ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שרון מרד נגד ביתק טכנולוגיות בע"מ :

בפני כבוד השופטת מעין צור

התובע

שרון מרד

נגד

הנתבעת

ביתק טכנולוגיות בע"מ

פסק דין

זוהי תביעה לפיצוי בעקבות עסקה לרכישת מערכת שאיבה מרכזית שהתובע חפץ לבטל.
ביום 26.12.11 ביקר נציג של הנתבעת בביתו של התובע, והתובע הזמין מערכת שאיבה מרכזית בעלות של 10,000 ₪. במעמד ההזמנה שולם בכרטיס אשראי סך של 1,000 ₪, ובתאריך 27.8.12 שולם סכום נוסף של 4,000 ₪ בכרטיס אשראי בארבעה תשלומים.
לטענת התובע הונחה על ידי נציג הנתבעת שביקר בביתו ליצור קשר עם הנתבעת לצורך התקנת המערכת בגמר שלב הטיח. ואולם משהזמין את הנתבעת לצורך ההתקנה באותו שלב הסתבר כי הוטעה, שכן את הצנרת יש להתקין לפני עבודות הטיח. על כן הודיע לנתבעת ביום 19.9.12 וביום 3.10.12 על ביטול העסקה, ורכש מערכת שאיבה מחברה אחרת. דא עקא כי הנתבעת סרבה להשיב לו את כספו.
הנתבעת טוענת כי בטופס ההזמנה שעליו חתום התובע, ואשר נמסר לו במעמד ההתקשרות, מצוין במפורש כי מועד הנחת צנרת וואקום הינו לפני שלב הטיח. עוד מצוין בטופס ההזמנה כי ביטול הזמנה כרוך בתשלום דמי טיפול בסך של 20%. לטענת הנתבעת היא הכינה תכנון של המערכת ושרטוט תוואי הצנרת, שילמה לסוכן מטעמה עמלה בגין ביצוע המכירה ונשאה בעלויות מתקינים.
לאחר הגשת התביעה שלחה הנתבעת לתובע שיק בסך 3,000 ₪ בדואר רשום, ואולם התובע לא נטל את דבר הדואר.
לטענת התובע הוא זכאי לבטל את העסקה הואיל ומדובר בעסקה ברוכלות, וזאת בהתאם לסעיף 14(א)(1) לחוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981 (להלן: "חוק הגנת הצרכן"). דין הטענה להידחות, שכן אין מדובר בעסקה ברוכלות כהגדרתה בחוק הגנת הצרכן. בהתאם לסעיף 8 לחוק הגנת הצרכן, "רוכלות" הינה הצעת עסקה לצרכן על ידי עוסק שבא שלא לפי הזמנה למקום מגוריו. ואילו במקרה זה הוזמן נציג הנתבעת לבית התובע על ידי התובע עצמו.
לפיכך יש לבחון את השאלה אם לתובע זכות לבטל את העסקה בהתאם לדיני החוזים. התובע טוען כי הוטעה לגבי השלב שבו עליו להזמין את הנתבעת להתקין את המערכת. דא עקא כי טופס ההזמנה שעליו חתום התובע שולל טענה זו. ההלכה הפסוקה קובעת כי אדם שחתם על מסמך לא ישמע בטענה כי לא קרא אותו או לא הבין את תוכנו. לפיכך גם לפי דיני החוזים אין לתובע זכות לבטל את ההתקשרות.
במצב דברים זה, ובהיעדר עילה לביטול ההתקשרות, חל האמור בטופס ההזמנה, שעל פיו עבור ביטול תגבה הנתבעת 20%. הנתבעת החזירה לתובע, לאחר הגשת התביעה, את הסכום העולה על 20% משווי העסקה, אך התובע סרב לקבלו. לפיכך, בכפוף לכך שהנתבעת תעביר לתובע סכום של 3,000 ₪, כפי שביקשה לעשות, דין התביעה להידחות.
אשר על כן הנני מורה כי הנתבעת תשלם לתובע סך של 3,000 ₪. פרט לכך התביעה נדחית. בנסיבות העניין איני עושה צו להוצאות.
זכות להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 15 יום.

ניתן היום, כ"ה אדר תשע"ג, 07 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שרון מרד
נתבע: ביתק טכנולוגיות בע"מ
שופט :
עורכי דין: