ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין לב לבייב נגד חברת לב התמר :

בפני כבוד השופט חאלד כבוב

המבקש

לב לבייב

נגד

המשיבה

מגדל שרותי בורסה (נ.ע.) בע"מ

החלטה

בפניי בקשת התובע ("המבקש") כי הנתבעת 4, חברת מגדל שירותי בורסה נ.ע ("המשיבה"), תעביר לעיונו "דו'ח תנועות לפי תאריך ערך" בו יפורט מועד ביצוע כל פעולה עד בדיוק של שניות.

לטענתו, זהו מסמך שהוא זכאי לו ממילא כלקוח, והוסיף שהמשיבה יכולה להפיקו בלחיצת כפתור, ואף העבירה מסמכים מסוג זה ללקוחות אחרים (דוגמא צורפה כנספח לבקשה).

לטענת המבקש פירוט זמן הפעולות המדויק בתיק ההשקעות של המבקש נדרש, בין היתר, לצורך חישוב ערך הביטחונות שהיו בתיק ההשקעות בכל רגע נתון בעת ביצוע כל עסקה ועסקה שבוצעה בתיק ההשקעות, ועל מנת לבדוק האם בנקודות הזמן הספציפיות בהן בוצעו עסקאות בתיק ההשקעות, עמדו הביטחונות בהוראות תקנון הבורסה. בנוסף, נטען כי הנתון הזה יאפשר לבחון אם בוצעו פעולות נטולות היגיון כלכלי שכל מטרתן הייתה הפקת עמלות (חיבוץ).

בתשובתה, הלינה המשיבה על כך שהמבקש מאריך שלא כדין וללא צורך את ההליכים המקדמיים בכך ששוב ושוב הוא מגיש בקשות לגילוי ועיון במסמכים, זמן רב לאחר שחלף המועד לסיום הליכים אלו.

לטענתה העבירה עותק קשיח של דוח התנועות על פי תאריך הערך, ובכך מילאה את חובתה. לטענתה המסמך שלבייב מבקש שיועבר לידיו אינו מופק כחלק מתהליך העבודה הסטנדרטי במשיבה. לטענתה הפקה של המסמך תדרוש עבודה רבה – ואין לחייבה לייצר מסמכים במסגרת הליכים המקדמיים.

לבסוף נטען כי המבקש לא הוכיח כי המסמך רלוונטי לתביעתו, וכי מדובר בחלק ממסע דיג מסמכים אסור שמבצע המבקש.

בתשובתו לתגובת המשיבה, טען כי תגובתה מבהירה כי אין לה כל מענה ענייני לבקשה, על כן היא נצמדת לאמירות כלליות וסתומות ולטענות פרוצדוראליות. לטענתו, הרלוונטיות של המסמך ברורה מעצם הכללתו בתצהיר גילוי המסמכים של המשיבה, וכל שהוא מבקש זה כי יתווסף נתון רלוונטי שהושמט ממנו.

אין בידי לקבל את טענות המשיבה בעניין זה.

צודקת המשיבה כי בדרך כלל, לא יורה בית המשפט על הפקת מסמכים באופן מיוחד במסגרת הליך גילוי המסמכים. אולם במקרה זה, שוכנעתי כי הנתונים - היינו מועדי העסקאות המדויקים, הינם רלוונטיים לתביעה, ויש בהם כדי לסייע לצדדים ולבית המשפט להגיע לחקר האמת; וגם כי הפקת הנתונים בהתאם לבקשה אינו דורש מהמשיבה מאמץ בלתי סביר בנסיבות העניין. כפי שמוכיח נספח 2 לבקשה. הדבר אף לא הוכחש על ידי המשיבה. הנתונים נמצאים בידי המשיבה - "והמאמץ" שיידרש הוא רק הפקתם.

המבקש אמנם ביקש שהנתונים יועברו לו, בפורמט קובץ PDF או EXCEL אולם דרישות אלה אינן מקובלות עליי , כיוון שהן מחייבים עיבוד של החומר, מעבר להפקתו.

המשיבה תעביר למשיב את המועדים המדויקים (עד לרמת הדיוק של שניות) של כל הפעולות הרלוונטיות שהופיעו בדו"ח התנועות לפי תאריך ערך שכבר הועבר לידיו במסגרת הליך הגילוי. המשיבה תעביר את הנתונים באופן שידרוש ממנה השקעה מינימאלית, ואינה מוגבלת לפורמט כזה או אחר של קובץ כדרישת המבקש. החומר יועבר עד לידי המבקש עד ליום 10.3.2013.

ההוצאות שתוציא המשיבה בהפקת הנתונים הנ"ל תילקח בחשבון במסגרת פסיקת ההוצאות בתיק כולו.

כל צד יישא בהוצאותיו בגין בקשה זו.

ניתנה היום, כ"ב אדר תשע"ג, 04 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: לב לבייב
נתבע: חברת לב התמר
שופט :
עורכי דין: