ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בדארנה ז"ל(המנוח) נגד מוסטפא אסעד נסאר ז"ל(המנוח) :


בפני כבוד השופט רון סוקול

המבקשים
עז' מוחמד נהאר בדארנה ז"ל (המנוח) באמצעות יורשיו:
א. עורסאן בדארנה
ב. עומר בדארנה
ג. ראסם בדארנה
ד. באסם בדארנה
ע"י ב"כ עו"ד ע' קוסאי

נגד

המשיבים
1. עז' עיסא מוסטפא אסעד נסאר ז"ל (המנוח) באמצעות יורשיו:
א. סאלח נסאר
ב. עוסמאן נסאר
ג. מוחמד נסאר
ד. אחמד נסאר
ה. מוסטפא נסאר

2. מדינת ישראל

3. מנהל מיסוי מקרקעין
ע"י ב"כ עו"ד מפרקליטות מחוז חיפה

החלטה

1. בקשה לביטול פסק הדין שניתן ביום 24/3/13 בשל היעדר התייצבות.

2. בבקשה לביטול פסק הדין נטען כי בא כוח התובעים טעה וסבר כי הדיון קבוע לשעה 11:30 ולא לשעה 08:30 כפי שנקבע בפועל. עוד נטען כי איש מהנתבעים לא הגיש כל כתב הגנה ועל כן סיכויי ההצלחה של התובעים בתיק גבוהים.

הנתבעים 1 (א) – 1(ה), יורשיו של המנוח עיסא מוסטפא אסעד נאסר ז"ל לא הגיבו לבקשה. הנתבעים 2 – 3 מתנגדים לבקה.

3. דין הבקשה להידחות.

אין חולק כי טעותו של עורך דין עשויה לשמש לעיתים טעם מספיק לביטול פסק דין שניתן בהיעדר, במיוחד נכון הדבר כאשר הנתבעים העיקריים בתיק אינם מתנגדים למבוקש. עם זאת, הגעתי למסקנה כי דין הבקשה להידחות שכן עיון בכתב הטענות מגלה כי אין לתובעים כל עילה לפנות לבית משפט זה.

4. התובעים טוענים כי חלקה 28 בגוש 19414 נרשמה בטעות על שמו של המנוח נאסר ז"ל. תביעתם נועדה לתיקון הטעות. התובעים טוענים גם כי הרישום המוטעה נעשה במסגרת הליכי הסדר הזכויות במקרקעין. כן נטען כי יורשיו של המנוח נאסר ז"ל הסכימו לתיקון ואף חתמו על תצהיר מתאים.

לכתב התביעה לא צורף צו ירושה של המנוח נאסר ז"ל ועל כן גם אם תתקבל טענתם של התובעים לא ניתן יהיה לבצע את התיקון. עוד אציין כי לכתב התביעה ולבקשה הנוכחית לא צורפו מסמכי תיק ההסדר ולא ניתן ללמוד מהי מקור הטענה אותה מבקשים הם לתקן.

5. זאת ועוד, בתצהיר שצורף לכתב התביעה, ואשר מהווה על פי הנטען אישור של יורשי המנוח נאסר ז"ל כי מדובר ברישום מוטעה, מציינים החותמים כי הם " מוותרים ומעבירים בזה את כל זכויותינו בחלקה 28 הנ"ל ללא כל תמורה שהיא למר מוחמד נהאר בדארנה [...]". משמע, מדובר בעסקה להעברת זכויות ללא תמורה ולא בהסכמה לביטול רישום מוטעה.

6. ככל שמדובר בהעברה ללא תמורה הרי שהתובעים יכולים ל השלים את העסקה ללא צורך בהליך המשפטי, כפוף לתשלום המיסוי כמתחייב על פי דין. לעומת זאת אם יוצגו המסמכים הרלבנט יים מתיק הסדר הזכויות מהם תתברר הטעות ויוצג צו הירושה המקנה לחותמים זכויות במקרקעין, לא יהיה צורך בהגשת תביעה לבית המשפט וניתן יהיה לפנות לפקיד ההסדר בבקשה לתיקון טעות סופר על פי סעיף 95 לפקודת הסדר זכויות במקרקעין [נוסח חדש], התשכ"ט-1969.

7. בנסיבות הקיימות ועל פי הטענות שפורטו בכתב התביעה והמסמכים שצורפו, קיים חשש ממשי שמא תכלית התביעה הינה אך ורק עקיפת חובת תשלום מס או עקיפת דרישות שונות הנדרשות על פי דין לשינוי הרישום. לכך אין לתת יד.

8. לאור כל האמור, אני דוחה את הבקשה.

10. אין צו להוצאות.

ניתנה היום, ז' אייר תשע"ג, 17 אפריל 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: בדארנה ז"ל(המנוח)
נתבע: מוסטפא אסעד נסאר ז"ל(המנוח)
שופט :
עורכי דין: