ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין המכללה המשותפת - לימודי תואר ומסלולי הכשרה מקצועיים נגד עביר אבו אל היג'א :

בפני כבוד הרשמת דנה עופר

התובעת
המכללה המשותפת - לימודי תואר ומסלולי הכשרה מקצועיים

נגד

הנתבעת
עביר אבו אל היג'א

פסק דין

בהחלטתי מיום 5.12.12 ניתנה לתובעת ארכה אחרונה, בת 60 יום, לצורך המצאת מסמכי פתיחת תיק ההוצאה לפועל, והגשת תגובה עניינית לטענות ההתנגדות. הובהר, כי ככל שלא יומצאו מסמכי פתיחת התיק, תימחק התביעה.

למרות חלוף הזמן, לא המציאה התובעת את מסמכי פתיחת התיק עד המועד האחרון שנקבע (6.2.13), ולפיכך עתרה הנתבעת למחיקת התביעה, תוך חיוב התובעת בהוצאות. התובעת התבקשה לעניין ההוצאות בלבד, תוך 10 ימים.

גם לעניין זה לא הגיבה התובעת במועד, אלא ביום 28.2.13. בתגובתה עותרת התובעת למתן ארכה נוספת בת 60 יום, לצורך המצאת מסמכי פתיחת התיק. לטענתה, התיק נפתח על ידי עורכת דין שייצגה את התובעת בעבר, אך חדלה לעבוד במקצוע מאז . פניית התובעת לבאת כוחה הקודמת לקבלת המסמכים – לא הועילה. על כן, לטענת התובעת – " אין למהר וליתן צעד דרסטי של מחיקת תובענה כאשר קיים סיכוי, ולו הקלוש ביותר, לאתר או לשחזר אותם מסמכים". כן טוענת התובעת, כי תיק ההוצאה לפועל נפתח לפני שנים רבות, וחזקה שנפתח כדין, יחד עם השטר המקורי. בכל מקרה, לטענת התובעת, אין לחייבה בהוצאות הנתבעת, שכן היא לא היתה אמורה לשמור על מסמכי פתיחת תיק ההוצאה לפועל, והיא לא ידעה מראש שבאת כוחה תיעלם, עם המסמכים.

אינני מוצאת מקום למתן ארכות נוספות. מדובר בתיק הוצאה לפועל שנפתח בשנת 1997, אולם האזהרה נמסרה לידי הנתבעת רק באוגוסט 2010. מאז עושה הנתבעת מאמצים לקבל לעיונה את העתק בקשת הביצוע והשטר, תוך שהיא טוענת, כי שיקים שמסרה למשיבה נפרעו במלואם, ולא ידוע לה על שטר חוב עליו חתמה, ואם יש כזה – הרי שהחתימה עליו מזויפת.

כפי שצוין גם בהחלטה מיום 5.12.12, התובעת נדרשה פעמים רבות להציג את מסמכי פתיחת התיק (והדרישה התייחסה להעתק, לא למקור). הדרישה הראשונה היתה ביום 26.10.10. לאחר מכן אושרו ארכות לביצוע ההחלטה, ותקופות נוספות חלפו ללא הארכת מועד. נראה כי כיום הסיכוי שהתובעת תצליח לאתר את מסמכי פתיחת התיק – ולו העתק שלהם - הוא אכן קלוש ביותר.

אינני סבורה כי הסיכוי הקלוש לאתר את מסמכי פתיחת התיק מצדיק הותרת התיק פתוח עוד ועוד.

מחיקת התביעה אינה צעד דרסטי, כטענת התובעת, שכן אין במחיקה כדי למנוע ממנה הגשת תביעתה מחדש, ככל שהמסמכים ימצאו.

לפיכך, אני רואה לנכון להורות על מחיקת התביעה, ועל סגירת תיק ההוצאה לפועל.

על התובעת לשאת בהוצאות הנתבעת בשל הגשת ההתנגדות. אם אבדו מסמכי פתיחת התיק לאחר שנפתח, הרי שהדבר לא ארע באחריות הנתבעת, אלא באחריות התובעת או מי מטעמה. האחריות לשמור על מסמכי פתיחת התיק מוטלת על הזוכה בהוצאה לפועל, גם אם ניתן להניח שבעת פתיחת התיק הציג הזוכה בלשכת ההוצאה לפועל את השטר המקורי, ובוודאי שאחריות זו נמשכת כל עוד לא חלף המועד להגשת ההתנגדות.

התובעת לא דאגה להמציא לידי הנתבעת אזהרה לאורך תקופה של כ- 13 שנה, במהלכן המסמכים אבדו. על אחת כמה וכמה, כאשר החליטה התובעת בשנת 2010 להמציא סוף-סוף לידי הנתבעת אזהרה אודות פתיחת תיק ההוצאה לפועל משנת 1997, היה עליה לוודא, כי מסמכי פתיחת התיק אכן מצויים בידיה. מעשיה ומחדליה של התובעת הביאו לכך שהנתבעת נאלצה להגיש התנגדות לביצוע שטר, אף ללא כל אפשרות לעיין במסמכי פתיחת התיק, ותוך שנגרמו לנתבעת הוצאות לצורך כך.

סיכומו של דבר, דין התביעה להימחק, בהעדר שטר, ובנסיבות אלה על התובעת לשאת בהוצאות הנתבעת. אני מחייבת את התובעת בהוצאות הנתבעת בסך 2,000 ₪.

המזכירות תמציא פסק הדין לצדדים.
ניתן היום, כ"ה אדר תשע"ג, 07 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: המכללה המשותפת - לימודי תואר ומסלולי הכשרה מקצועיים
נתבע: עביר אבו אל היג'א
שופט :
עורכי דין: