ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מעוז דגני נגד מרים בוסקוביץ :


בפני כבוד השופט אריאל צימרמן

מבקשים

  1. מעוז דגני
  2. אילנית ברכה בן יעקב

נגד

משיבה

מרים בוסקוביץ

החלטה

עיינתי בבקשה לסעד זמני ובהודעה המבהירה. לא מצאתי מקום להיעתר לבקשה לסעד זמני (ולא רק למתן הצו במעמד צד אחד), וזאת אף בלא תגובה של המשיבה. אבהיר בקיצור נמרץ.

המבקשים, כמי ששכרו דירה מן המשיבה, עותרים לסעד הצהרתי שיבאר כי הסכם השכירות בטל. הסעד הזמני קורא למניעת אפשרות של המשיבה לממש ערבות בנקאית שמסרו בידיה, ולנקוט הליכי הוצאה לפועל ביחס לשטרות שמסרו בידיה.

אשר לערבות הבנקאית: איני נדרש כאן לבעייתיות הרבה הכרוכה בדרישה למנוע את מימושה של ערבות בנקאית אוטונומית (ראו לדוגמה, ולסקירת הפסיקה, החלטתי בת"א 53300-06-12 International Leasing Finance נ' רשות שדות התעופה (1.7.2012)). ברם במקרה הזה המדובר בבקשה מוקדמת: המשיבה, כך ניתן להבין, כלל לא הגישה בקשה למימוש הערבות הבנקאית. אם וכאשר שתוגש תהא למבקשים שהות בת עשרה ימים לעתור לעיכוב המימוש, על יסוד הנתונים שיהיו רלבנטיים למימוש הקונקרטי ולנסיבותיו. לעת הזו המדובר לכאורה בדיון תיאורטי. כאמור, גם אם תגיע עת המימוש, נכון יעשו המבקשים אם ישקלו אם יש תוחלת בהגשת בקשה לעיכוב המימוש, שהרי סיכוייהן של בקשות מעין אלה אינם גבוהים לרוב, בעוד שבהעברת הכספים למוטב הערבות אין כדי לחסום את החייב מלתבוע את החזר הכספים, ככל שאלו ניטלו שלא כדין.

אשר לשטרות: אין מקום שבית משפט, ודאי במקרה דנן, יאסור על אוחז בשטר לפעול לביצועו. מובן שבמקרה של נקיטת הליכי הוצאה לפועל יהיו המבקשים יכולים להעלות התנגדות לביצוע השטר, וזו תיבחן במתווה הדיוני המקובל.

הבקשה לסעד זמני נדחית אפוא ללא תגובת המשיבה, ובהתאם – ללא צו להוצאות.

ניתנה היום, כ"ה אדר תשע"ג, 07 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מעוז דגני
נתבע: מרים בוסקוביץ
שופט :
עורכי דין: