ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין איירין רוס גרנות נגד עו"ד דוד קוכמן :

לפני כבוד השופטת, ד"ר מיכל אגמון-גונן

המבקשים:

  1. איירין רוס גרנות
  2. יוסף גרנות

ע"י ב"כ עוה"ד ד"ר הראל ארנון ובנימין לוין

נגד

המשיבים:

  1. עו"ד דוד קוכמן
  2. אילנה גיל
  3. יניב גיל

המשיבים 2 ו-3 ע"י ב"כ עו"ד אהוד פרינץ

החלטה

לפני בקשה למתן צו מניעה זמני שימנע את המשך הליכי הבוררות שבהם פתחו אילנה ויניב גיל, המשיבים 2 ו-3 (להלן: המשיבים) כנגד המבקשים, איירין ויוסף גרנות (להלן: המבקשים), לפני המשיב 1, עו"ד דוד קוכמן (להלן: "הבורר"). זאת, עד להכרעה בהמרצת הפתיחה שהגישו המבקשים כנגד המשיבים, שבגדרה הם עותרים לקבלת סעד הצהרתי לפיו הליך הבוררות נפתח על ידי המשיבים בחוסר סמכות וכי כל החלטה שהתקבלה בגדרו הינה בטלה ואין למבקשים כל חובה להתדיין בבוררות עם המשיבים.

הרקע להליכי הבוררות הוא סכסוך שכנים שנתגלע בין המבקשים לבין המשיבים בקשר לגבולות חלקה 69 בגוש 31325 במושב רמת רזיאל, הידועה גם כמשק 55 והמצויה בבעלות המבקשים. על רקע הסכסוך, פתחו המשיבים בהליכי הבוררות כנגד המבקשים, וזאת לכאורה מכוח הוראות תקנון האגודה השיתופית רמת רזיאל כפר שיתופי של תנועת חרות בית"ר בע"מ (להלן: "האגודה").

לטענת המבקשים, אף שבמועד רכישת החלקה, בשנת 2008, הם חתמו על טופס בקשה להצטרפות כחברים באגודה, הם מעולם לא נתקבלו כחברים באגודה ועל כן תקנון האגודה אינו חל עליהם. המבקשים הגישו כתב הגנה לבורר ובמסגרתו כפרו בתוקף הליכי הבוררות. חרף האמור, קבע הבורר דיון ראשון ליום 18.2.12. המבקשים ביקשו כי הבורר יבטל את הדיון, לנוכח סירובם לקיים את הליכי הבוררות, אולם בקשתם נדחתה על ידי הבורר והתקיים דיון, שבמסגרתו קבע הבורר כי הוא מבקש שלא לדון יותר בעניין הסמכות, שכן "הייתה נתונה מתחילת מינוי הבורר ועד היום הדרך לפנות לבית המשפט המוסמך בעניין זה. זכות זו מוקנית ככל שמי מהצדדים כופר בהליך הבוררות, או בסמכות הבורר." ביום 5.3.13 הגישו המבקשים לבורר בקשה לעיכוב הליכי הבוררות שבמסגרתה הודיעו לבורר כי בכוונתם לעתור לבית המשפט על מנת שיושיט להם סעד בעניין חוסר סמכותו של הבורר. הבקשה נדחתה ביום 11.3.13. מועד הדיון הבא אמור להיקבע לשבוע שלאחר חג הפסח.

הליכי הבוררות נפתחו עוד ביום 15.4.12, כך שהמבקשים יכולים היו לפנות לבית משפט זה כבר בסמוך למועד זה או למצער בסמוך למועד שבו קבע הבורר את המועד הראשון לבוררות. עם זאת, מאחר שלטענת המבקשים אין הסכם בוררות תקף בין הצדדים, ומאחר שהבורר קיים ישיבת בוררות אף שהמבקשים כופרים בסמכותו לדון בעניינם מבלי שנימק את עמדתו לגופה, יש מקום ליתן צו מניעה ארעי שימנע את המשך הליכי הבוררות עד לקיום דיון בבקשה במעמד הצדדים.

לאור זאת, אני מורה על מניעת המשך הליכי הבוררות, לרבות ישיבות, החלטות ודרישות להמצאת מסמכים עד למתן החלטה אחרת.

המבקשים ימציאו עותק מהבקשה ומהמרצת הפתיחה למשיבים עד ליום 19.3.13 בשעה 12:00. למשיבים זכות תגובה עד ליום 2.4.13 בשעה 12:00.

לדיון במעמד המצהירים ביום 4.4.13 בשעה 09:30.

המזכירות תודיע בדחיפות לצדדים ותעדכן את יומן בית המשפט.

ניתנה היום, ‏יום ראשון 17 מרץ 2013 , ‏ו' ניסן תשע"ג, בהעדר הצדדים.

ד"ר מיכל אגמון-גונן, שופטת


מעורבים
תובע: איירין רוס גרנות
נתבע: עו"ד דוד קוכמן
שופט :
עורכי דין: