ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בן שימול(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

בפני כבוד השופט יונתן אברהם

העותר

גיל בן שימול (אסיר)

נגד

המשיבים

  1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
  2. מדינת ישראל

החלטה

בפני בקשה של העותר להתיר לו לצאת לחופשה מיוחדת לרגל חתונת אחיו, אשר תיערך ביום 18/3/13, בשעת ערב.

העותר הורשע בעבירות של סחר בסמים ומרצה את מאסרו מיום 22/4/12. הוא החל לרצות את מאסרו בכלא צבאי ולאחר מכן הועבר לידי שב"ס והתקבל בכלא צלמון ביום 25/2/13.

לטענת העותר מתחתן אחיו הבוגר. הוא ציין בכתב העתירה כי על פי פקנ"צ 04.40.00 פרק ח' מוסמך שב"ס לאפשר לו חופשה מטעמים מיוחדים, שכן מדובר באירוע של קרוב משפחה מדרגה ראשונה.

הוא הפנה לפסיקה שניתנה בעניינים הקשורים להגבלת אסירים ולצורך לצמצם ככל שניתן הגבלה זו. בפני שב בא כוחו על הטיעונים הנ"ל ואף בהתייחס לטענה כי כנגד העותר קיים מידע מודיעיני, טען כי מדובר במידע ישן מלפני תקופת כליאתו.

המשיבים מתנגדים ומבקשים לדחות את העתירה. לטענתם התנהגות העותר בכלא הצבאי לא היתה תקינה, הוא עבר עבירות משמעת של התססה, קללות וצעקות שהצריכו העברתו לכלא צבאי אחר.
ועדת מיון שנערכה לו כשהגיע לשב"ס אבחנה צעיר אימפולסיבי, נעדר בשלות רגשית ובעל תובנה חלקית בלבד לחומרת מעשיו. הוועדה המליצה לשלבו בטיפול אולם עקב חלוף הזמן הקצר מאז הוועדה ועד היום, טרם שולב.
גם משטרת ישראל שהתייחסותה נתבקשה מתנגדת להתרת החופשה המיוחדת בשל המסוכנות הנשקפת לטענתה מן העותר.

המשיבים הציגו לבית המשפט 3 מידעים מודיעיניים וכן חוו"ד מודיעינית. אציין כי המיידעים המודיעיניים המתייחסים לתקופה שקדמה למועד כליאת העותר.
שקלתי את טיעוני הצדדים מכאן ומכאן בכובד ראש.
פקודת החופשות 04.40.00 מסמיכה את שב"ס לאשר חופשה מיוחדת כאשר מדובר באירוע שמחה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה.

הפסיקה שניתנה בעקבות עתירות שהוגשו בעניינים אלה קבעה נקודת איזון שיש בה כדי להקל על אסיר המבקש חופשה מיוחדת, זאת ביחס לפסיקה הנוגעת לאישור של חופשה רגילה. זאת, עקב הצורך וההכרה בשיתוף אסירים באשר לנעשה במשפחתם הקרובה, לרבות באירועים של שמחות ובאירועים טראגיים, ככל שמדובר באירועים הנוגעים לקרוב משפחה מדרגה ראשונה.

במקרה דנן סבורני שיש מקום להתערב בהחלטת הסירוב.
טענת המסוכנות מתבססת רובה ככולה על חומרת העבירות שבוצעו, על התנהגות העותר בכלא הצבאי, ועל מידע מודיעיני ממנו מוסקת אותה מסוכנות שטרם ניתן לה טיפול מקטין מסוכנות.

אשר למידע המודיעיני, וכפי שציינתי לעיל, מדובר במידע שקדם לתקופת כליאתו של העותר. אין בפני מידע מודיעיני לפיו העותר ממשיך לעשות באותה פעילות פלילית, גם כיום מתוך כותלי בית הכלא ועל כן סבורני כי הסיכוי שסיכון זה יתממש במהלך חופשה מיוחדת קצרה שתינתן לו לצורך השתתפות בחתונת אחיו, בתנאים של פיקוח מתאים, אינם כפי שהעריכו אותם שב"ס ומשטרת ישראל.

אשר על כן מתקבלת העתירה.
אני מורה כי העותר יוצא לחופשה מיוחדת לרגל חתונת אחיו, אולם חופשה זו יש לצמצם לפרק זמן של מספר שעות, הכל בהתחשב במרחק הנסיעה מהכלא למקום האירוע ובמשך האירוע, ובהתחשב בכך אני מורה כי העותר יוכל לצאת את שערי כלא צלמון בשעה 18:00 ביום האירוע ויצטרך לחזור אליו לא יאוחר מהשעה 24:00.
כמו כן אני מורה כי העותר יהיה מלווה החל מרגע יציאתו את הכלא על ידי שני ערבים צמודים, נעדרי עבר פלילי, אשר כל אחד מהם יחתום על ערבות בסך של 15,000 ₪ ובה יתחייב לפקח פיקוח צמוד על העותר בדרך לחתונה, במהלך החתונה, ובדרך חזרה ולדווח מיידית למשטרת ישראל על כל ניסיון של העותר לבצע מעשה פלילי, בפרט הנוגע לענייני סמים.
העותר יוסע על ידי מלוויו מן הכלא ישירות לביתו כדי שיוכל להתלבש ומשם יוסע ישירות ללא תחנות ביניים לאירוע החתונה, ומשם יוסע ללא תחנות ביניים חזרה לכלא, הכל במסגרת השעות שקבעתי לעיל.

כמו כן יופקד על ידי העותר עירבון כספי במזומן בסך של 3,000 ₪ להבטחת שמירת תנאי החופשה הנ"ל. לאחר חזרתו מן הכלא יוחזרו לעותר הפיקדון הנ"ל וכן כתבי הערבות שנחתמו על ידי מלוויו.
שב"ס מוסמך להוסיף תנאים שונים הנהוגים במקרים אלו, על התנאים שקבעתי לעיל, ובלבד שלא יהיה בהם כדי לנטרל את יציאתו של העותר לחופשה, מטעמים לא סבירים.

ניתנה היום, ג' ניסן תשע"ג, 14 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: בן שימול(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: