ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין המוסד לביטוח לאומי / חיפה ע"י הלשכה המשפטית נגד אמיר סלע :

לפני:

כבוד הסגנית נשיא איטה קציר

המערער
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד זייד
-
המשיב
אמיר סלע
ת.ז. XXXXX523
ע"י ב"כ: עו"ד דניאל ברק

פסק דין

1. בפני ערעור על החלטת הוועדה הרפואית לעררים (נפגעי עבודה), מיום 13/9/12 ("הוועדה"). בהחלטתה קבעה הוועדה למשיב נכות משוקללת בשיעור 15% מיום 12/8/11 ("ההחלטה").

2. טענת המערער היא שטעתה הוועדה בקביעתה להפעיל תקנה 15 במחצית, על אף המלצתה הברורה והסבריה המשכנעים של ועדת הרשות, כי מצבו הרפואי והתפקודי של המשיב אינו מצדיק הפעלת תקנה 15. נטען בין היתר, כי הוועדה התעלמה מכך שהמלצת המכון לבטיחות בדרכים מיום 5/10/11 שלא לאשר למשיב רישיון נהיגה על אוטובוס הייתה מסיבה נוירולוגית, בעוד שהפגימה שהוכרה על ידי המערער היא פגיעה אורטופדית בלבד; התעלמה מכך שהמשיב פרש מעבודתו מרצון וללא קשר לתאונה; וכן התעלמה מכך שהמלצת המכון לבטיחות בדרכים הייתה המלצה לתקופה קצובה ולא לצמיתות.

3. לטענת המשיב, טענת הערעור נסתרת בהחלטת משרד התחבורה מיום 6/11/12, לפיה רישיונו של המשיב לנהיגת אוטובוס נשלל על רקע התאונה, ולא אושרה בקשת המשיב לחדש את רשיונותיו עקב מגבלות נוירולוגיות ואורטופדיות ללא שיפור (מש/1) . נטען עוד כי החלטת הוועדה שלא לאמץ את המלצת ועדת הרשות מפורטת וברורה, ולכן לא נפל בה פגם משפטי.

לאור האמור לעיל אני קובעת כדלקמן:

4. לאחר שעיינתי בנימוקי הערעור, בפרוטוקול הוועדה, בדו"ח ועדת הרשות ובכלל החומר המונח בפני ונתתי דעתי לטענות הצדדים בדיון, הגעתי למסקנה כי דין הערעור להידחות.

5. עיון בפרוטוקול ועדת הרשות מיום 11/7/12 מעלה כי ועדת הרשות ציינה כי בסיכום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מיום 5/10/11, המשיב נמצא כשיר לנהוג ברכב מנועי מסוגB והומלץ שלא להמשיך / לחדש רישיון נהיגה מסוג 1 C מסיבה נוירולוגית . ועדת הרשות התכנסה בשנית, ביום 14/8/12, לאחר שהומצא לעיונה פרוטוקול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ועדת הרשות ציינה כי אינה מסכימה עם האמור בפרוטוקול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הן מהטעם שממצאי המכון שונים ממצאי ועדת הרשות, והן מהטעם שמאז הבדיקה במכון ועד לבדיקת המשיב בוועדה חלפו שמונה חודשים וייתכן ומצבו הרפואי של המשיב השתפר, ומכאן הסיקה ועדת הרשות צפי של שיפור בעתיד. לדעת ועדת הרשות, למשיב יש מסוגלות לעבודתו כנהג אוטובוס.

6. הוועדה הרפואית לעררים היא המוסמכת לקבל את ההחלטה הסופית בעניין הפעלת תקנה 15. בענייננו, לאחר שעיינה בפרוטוקולים של ועדת הרשות, קבעה הוועדה שיש מקום להפעיל את תקנה 15 משום שלדעתה רישיונו של המשיב נשלל ולא הוחזר לו, ולכן לא יוכל לחזור למקצועו כנהג אוטובוס.

קביעה זו היא בסמכותה של הוועדה והיא מנומקת כדבעי. הנמקת הוועדה אף מקבלת חיזוק ותמיכה במסמך שהוצג לבית הדין (מש/1). מדובר בהחלטת משרד התחבורה מיום 6/11/12, לפיו לא אושרה בקשת המשיב לחידוש רישיונו עקב אי שיפור המגבלות הנוירולוגיות והאורטופדיות.

7. לפיכך, לא מצאתי שנפלה בהחלטת הוועדה טעות מ שפטית המחייבת התערבות בית הדין, ודין הערעור להידחות.

8. לאור האמור – הערעור נדחה בזאת .

9. המערער יישא בהוצאות המ שיב בגין הליך זה בסך 3,000 ש"ח אשר ישולמו לידי המ שיב תוך 30 ימים מעת שיומצא למ ערער פסק הדין.

10. לצדדים מוקנית זכות לבקש מבית הדין הארצי לעבודה בירושלים רשות לערער על פסק הדין תוך 30 ימים מעת שיומצא להם פסק דין זה.

ניתן היום, ג' ניסן תשע"ג, (14 מרץ 2013), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: המוסד לביטוח לאומי / חיפה ע"י הלשכה המשפטית
נתבע: אמיר סלע
שופט :
עורכי דין: