ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דליה ברויטמן נגד מחמוד עאסלה :


בפני כבוד הרשמת דנה עופר

המבקש
מחמוד עאסלה

נגד

המשיבה
דליה ברויטמן

החלטה

בפניי התנגדות לביצוע תובענה בסכום קצוב.

בכתב התביעה טענה המשיבה, כי על פי הסכם בינה לבין המבקש, היה עליו לשלם לה דמי תיווך בשיעור 2% + מע"מ מהמחיר בו ירכוש נכס מקרקעין מסוים. לטענת המשיבה, הנכס נמכר בסכום של 1,320,000 ₪ ועל כן דמי התיווך להם היא זכאית על פי ההסכם עומדים על 30,624 ₪. המבקש שילם 19,000 ₪ בלבד, ומכאן יתרת החוב נשוא התביעה – 11,624 ₪.

לטענת המבקש, אמנם חתם על הסכם כאמור בכתב התביעה, אלא שבינו לבין מוכרי הנכס נתגלעה מחלוקת, כאשר המוכרים דרשו סכום של 1,320,000 ₪, ואילו המבקש הסכים לשלם 1,300,000 ₪. לטענת המבקש, מאחר והמשיבה ראתה כי יש חשש שהעסקה לא תצא לפועל, הציעה היא, מיוזמתה, להפחית את דמי התיווך ולהעמידם על סכום של 19,000 ₪ בלבד. להצעה זו הסכים המבקש ולכן שילם את הסכום המוסכם. לטענת המבקש, הסכמה מאוחרת זו אמנם לא באה לידי ביטוי בהסכם כתוב, אך היא נעשתה בנוכחות עדים. לטענתו, אף העובדה שבחשבונית לא ציינה המשיבה כי התשלום הוא על חשבון דמי התיווך או כי קיימת יתרה לתשלום, תומכת בטענתו.

כידוע, בשלב הדיון בבקשת הרשות להתגונן, אין בית המשפט נכנס לבירור אמיתות העובדות הנטענות בתצהיר התומך בבקשת הנתבע, אלא עליו לבחון אם יש בגרסת הנתבע, בהנחה שתוכח, עילת הגנה מפני התביעה (ראה למשל ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ, פ"ד לו(3) 518, 521). אין בית המשפט רשאי, בשלב זה, לבדוק כיצד יוכיח הנתבע את הגנתו או מה טיב ראיותיו (ראה למשל ע"א 3374/05 אליהו אוזן נ' בנק איגוד לישראל (פורסם בנבו)).

בשלב הדיון בבקשת רשות להתגונן אף רשאי בית המשפט לקבל עדות בעל פה כנגד מסמך בכתב.

אשר על כן, ומאחר ויש בטענות המבקש, ככל שתוכחנה, כדי להקים הגנה מפני התביעה, אני רואה לנכון ליתן למבקש רשות להתגונן, על יסוד הנטען בבקשה, בהתאם לסמכותי על פי תקנה 205(ג) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, ובכך לקדם את התיק במהירות וביעילות.

ההתנגדות מתקבלת. הליכי הוצל"פ מעוכבים.
התצהיר ישמש כתב הגנה.

נוכח סכום התביעה היא תידון בסדר דין מהיר.

התובעת תגיש תצהיר מטעמה, יחד עם רשימת מסמכים והעתקי המסמכים, בהתאם לתקנה 214ב1(1), תוך 30 יום מקבלת החלטה זו.

אם לא יוגש תצהיר מטעם התובעת, תוך המועדים שנקבעו לעיל, תימחק התביעה, וייסגר תיק ההוצל"פ כנגד המבקש.

עם העברת התביעה מלשכת ההוצאה לפועל לבית המשפט עשוי להיווצר הפרש אגרה, אותו על התובעת לשלם תוך 30 יום מקבלת דרישת הגזברות, שאם לא כן תימחק התביעה, וייסגר תיק ההוצל"פ כנגד המבקש.

המזכירות תמציא העתק ההחלטה לצדדים.
ניתנה היום, כ"ה אדר תשע"ג, 07 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דליה ברויטמן
נתבע: מחמוד עאסלה
שופט :
עורכי דין: