ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבירם מרלי נגד מדינת ישראל :

  1. אבירם מרלי
  2. מתן בן חמו
  3. עדן כראדי

העוררים
נגד

משטרת ישראל
המשיבה

נוכחים: עו"ד ערן בן עמי – בשם העוררים
עו"ד זוהר שפק – בשם המשיבה

בית משפט קמא קבע כי קיים יסוד סביר לחשש כי שחרור שם החשודים עלול להביא לשיבוש חקירה ולסיכון שלומו של הציבור. עוד ציין בית המשפט כי מדובר "בפרשיה חמורה מאוד של פרץ אלימות קשה ובלתי מוסבר".

פרוטוקול

עו"ד בן עמי:
אני חוזר על האמור בהודעת הערר.
לא נוכחתי בדיון באילת ואני יחד עם עו"ד לוי מייצגים בצוותא את העוררים.
מסדר זיהוי תמונות נערך ברגעים אלה ממש ועו"ד ממשרדי נמצאת בפתח תקווה, כך אנו לא חוסכים שום מאמץ כדי שהחקירה תסתיים מוקדם ככל שאפשר.
תמוה בעיני כי בשל צילומי תמונות ופעולות חקירה שאפשר בקלות לבצע, ארחיק ואומר כי שאפשר לבצע גם אם היו משוחררים בלי תנאים.
אני לא חושב שהמעצר נועד לסיים החקירה כמו שהוא נועד כדי להעניש כי כלל הפעולות שנעשו נעשו בעצלתיים. לא יתכן שיקח עשרה ימים מהיום שנעצר העורר 1 ועד היום שלא ביצעו מסדר זיהוי.
זו הארכת מעצר השלישית. זה תיק שהחקירה כאן פשוטה ואין דברים מורכבים ומסובכים ולא יתכן שיארו במעצר.
ההורים נמצאים באילת, הם לא מוכנים לעזוב את הילדים, הם מחקו את החיים שלהם, יש להם עוד ילדים והחקירה לא מסתיימת.

עו"ד שפק:
אני מגיש את העתקי תיקי החקירה, שלפתי את ההעתקים.
עובי החקירה מלמד על החומר הרב שבו.
אני לא חושב שמי שנמצא כאן הוא הקורבן, אלא הקורבנות במקום אחר. החקירה מתארכת כי יש לבצע פעולות חקירה.
היום דיברתי עם התובע מאילת, הוא ביקש מספר השלמות ביניהם מסדר זיהוי. השלמה אחרונה מתבצעת עכשיו. מדובר ב-12 מסדרי זיהוי.
יש כוונה להגיש, לכל הפחות, הצהרת תובע מחר.

עו"ד בן עמי:
ההלכה הידועה והזכויות של החשודים שחקירתם תסתיים במהירות האפשרים ללא פגיעה בחקירה, וההערות ששמעתי בתיק הזה מדוע החקירה לא הסתיימה והתחושה היא מישהו במקרה הספציפי הזה, במערכת, החליט לנסות ולמשוך אותם במעצר ככל האפשר.
כאשר אני שומע שיש לעצור אותם כיוון שהוגש ערר וכיוון שעו"ד לוי לא נכח במסדר זיהוי וגם שתיק החקירה מעצמו בגלל שהוא מנופח מצריך הרבה עבודה, אין אלה עילות מעצר. יש זילות וקלות בבקשת מעצר כזו, כאשר מדובר ב-3 חיילי צה"ל שיושבים במעצר ללא עבר פלילי וזה לא נתפס בעיני.
אני ביקשתי אתמול שהדיון יתקיים היום בצהריים כדי לאפשר למשטרה לסיים החקירה. כדי שהטענה שהוגש ערר והחקירה לא הסתיימה, לא תעלה כלל.
בית המשפט מכיר היטב את התיק מהערר הקודם, ואני מבקש שבית המשפט יורה על קבלת הערר.

עו"ד שפק:
הפעולות מתבצעות.


החלטה

בפני ערר על החלטת בית משפט השלום באילת בתיק מ.י. 20762-03-13 מיום 13.3.13, שניתנה על ידי כבוד השופט ליאור ברינגר, אשר הורה על הארכת מעצרם של העוררים עד ליום 15.3.13, שעה 10:30.

בהודעת הערר נטען כי מדובר ב-3 עוררים צעירים בגילם, חיילי צה"ל, נעדרי עבר פלילי, המצויים 9 ו-5 ימים במעצר וכי הליך החקירה שהיא פשוטה ביותר, אמור היה להסתיים עוד ביום 12.3.13 והפעולות הן מסדר זיהוי וצילום תמונות ואין זו פעולה הדורשת ימי מעצר מרובים. עוד נטען כי טענותיה של המשיבה כי הסניגור הוא שמנע את קיום מסדר הזיהוי בשל הגשת הערר ואי הגעתו של עו"ד לוי לפתח-תקווה בגינו לא התקיים מסדר זיהוי, עדיף שלא היו נטענות.

בית משפט קמא קבע כי קיים יסוד סביר לחשש כי שחרור שם החשודים עלול להביא לשיבוש חקירה ולסיכון שלומו של הציבור. עוד ציין בית המשפט כי מדובר "בפרשיה חמורה מאוד של פרץ אלימות קשה ובלתי מוסבר".

בית המשפט ציין בהחלטתו שהפעולה המהותית שיש לבצע הוא אותו מסדר זיהוי שיש לערוך למתלוננים, כמו גם פעולות נוספות שבית המשפט לא מצא לנכון לפרטן על מנת לא לחבל בחקירה.

תיק זה מוכר לי מערר קודם שהוגש על ידי המערערים ונמחק בהמלצתי. אכן, אולי ניתן היה לזרז את החקירה בתיק זה באופן יעיל יותר. אך יש לציין כי מיום הדיון בערר בפני שהתקיים ביום 11.3.13 בוצעו פעולות חקירה י חסית לא מועטות, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בתיק החקירה.

נראה לי שהעיכוב שחל במסדר זיהוי, נבע מאי הבנה שנוצרה בין הסנגורים לבין המשטרה.

כפי שציין בית משפט קמא, עיון בחומר החקירה מקים יותר מחשד סביר לחשדות המיוחסים לעוררים. העוררים 2 ו-3 עצורים מזה 5 ימים והעורר 1 עצור מזה כ-7 ימים. עוד יש לציין כי העוררים 2 ו-3 נעצרו באשדוד, כאשר החקירה מתבצעת במשטרת אילת.

בנסיבות אלה, כאשר בית משפט בהחלטתו מיום 13.3.13 קצב את ימי המעצר עד ליום 15.3.13, כאשר הוא כל העת מפקח על החקירה והא ראיה לכך שגם בעבר נקצבו ימי מעצר מדודים, כך בהחלטה מיום 11.3.13, הורה על הארכת מעצרם עד ליום 13.3.13, לא מצאתי שיש להתערב בהחלטת בית המשפט ויש לאפשר למשטרה להשלים את החקירה.

סוף דבר, הערר נדחה.

ניתנה והודעה היום ג' ניסן תשע"ג, 14/03/2013 במעמד הנוכחים.

שרה דברת, שופטת,
ס.נשיא


מעורבים
תובע: אבירם מרלי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: