ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מוסא אלטורי :

בש"פ 58/07

המבקשת:
מדינת ישראל

נ ג ד

המשיב:
מוסא אלטורי

בקשה להארכת מעצר

תאריך הישיבה: י"ד בטבת התשס"ז (04.01.07)
בשם המבקשת: עו"ד אוהד גורדון
בשם המשיב: עו"ד ישראל קליין

בבית המשפט העליון

החלטה

בכתב אישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל-אביב נטען, כי בחודש ספטמבר 2005 גמלה בלבם של המשיב ואחר – איברהים אלטורי, החלטה לרצוח את יוסף אבו-גאבר (להלן: המתלונן), על רקע סכסוך שמקורו בסירוב גיסו של המתלונן לשאת לאישה את אחותו של המשיב. את זממם ביצעו השניים בשעת לילה מאוחרת של יום 27.9.05, כאשר חדרו לבית המתלונן בכפר קאסם, ופתחו לעברו באש מאקדחים שהחזיקו בידיהם. על פי הנטען, במהלך המאבק שהתפתח במקום הצליחו המתלונן ואשתו להסיר כובעי גרב שחבשו התוקפים לראשם במטרה להסתיר את זהותם. כתוצאה מאותה תקיפה נפצע המתלונן ממספר קליעים שחדרו לגופו, ובעקבות כך יוחסו למשיב עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, ניסיון לרצח בצוותא חדא, נשיאת נשק, התפרצות לבית מגורים ותקיפה.

עם הגשתו של כתב האישום עתרה המדינה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים, ובתאריך כ' בחשוון התשס"ו (22.11.05), נעתר לה בית-המשפט לאחר שמצא כי בידי המדינה תשתית של ראיות שמשקלן רב, ונוכח הסכנה הנשקפת מהמשיב.

מאז אותה החלטה התבקש בית משפט זה, פעמיים, להאריך את מעצרו של המשיב, ועתה מונחת בפני בקשה נוספת, שלישית במספר. המייחד מקרה זה הוא שעד היום טרם החלה שמיעתן של הראיות, ולכך תרם בעיקר יומנו העמוס של בית משפט קמא.

המשיב עצור מאז סוף חודש ספטמבר 2005, וגם כיום בחלוף 15 חודשים, טרם נקבעו מועדים לשמיעתן של הראיות. זהו מצב שלא ניתן להשלים עמו, הואיל ונקודת המוצא היא שחירותו של אדם הנה זכות יסוד, ועל כן טרח המחוקק וקבע בסעיף 61 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996, כי משפטו של נאשם הנתון במעצר צריך להסתיים תוך 9 חודשים. העומס הרובץ על בתי המשפט מקשה מאד לעמוד בסד-זמנים זה, אולם את רצונו של המחוקק יש לכבד, ועל כן יש לשקול בכובד ראש לשחרר נאשמים לחלופת מעצר, מקום שמערכת בתי המשפט אינה יכולה להבטיח כי עניינם יידון תוך זמן סביר. בנסיבות אחרות, אפשר וראוי היה כבר עתה להורות על שחרור המשיב ממעצר לחלופה כלשהי, אולם העבירות שיוחסו לו מופלגות הן בחומרתן, ואם תוכחנה כי אז יש לנו עניין עם מי שסכנתו לציבור רבה. לפיכך, החלטתי להיענות באופן חלקי לבקשה שבפני, ובלבד שיובהר בשבועות הקרובים כי בית המשפט המחוזי מצא דרך לקדם את שמיעתו של תיק זה.

אני מורה אפוא על הארכת מעצרו של המשיב ב-30 ימים, שתחילת מניינם ביום 5.1.07 או עד למתן פסק-הדין בת.פ.ח. 1163/05 של בית המשפט המחוזי בתל-אביב, הכל לפי המוקדם. במהלך תקופה זו מתבקש בית המשפט המחוזי לקבוע מועדים קרובים לשמיעת התיק, ואם הדבר לא יסתייע, סבורני כי יהיה נכון לשקול בכובד ראש אם נכון להוסיף ולהחזיק את המשיב מאחורי סורג ובריח.

ניתנה היום, י"ד בטבת התשס"ז (04.01.07).

ש ו פ ט


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: מוסא אלטורי
שופט :
עורכי דין: