ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עיריית בית שאן נגד מאיר מזרחי :

בש"א 9918/06

המבקשת:
עיריית בית שאן

נ ג ד

המשיבים:
1. מאיר מזרחי

2. מדינת ישראל - משרד הביטחון

בקשה להעברת מקום דיון

בשם המבקשת: עו"ד א' גולדהמר
בשם המשיב 1: עו"ד ל' הוכפלד-מורד
בשם המשיבה 2: עו"ד ר' ברבש

בבית המשפט העליון

החלטה

בפניי בקשה לפי סעיף 78 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984, להעברת מקום הדיון בתביעה שהגיש המשיב 1 (להלן: התובע) נגד המבקשת ונגד המשיבה 2 (להלן: המדינה) מבית משפט השלום בתל-אביב לבית משפט השלום בנצרת או לבית משפט אחר במחוז הצפון.

עניינה של התביעה שהגיש התובע הוא בנזקי גוף, שלטענתו אירעו לו במהלך אימון כדורגל במגרש העירוני בבית שאן כתוצאה מכדור תועה שנורה במטווח העירוני במקום. לטענת המבקשת, יש להעביר את מקום הדיון בתביעה לבית משפט שלום במחוז הצפון, שכן האירוע נשוא התביעה אירע בבית שאן, בירור התביעה יחייב שמיעת עדים שמקום מגוריהם הוא באזור הצפון, קיימת סבירות גבוהה לכך שבית המשפט ירצה לסייר במקום האירוע, התובע הוא תושב טבריה ועיקר הזיקות מצידה של המדינה, שגם היא נתבעת בתביעה, הן לאזור הצפון. התובע מתנגד להעברת מקום הדיון. לטענתו, נתונה לבית משפט השלום בתל-אביב סמכות מקומית לדון בתביעה, משום שהמדינה היא נתבעת בתיק וניתן להגיש תביעה נגדה לכל בית משפט במדינה. זיקה נוספת לבית משפט השלום בתל-אביב, לה טוען התובע, היא מקום משרדו של בא-כוחו, שנמצא בתל-אביב. לחלופין מבקש התובע שהדיון בתביעה יועבר לבית משפט השלום בעיר טבריה, שהיא מקום מגוריו. עמדתה של המדינה היא שמאזן הנוחות וכלל נסיבות המקרה מצדיקים את העברת הדיון לבית משפט שלום במחוז הצפון והזיקה לבית משפט השלום בתל-אביב במקרה דנן היא פורמאלית בלבד.

דין הבקשה להעברת מקום דיון להתקבל. בית משפט זה כבר קבע בעבר לא אחת כי הוא ייטה להעביר את מקום הדיון בתביעה, כאשר זו הוגשה לבית משפט שמוסמך מבחינה פורמאלית לדון בה, אך אין לה כל זיקה מוחשית לבית המשפט אליו הוגשה (ראו, בש"א 4666/02 גוכלר נ' עזבון המנוח אזאוילוס ז'ק ז"ל, פ"ד נו(6) 817). במקרה דנן על אף קיומה של סמכות מקומית לבית משפט השלום בתל-אביב, הרי מאזן הנוחות נוטה באופן מובהק לבירור התביעה בפני בית משפט שלום במחוז הצפון. מקום התרחשות התאונה נשוא התביעה, מקום מגוריהם של העדים ושל התובע והאפשרות לכך שבית המשפט יבקש לערוך סיור במקום התאונה, וכן העובדה שהדיון בתביעה בבית משפט השלום בתל-אביב טרם החל, מטים כולם את הכף לטובת העברת מקום הדיון בתביעה לבית משפט השלום בנצרת.

אשר על כן, אני מורה בזאת על העברת מקום הדיון בת.א. 48005/06 (שלום - תל-אביב) מבית משפט השלום בתל-אביב לבית משפט השלום בנצרת.

ניתנה היום, י"ז בטבת התשס"ז (7.1.2007).

ה נ ש י א ה


מעורבים
תובע: עיריית בית שאן
נתבע: מאיר מזרחי
שופט :
עורכי דין: