ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רקפת ליפשיץ נגד מדינת ישראל :

בעניין:
רקפת ליפשיץ

המבקשת
נ ג ד

מדינת ישראל

המשיב


נוכחים:
ב"כ המבקשת עו"ד אסל ישראל
ב"כ המשיב– רס"ר עומרי בן מאיר

פרוטוקול

ב"כ המשיב
הרכב הזה היה חלק בביצוע העבירה ויש כוונה להגיש כתב אישום בתקי זה והחקירה טרם הסתיימה.
לשאלת בית משפט למה הרכב דרוש לחקירה, אני משיב הרכב לא דרוש לחקירה, אלא אנו נבקש במידה ותורשע, לחלט את הרכב.
לשאלת בית משפט אם לא ניתן להבטיח בעיקולים שהרכב לא ימכר אם בית משפט יחלט, אני משיב אנו מבקשים הפקדה במזומן, לפחות מחצית. מדובר ברכב ששועבד לבנק ולכן אנו לא נבקש עיקול של הרכב. מה שהבנתי מהחוקר שטיפל, שיש שעבוד בגובה של 40,000 ₪.
לשאלת בית משפט מה שווי הרכב, אני משיב לא יודע להעריך, אנו נבקש שיפקידו 50 אחוז מהרכב. מה שאמר לי החוקר שוויו של 110,000 ₪. מדובר במזדה 5, שנת יצור 2010.

הסניגור
ביד 2 רכבים כאלה שווים כ- 85,000 ₪, אבל הרכב היה בליסינג, יד שלישית וקמ"ש גבוה כ- 100,000 קמ"ש ולכן שוויו פחות. לפי מחירון והערכת השוק, הוא כ- 75,000 ₪.
אני מציע שלא תהיה הפקדה בכלל. אני מציע שיהיה עיקול שני של הרכב לטובת המדינה. היא קיבלה הלוואה בגובה של 50,000 ₪ לרכישת הרכב, יש לה מינוס 10,000 ₪, הלוואה 37,500 ₪. לכן השעבוד לא ישוחרר עד שלא תהיה בפלוס. לכן, מדובר בכ- 50,000 ₪. נותרה יתרה של כ- 25,000 ₪ ולכן עיקול לטובת המדינה, שעבוד שני של פוליסת הביטוח לטובת המדינה, כך שאם חלילה הרכב יהרס או יגנב, אז הבנק יקבל את חלקו והמדינה תקבל את כל היתר בינתיים, תוך שהמבקשת עושה שימוש ברכב, ללא צורך בהפקדה כלשהי.
המבקשת אישה עובדת, ועובדת באותו מקום מאז ספטמבר 2011, א.מ. פרחים בע"מ. היא מטופלת ב- 3 ילדים, לרבות אחד מהם שנמצא בחינוך המיוחד.

החוקר
לשאלת בית משפט, מי שהיה מעורב בהתפרצות לא היא אלא בעלה ואדם נוסף לכאורה.
מציג לבית משפט צילום של הרכב, צילום של בעלה של המבקשת.

הערה – מדובר בצילום ברור, בצבע.

הסניגור
הוא לא חלק שהיה במקום, אני יצגתי אותו במעצר. הוא אומר שהיה עם הרכב במקום.
האישה לא חשודה. הרכב הזה לקח חלק בביצוע ההתפרצות לפי הראיות בתיק.

החלטה

בפני בקשה להשיב רכב שנתפס על ידי המשטרה, משום שעל פי החשד הרכב היה מעורב בעבירה של התפרצות וגניבה. הרכב צולם ואין חולק כי מי שנהג בו זה בעלה של המבקשת, הרכב רשום על שמה, הרכב שועבד לטובת בנק בגין הלוואה בסך כ- 40,000 ₪ וכן יתרת חובה בסך של 10,000 ₪ אותה עליה לסלק. מדובר ברכב מזדה 5 שנת יצור 2010. המשטרה לא הציגה בפני בית משפט ראיה כלשהי באשר לשווי הרכב או הרישום של הרכב במשרד הרישוי, וכל המידע נתקבל מפי ב"כ המבקשת בלבד. אין לי אלא לקבל את הערכתו של הסניגור כי שוויו של הרכב נכון להיום בהיותו רכב יד שלישי מליסינג כ- 75,000 ₪ ולכן מציע הסניגור כי יוטל עיקול לטובת המדינה על הרכב, כשעדיין נותרה יתרה לאחר סילוק החוב לבנק, וכן שעבוד פוליסת ביטוח במידה והרכב ינזק או יגנב, באופן שתיוותר יתרה לטובת המדינה.

שמעתי כי בעלה של המבקשת לא חולק על כך שהוא זה שנכנס למקום עם הרכב, הוא רק מכחיש שהוא זה שמעורב בהתפרצות ובגניבה. ענין זה יתברר בבית משפט ויתכן כי יארך זמן רב.

גם אם יורשע, בסופו של דבר, לאור העובדה שהרכב בבעלותה, לא ברור אם בית משפט ימצא לנכון לחלטו.

לכן, מן הראוי לאפשר למבקשת להמשיך להשתמש ברכב, תוך הבטחת זכויותיה של המדינה במידה ובית משפט יעתר בסופו של יום לבקשה.

לכן, הרכב יושב למבקשת בתנאים כדלקמן:

1. עיקול על הרכב לטובת המדינה.

2. שעבוד פוליסת הביטוח לטובת המדינה.

3. ערבות עצמית של המבקשת בסך של 40,000 ₪.

ערבות צד ג' בסך של 40,000 ₪ , לא של בעלה, ותוכל לחתום אם המבקשת, גב' אזולאי ניצה, מס' זיהוי לא ידוע, ובתנאי שתמציא מסמכים מזהים וראיה לכך שיש לה הכנסה כעצמאית, בין אם על ידי מנהל חשבונות ובין על ידי רואה חשבון.

במידה ויש דמי אחסון, דמי האחסון ישולמו על ידי המבקשת.

הצו תקף למשך 6 חודשים. אם לא יוגש כתב אישום תוך תקופה זו, הערבויות, העיקול והשעבוד, יבוטלו. במידה ויוגש כתב אישום, ההחלטה תקפה עד תום ההליכים המשפטים בתיק.

ניתנה והודעה היום י"ד אייר תשע"ג, 24/04/2013 במעמד הנוכחים.

רובין לביא, שופטת בכירה


מעורבים
תובע: רקפת ליפשיץ
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: