ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל ו.מ.לתכנון ובניה הראל - מבשרת נגד ציון בן יאיר :


בפני כבוד השופט ירון מינטקביץ

המאשימה

מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה הראל - מבשרת

נגד

הנאשמים

  1. ציון בן יאיר (עציר)
  2. משה בן יאיר

החלטה

בפני בקשה לעיכוב ריצוי מאסר שהוטל בשל אי תשלום קנס.
הנאשם מס' 1 הורשע ביום 12.1.10 בביצוע עבירות על חוק התכנון והבניה ונדון לקנס בסך 6,000 ש"ח או 60 ימי מאסר נגדו. הקנס נפרס ל 24 תשלומים שווים.
הנאשם מס' 2 הורשע ביום 28.1.10 בביצוע עבירות על חוק התכנון והבניה ונדון לקנס בסך 3,000 ש"ח או 30 ימי מאסר נגדו. הקנס נפרס לעשרה תשלומים שווים.
שני הנאשמים לא שילמו הקנסות והגישו מספר בקשות לדחית תשלום הקנס ופריסתו ולביטול תוספות פיגורים אשר הוטלו עליהם. ביום 23.1.13 דחיתי הבקשה לשנות את פריסת התשלומים, זאת בשל העובדה שמדובר בגזרי דין חלוטים ובפריסה לתשלומים שאינם גבוהים. עם זאת, קבעתי כי אם תשולם קרן הקנס עד ליום 3.2.13, אדון בבקשה להפחתת תוספות הפיגורים.
חרף הארכה, הנאשמים לא שילמו עד כה את הקנס.
עתה בפני בקשה לעכב את עונש המאסר אשר נגזר על הנאשמים כנגד הקנס. זאת בשל נסיבות אישיות של הנאשמים וחוסר יכולתם לשלם הקנסות אשר נגזרו עליהם. המאשימה מתנגדת לבקשה.
לאחר שעיינתי בבקשה ונתתי דעתי לנימוקי ולנסיבותיהם של הנאשמים, לא ראיתי כי יש מקום להעתר לבקשה ולעכב ריצוי המאסר חלף הקנס. גזרי דינם של הנאשמים ניתנו לפני למעלה משלוש שנים ולא ניתן עוד לערער עליהם. אין בפי הנאשמים כל טענה כנגד עצם חיובם בקנסות, אלא רק טענות כי ריצוי המאסר יפגע בהם. אין ספק, כי ריצוי עונש מאסר הוא קשה. עם זאת, המפתח לביטול המאסר, קרי תשלום הקנסות, היה בידי הנאשמים למעלה משלוש שנים והם שבחרו לא להשתמש בו. משכך, לא ראיתי כי יש הצדקה לעכב המאסר, שכן אין לעיכוב זה כל תכלית בפני עצמה . עונש אשר נגזר יש לרצות ובית משפט לא יתן יד להתחמקות ממנו.
עם זאת, לפנים משורת הדין, אני מורה כי המאסר לא יבוצע לפני יום 7.4.13 וזאת על מנת לאפשר לנאשמים לשלם הקנס. לא ישולם הקנס עד ליום 7.4.13, ניתן לבצע פקודת המאסר החל ממועד זה.
להודיע לצדדים בדחיפות .

ניתנה היום, ג' ניסן תשע"ג, 14 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה הראל - מבשרת
נתבע: ציון בן יאיר
שופט :
עורכי דין: