ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד נששיבי(עציר) :

בפני כבוד השופט אברהם טננבוים

מבקשים

מדינת ישראל

נגד

משיבים

מונזר נששיבי (עציר)

החלטה

לפני בקשת מעצר עד תום ההליכים שנטענה לפני היום. היות והאולם היה מלא ותיק הראיות מלא וגדוש, הודעתי כי ההחלטה תינתן מאוחר יותר, ואעיר כבר בתחילה כי החלטתי לקבלה מהנימוקים שיפורטו.

בקצרה, תוקף רישיונו של הנאשם שלפנינו פג עוד בשנת 2004. אלא שהנאשם ממשיך לנהוג שוב ושוב תוך התעלמות מפורשת מהחלטת הרשויות תהיינה אלו המשטרה, בתי המשפט או משרד הרישוי. הנאשם מגדיל לעשות כשאיננו מופיע לבתי המשפט, מתעלם מכל החלטה בעניינו, וממשיך בשלו במצח נחושה.

אין ספק שמי שנוהג ביודעין בזמן פסילה אפילו פעם אחת מעיד על עצמו כי הוא נהג מסוכן שאי אפשר לסמוך על מילותיו ועל הבטחותיו כי ישמור על החוק. אולם מי שעושה זאת בדרך קבע מעיד עליו כי הוא נהג מסוכן שאין דרך לעוצרו אלא אחרי סורג ובריח. ומי שמוסיף פשע על עוון ונמלט משוטרים, מתקוטט איתם ומאיים עליהם, הרי בוודאי מביא את המעצר על עצמו.

בענייננו רישיונו של הנאשם פג בשנת 2004 כנראה עקב אי תשלום קנסות. הנאשם טען במשטרה כי מדובר בחוב של שבעים אלף שקלים (הודעתו מיום 24.11.2012 ש' 8-10) אולם קשה לדעת בדיוק. אציין כי לנאשם יש 66 הרשעות תנועה שמתוכן כחמש עשרה עברות שנעשו לאחר 2004, דהיינו כשכבר לא היה לו רישיון בתוקף. בחלק לא קטן מההרשעות נפסל רשיונו אך כפי הנראה לא הפקיד אותו. ההרשעות הן מן הגורן ומן היקב וכוללות עבירות בטיחותיות, מסוכנות, ומינהליות כאחת. אין הרבה עבירות שהנאשם לא עבר, והעיסה מעידה על נחתומה.

בתאריך 20.1.2013 הוזהר הנאשם שוב על כך (לאחר שהוזהר בעבר) והשוטר אף פירט שבע פסילות שונות שהנאשם נפסל! והזהירו כי אסורה עליו הנהיגה (ראו הודעתו תחת אזהרה מיום 20.1.2013 עמ' ראשון בה הוזהר על ידי רס"ר שמואל עוזרי).

אציין כי בכתב האישום שלפני לא מוזכרות כל הפסילות וייתכן כי בחלקן נפסל בהעדר אולם הבאתי כל זאת כדי להראות כי עניין לנו בנאשם שמצפצף צפצוף ארוך על הרשויות, ואין לו להלין אלא על עצמו כי אלו כעת משיבות לו באותה מידה.

עוד אציין כי על שני אישומים מתוך השלושה שלפני כבר הוגש כתב אישום לפני כבוד השופט מהנא אלא שהנאשם לא טרח להתייצב מעולם למרות שטלפונית התבקש מספר פעמים להתייצב.

האירוע האחרון אירע ביום 23.4.2013. שם נעצר הנאשם בחשד להסעה בשכר (עבירה שבגינה הורשע כבר בעבר לפחות שבע פעמים על פי ספירתי כשפעם אחרונה בשנת 2009). השוטרים ביקשו לעצרו אלא שהנאשם נמלט מהם ועלה לגג סמוך ולא הסכים להתלוות למשטרה עד אשר נאלצו השוטרים להשתמש בכוח. לא זאת אלא שכשהגיע הנאשם למרכז כלל סירב לזוז ממקומו, גידף, ואיים על השוטרים בלשון שהנייר איננו סובל ולא אוסיף בכך. עצם העובדה שעם כל פסילותיו ועבירותיו הנאשם גם חשוד בהסעה בשכר אומרת רבות.

בקצרה, עיינתי בחומר הראיות וישנן ראיות בשפע להתנהגותו ולכל עבירותיו.

באשר לעילת מעצר הרי יש כאן עילת מעצר ברורה. כל מי שנוהג בזמן פסילה מעיד עליו שהוא מסכן את הבריות, ומסכנן פיזית וממש. אולם מי שממשיך ונוהג פעם אחר פעם מעיד על עצמו שאין דרך להפסיקו מלבד מעצרו. ומי שבורח משוטרים, על אחת כמה וכמה.

באשר לחלופת מעצר, הרי הנאשם הוכיח על עצמו שהוא בורח מהמשטרה ולא שת ליבו לבתי המשפט. כל חלופת מעצר צריכה אימון בנאשם ובנאשם שלפנינו אין כל סיבה לתת אימון. פסיקת בית המשפט העליון היא כי במקרים בהם הנאשם נוהג ושונה שוב ושוב, הרי אין מנוס ממעצרו עד תום ההליכים (ראו בש"פ 2173/12 וכן בש"פ 2433/12).

אשר לכן, הנאשם ייעצר עד תום ההליכים בתיק 5490-04-13.

התיק העיקרי יועבר לכבוד הסגנית חגית מאק-קלמנוביץ כדי שתקבע אותו בבית משפט השלום היות וכבוד השופט ריבלין נמצא בשבתון. אציין כי הנאשם עצור מאז 23.4.2013 .

המזכירות תשלח העתק ההחלטה לסנגור עו"ד אקרם אבו-ליבדה ולתביעה ותחזיר תיק התביעה לתביעה.

זכות ערר כחוק.

ניתנה היום, י"ט אייר תשע"ג, 29 אפריל 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: נששיבי(עציר)
שופט :
עורכי דין: