ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עדנה שקלים נגד נתנאל אלבז :

בפני כבוד השופטת מירית פורר

תובעת

עדנה שקלים

נגד

נתבעים

  1. נתנאל אלבז
  2. "איילון" חברה לביטוח בע"מ

החלטה

לפניי בקשה הנתבעים להתיר את המצאת פרוטוקול הוועדה הרפואית במל"ל אל המומחית שמונתה מטעם בית המשפט בתחום הפסיכיאטריה. הבקשה הוגשה במסגרת תובענה בגין נזקי גוף לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה – 1975 (להלן- "חוק הפיצויים").

לטענת הנתבעים, על מנת שיהא בידי המומחית מלוא המידע האפשרי במגבלות חוק הפיצויים ובהינתן העובדה כי מדובר בתחום הנפשי, מבוקש להתיר לנתבעים להמציא את פרוטוקול הוועדה הרפואית במל"ל המכיל את ממצאי הבדיקות והתלונות של התובעת בלבד, המהווים מסמך טיפול רפואי במובחן מן המסקנות והקביעות הרפואיות הנגזרות ממצאים אלה.
התובעת התנגדה וטען כי פרוטוקול הוועדה פסול.
הנתבעים הוסיפו בתגובה כי התובעת בעלת עבר נפשי עשיר אשר בגינו נפסקו לו 70% נכות בגין הפרעה פסיכו נוירוטית חמורה, אשר אזכור תלונות התובעת והטיפול הרפואי שקיבלה מצוי רובו ועיקרו בפרוטוקול ועדת המל"ל.

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, החלטתי כי דין הבקשה להתקבל, מן הטעמים שיפורטו להלן.

שעה שמונה מומחה, חייבת להיות בפני בית המשפט תמונה מלאה על מצבו של התובע, אולם פרוטוקולי הוועדות הרפואיות הן בבחינת חוות דעת רפואית אחרת אשר אסורה לעיון בפני המומחה.
התקנות באות למנוע צירוף גלוי של חוות דעת רפואיות וכן הסתייעות סמויה בחוות דעת שכאלה. אין להציג בפני המומחה, אשר נתמנה על ידי בית המשפט, את קביעותיו של המוסד לביטוח לאומי לעניין דרגת נכותו של הנפגע, אפילו לא נסתרו עדיין או בכלל. קביעותיו של המוסד לביטוח לאומי אסורות בהצגה בפני המומחה. עם זאת ניתן להיעזר בפרוטוקולים לגופם, להבדיל מהצגתם, לשם אישוש תזה רפואית זו או אחרת, בנהלך חקירת מומחה. נפסק כי כאשר מדובר על "נתון רפואי גולמי" הכלול באותם פרוטוקולים, הדעת נותנת שניתן יהא להציגו בחקירה בפני המומחה". (אליעזר ריבלין, תאונות הדרכים, מהדורה רביעית, תשע"ב-2012, 669, 671). זאת גם לאור המגמה, לפיה מקום בו המומחה הרפואי שנתמנה הוא מומחה בתחום הפסיכיאטרי, עשויה גישת בית המשפט כלפי ההיתר להמציא לעיונו מסמכים מסוימים להיות ליברלית (אליעזר ריבלין, תאונות הדרכים, מהדורה רביעית, תשע"ב-2012, 677).

במקרה דנא, הנתבעים מבקשים לברור מן הפרוטוקולים את החלק הדן בתלונות התובעת ובטיפול הרפואי שקיבלה ולא בקביעות המל"ל, לפיכך מצאתי כי יש לקבל את הבקשה שכן מניעת הצגתם בפני המומחית, יגרום לעיוות דין אם תשויך נכות מעברה של התובעת לתאונה נשוא התובענה.

סוף דבר, הבקשה מתקבלת.
הנתבעים ימציאו אל המומחית את הפרוטוקול באופן שיענה על האמור לעיל, בשים לב כי אין מקום להציג את קביעות המל"ל.

בנוסף, בהתאם להסכמת הצדדים, המומחית תוציא את המסמך מיום 12.7.2011 ותתעלם מתוכנו.

הוצאות הבקשה יישקלו במסגרת פסק הדין.
נקבע לעיון 1.5.2013.

ניתנה היום, כ"ה אדר תשע"ג, 07 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עדנה שקלים
נתבע: נתנאל אלבז
שופט :
עורכי דין: