ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ולדימיר בוריסביץ ויניצקי נגד שר הפנים :

בג"ץ 10993/05 - ו'

העותר:
ולדימיר בוריסביץ ויניצקי

נ ג ד

המשיבים:
1. שר הפנים

2. ראש מנהל האוכלוסין

בקשה לפסיקת הוצאות

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפני בקשה לפסיקת הוצאות.

1. עניינה של העתירה בבקשת העותר כי תוענק לו אזרחות ישראלית בהתאם לחוק השבות, התש"י-1950 (להלן: חוק השבות) בשל היותו נכד ליהודי. העתירה הוגשה ביום 28.11.05. ביום 24.5.06 הודיעו המשיבים כי ביום 23.5.06 הוענקה לעותר אזרחות ישראלית. בעקבות זאת, ביום 25.5.06 נמחקה העתירה תוך שהתאפשר לעותר להגיש בקשה לפסיקת הוצאות.

2. בבקשתו טוען העותר כי כבר ביום 30.7.03 הוא פנה למינהל האוכלוסין בחיפה וביקש להתאזרח בישראל. ביני לביני, עבר העותר לירושלים וביום 6.1.04 נדחתה פנייתו בנימוק כי במסמכיו אין כדי לאשר את זכאותו לשינוי מעמד לפי חוק השבות. העותר פנה אל המשיבים באמצעות בא כוחו אולם לפי הנטען אלה לא השיבו לפניותיו. העותר פנה לפרקליטות המדינה אשר הנחתה את המשיבים להשיב לפנייה, אולם לטענת העותר אף בכך לא היה כדי להועיל ואף פנייתו ללשכה המשפטית של משרד הפנים נתקלה באותו יחס. לפי הנטען, רק בעקבות הגשת עתירתו התקבל הסעד המבוקש וזאת כמעט 3 שנים לאחר שהיה זכאי לכך. בתגובתם לבקשה הבהירו ב"כ המשיבים כי בסמוך לאחר הגשת העתירה ערכו המשיבים בדיקות מחודשות בעניינו של העותר וקיימו התייעצויות פנימיות באשר לזכאותו לקבל מעמד בישראל מכוח חוק השבות. לאחר שנקבע כי אין מניעה עקרונית להיעתר לבקשתו, הוא הופנה להמשך בירור עניינו למינהל האוכלוסין וכאמור, ביום 23.5.06 הוענקה לו אזרחות ישראלית. לטענת המשיבים, בנסיבות העניין הם מותרים את שאלת פסיקת ההוצאות לשקול דעת בית המשפט, אולם הם מבקשים שתישקל העובדה כי הטיפול בבקשה הביא את הסוגיה לפתרונה באופן יעיל ללא צורך בקיום דיון בפני בית המשפט.

3. מן העתירה ומהבקשה שלפני עולה תמונה, אשר לא נסתרה בתגובת המשיבים, כי פניותיו הרבות של העותר לגורמים המוסמכים לא נענו כלל, או לא נענו באופן ענייני על ידם. יודגש, כי מדובר בפניות של העותר אשר נשלחו החל מיום 30.7.03. היחידה אשר הגיבה באופן הולם וענייני לפניות העותר היא הפרקליטות, אולם אף היא לא הצליחה להניע את המשיבים ליתן מענה הולם לפניות העותר. רק לאחר שהוגשה העתירה, טופלה באופן ענייני בקשת העותר להסדרת מעמדו בישראל. במצב דברים זה, ובשים לב לאמות המידה המקובלות לעניין פסיקת הוצאות (ראו: בג"צ 842/93 אל נסאסרה נ' שר הבינוי והשיכון, פ"ד מח(4) 217 וכן לעמדת המשיבים, דין הבקשה להתקבל.

בשים לב לכלל נסיבות העניין, ובכלל זה התנהלות המשיבים בפרשה, ישאו המשיבים בהוצאות העותר בסכום כולל של 8,000 ₪. סכום זה ישא הפרשי ריבית והצמדה מעת המצאת החלטה זו ועד ליום התשלום בפועל.

ניתנה היום, ב' שבט תשס"ז (21.1.2007).

שושנה ליבוביץ
ר ש מ ת


מעורבים
תובע: ולדימיר בוריסביץ ויניצקי
נתבע: שר הפנים
שופט :
עורכי דין: