ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חאתם חוסיין נגד מגדל חברה לביטוח בע"מ :

בפני כבוד השופטת מעין צור

התובע

חאתם חוסיין

נגד

הנתבעת

מגדל חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

בפניי בקשה לדחיית התביעה על הסף מחמת התיישנות.
מדובר בתביעה לקבלת תגמולי ביטוח על פי פוליסת ביטוח מקיף שבה ביטחה הנתבעת את רכבו של התובע (להלן: "הפוליסה" ו"הרכב"). על פי הנטען בכתב התביעה, ביום 14.11.08 ניזוק הרכב בתאונת דרכים שבה פגע בו רכב אחר בעת שהיה בחניה (להלן: "התאונה"). התובע פנה אל הנתבעת בדרישה לקבלת תגמולי ביטוח על פי הפוליסה, וזו שילמה לו סכום שאינו שנוי במחלוקת, אשר לטענת התובע אינו משקף את מלוא הנזקים שנגרמו לו בתאונה, ושבגינם הוא זכאי לפיצוי בהתאם לפוליסה.
התביעה הוגשה ביום 20.9.12.
הנתבעת טוענת בבקשה כי התביעה התיישנה, שכן חלפו למעלה משלוש שנים בין מועד קרות התאונה לבין מועד הגשת התביעה. ואילו התובע טוען בתגובתו כי התביעה לא התיישנה, שכן המועד שבו נולדה עילת התביעה אינו מועד התאונה, אלא המועד שבו סרבה הנתבעת לשלם לו חלק מהתגמולים שלטענתו מגיעים לו על פי הפוליסה. התובע טוען כי פנה לנתבעת והפעיל את הפוליסה רק לאחר שפנה לחברת הביטוח של הרכב הפוגע, הכשרת היישוב בע"מ, וזו סרבה לפצותו. לאחר ששילמה לו הנתבעת את הסכום שאינו שנוי במחלוקת, היא הגישה תביעת שיבוב, והתובע המתין לפסק הדין בתביעת השיבוב, ולאחר מכן שלח לנתבעת דרישה לפיצוי נוסף (להלן: "הפיצוי הנוסף"). ביום 19.5.11 דחתה הנתבעת את הדרישה. התובע טוען כי רק בשלב זה נולדה עילת תביעתו, המתייחסת לפיצוי הנוסף.
סעיף 31 לחוק חוזה הביטוח, התשמ"א-1981 (להלן: "חוק חוזה הביטוח") קובע:
"תקופת ההתיישנות של תביעה לתגמולי ביטוח היא שלוש שנים לאחר שקרה מקרה הביטוח."
בביטוח נכסים מועד קרות מקרה הביטוח הוא המועד שבו אבד הנכס המבוטח או ניזוק, שכן במועד זה מתגבשת הזכות לפיצוי (ראה: סעיף 55 לחוק חוזה הביטוח). בענייננו מועד קרות מקרה הביטוח הוא מועד התאונה. אירוע התאונה הוא האירוע שמקים לתובע זכות לפיצוי בהתאם לפוליסה, ולא המועד שבו דחתה חברת הביטוח את דרישתו לפיצוי, אף שמדובר בדחיה חלקית ולא בדחיה מלאה. לכן תקופת ההתיישנות בהתאם לסעיף 31 לחוק חוזה הביטוח היא שלוש שנים לאחר מועד קרות התאונה, 14.11.08. מכאן שבמועד הגשת התביעה היא התיישנה, ועל כן דינה להידחות.
אשר על כן הנני דוחה את התביעה.
התובע ישלם לנתבעת הוצאותיה בתביעה זו בסך 1,200 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל.
זכות ערעור כחוק.

ניתן היום, ג' ניסן תשע"ג, 14 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חאתם חוסיין
נתבע: מגדל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: