגיע לבית המשפט כאשר הוא הולך בעזרת קביים. זה שלל את האפשרות שלו לבצע עבודות שירות כפי שהוסכם על ידי הצדדים.
אבקש בנסיבות האלה להסתפק בענישה מותנית, פסילה בפועל למס' חודשים, פסילה על תנאי, מאסר על תנאי וקנס.
נכון שיש עבירה קודמת של נהיגה ללא רשיון. מפנה תשומת לב בית המשפט לכך שמדובר, כפי שציין חברי, שמדובר בעבירה לפני כ- 6 שנים כאשר היה בן 19-20. צעיר מאוד ומזה כ- 6 שנים לא נעברו עבירות דומות. יש לזה בהחלט משמעות. מה גם שכעת פועל להוצאת רשיון. הוא הוציא תיאוריה ונכשל על טסט אחד ואמור להיבחן בטסט נוסף. כאשר הוא נתפס נוהג על אותו אופנוע נשוא כתב האישום האופנוע הוחרם באופן מיידי והוא שילם 1,400 ₪ כדי לשחרר אותו. זה גם רכיב עונשי.
מגישה אסמכתאות של גז"ד מהתקופה האחרונה גם של גבירתי. הגשתי את הפסיקה בתיקים אחרים בתקופה האחרונה.
אמנם אני מסכימה שברוב ההחלטות מדובר בעבירה ראשונה אבל שוב אני מדגישה שהעבירה הקודמת נעברה במשובת נעורים בגיל 19 לפני 6 שנים. אני מדגישה את מצבו הבריאותי של הנאשם. יש להתחשב במצב הזה כאשר בית משפט בא לשקול את עמדת המאשימה.
לא אפרט כל תיק ותיק כאן. אבל בהחלט ענישה של מאסר מותנה וקנס מקובלת.
אני מציגה מסמכים רפואיים. מצויינות פריצות דיסק בחוליות שונות עם ירידה בתחושה ברגל.
הנאשם:
לשאלת בית משפט - בשום מסמך שהבאתי לא כתוב שאני אמור לעבור ניתוח. ביום שלישי יש לי תור במרפאות כאב ואז יחליטו מתי יהיה הניתוח.


גזר דין

בפני נאשם שהורשע על סמך הודאתו בנהיגה מבלי שהיה מורשה לנהוג כלל וכשרשיון הרכב פקע. מדובר בנהיגה בקטנוע. אין זו העבירה הראשונה. נכון הדבר כי העבירה הקודמת בוצעה לפני כ- 6 שנים, אולם במסגרתה ניתן עונש של מאסר על תנאי למשך 3 חודשים ולכן יש בכך משום אזהרת הנאשם כי נהיגה ללא רשיון נהיגה עונשה הוא מאסר בפועל ואין צורך להזהיר נאשם שוב ושוב גם אם חלפו 6 שנים.
כשם שאין חובה לאסור כל נאשם שנוהג ללא רשיון נהיגה בפעם הראשונה אין חובה הפוכה שלא לאסור נאשם שנוהג ללא רשיון נהיגה במיוחד כאשר לא מדובר בעבירה ראשונה וכאשר מדובר במי שלחובתו עבר פלילי ושלא תיקן המחדל ולא הצליח להציג רשיון נהיגה בטרם ייגזר עונשו.
במצב דברים זה ומאחר שהנאשם אינו כשיר לעבודות שירות אין מנוס אלא מלגזור עליו עונש של מאסר בפועל קצר.

אני ד נה איפוא את הנאשם לעונשים הבאים:

  1. לתשלום קנס בסך 800 ₪ אשר ישולם ב - 4 תשלומים חודשיים שווים ורצופים החל מיום 20.6.13.
  2. לפסילה מלקבל ו/או מלהחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 6 חודשים.

הנאשם פטור מהפקדת רשיון נהיגה. המזכירות תחשב מועד הפסילה מהיום.
הנאשם מוזהר שהעונש המקובל על נהיגה בפסילה הוא מאסר בפועל.
3. לפסילה מלקבל או מ להחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 11 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים.
4. אני מצווה על מאסרו של הנאשם בפועל למשך 5 ימים החל מהיום. אולם אם הנאשם יחתום על התחייבות עצמית בסך 5,000 ₪ וימציא ערב צד ג' שיחתום אף הוא על התחייבות בסך 5,000 ₪ או במקום ערבות צד ג' יופקד מזומן בסך 3,000 ₪, כי אז אני דוחה את ריצוי המאסר ליום 7.5.13. במועד זה עד השעה 10:00 יתייצב הנאשם בימ"ר ניצן שבאיזור התעשיה הצפוני רמלה כשברשותו תעודת זהות או דרכון. על הנאשם לתאם הכניסה למאסר עם ענף אבחון ומיון של שב"ס טל' 08/9787377 או 08/9787336.
המזכירות תמציא העתק גזר הדין לשב"ס.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים תוך 45 יום מהיום.

ניתנה והודעה היום ט"ו אייר תשע"ג, 25/04/2013 במעמד הנוכחים.

מרים קסלסי, שופטת


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: אפרים דרעי
שופט :
עורכי דין: