ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אדיר מור נגד יואב סנדובל :

בפני כבוד הרשמת בכירה איילת הרץ

תובע

אדיר מור

נגד

נתבעים

1.יואב סנדובל
2.איילון חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

1. עניינה של התביעה שלפני בתאונת דרכים שהתרחשה ביום 4.5.12 בכפר סבא.

2. לטענת התובע, רכב הנתבעים נסע לאחור תוך יציאה מחניה ופגע ברכבו. התובע צירף תצהיר לפיו עד הבחין ברכב הנתבע נוסע לאחור ולאחר מכן שמע את הנתבע 1 מתנצל בפני התובע.

3. לטענת הנתבע 1, חנה מול מקום חנייתו של רכב התובע. הנתבע החל לנסוע לאחור באיטיות כאשר לפתע החל אף רכב התובע בנסיעה לאחור ושני הרכבים שנסעו במקביל התנגשו.

4. בדיון שנערך בפני העידו התובע והנתבע 1, הם הנהגים המעורבים בתאונה.

דיון:

5. התובע חזר בפני על גרסתו לפיה נסע באיטיות לאחור אך נעצר לאחר 20 ס"מ מאחר והבחין כי הנתבע וצד ג' מנסים למצוא דרך בה הנתבע יצא ממקום החניה וצד ג' יתופסה. רכב הנתבע החל לנסוע לאחור ופגע ברכבו שהיה בעצירה מלאה בעת התאונה. התובע טען כי הנתבע התנצל בפניו.

6. הנתבע 1 גם הוא חזר על גרסתו וציין כי יצא בנסיעה אחורנית מחניה והבחין ברכב התובע יוצא באותה עת בנסיעה אחורנית ממקום חניתו וכך התנגשו הרכבים. הנתבע 1 הודה כי התנצל לאחר התאונה אך טען כי עשה זאת מאחר ואם לא היה נוסע אחורנית לא היתה מתרחשת התאונה.

7. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ולאחר שעיינתי בתמונות הנזקים, אני קובעת שהאחריות לתאונה מוטלת על הנתבע, מעיקרי הטעמים הבאים:

הכלל הוא כי המוציא מחברו עליו נטל הראיה. במקרה דנן כאשר מדובר בגרסה מול גרסה יש לכאורה לדחות את התביעה.

ברם, גם אם נאמץ את גרסת הנתבע יש להטיל אחריות על הנתבע לתאונה. הנתבע עצמו הודה כי נסע אחורנית ואלמלא נסיעתו לאחור לא היתה מתרחשת התאונה.

8. הואל והתאונה ארעה בעת שהנתבע ביצע נסיעה לאחור, היה על הנתבע לשים לב ולבצע הנסיעה בצורה זהירה או להימנע מעשותה כליל. משלא עשה כן הרי הוא האחראי לקרות התאונה.

9. יחד עם זאת, אני סבורה שלתובע "אשם תורם" לקרות התאונה. עפ"י גרסת הנתבע באותה עת שהנתבע יצא מחניה, אף התובע יצא בנסיעה אחורנית מחניה והיה עליו להבחין בנתבע ולמנוע את התאונה. התובע הודה בהגינותו כי אף צד ג' שראה את התאונה לא הבחין האם נסע לאחור או היה בעצירה מלאה בעת התאונה ומכאן שלא יכול היה לחזק את גרסתו ומכאן שאנו נותרים עם גרסת הנתבע בלבד, שעל פיה התובע היה בנסיעה לאחור בעת התאונה.

משכך, מצאתי לנכון לייחס לתובע "אשם תורם" של 50% לקרות הנזק.

סוף דבר:

10. התביעה מתקבלת בחלקה. הנני מורה לנתבעים לשלם לתובע סך של 3,871 ₪ (המהווים 50% ) בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה, ביום 29.2.12 ועד למועד התשלום בפועל.

בנוסף, אני מחייבת את הנתבעים לשלם לתובע הוצאות משפט בסך 500 ₪ בצירוף ריבית והפרשי הצמדה כחוק מהיום ועד ליום התשלום המלא בפועל.

בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בתוך 15 יום.

ניתן היום, ג' ניסן תשע"ג, 14 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אדיר מור
נתבע: יואב סנדובל
שופט :
עורכי דין: