ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין המוסד לביטוח לאומי נגד כלל חברה לביטוח בע"מ :

בפני כבוד השופטת מירית פורר

תובע

המוסד לביטוח לאומי

נגד

נתבעות

  1. כלל חברה לביטוח בע"מ
  2. אבנר חברה לביטוח נפגעי רכב בע"מ

החלטה

לפניי בקשת התובע לתיקון כתב התביעה, שהוגשה במסגרת תביעת שיבוב. התובע, מבקש לתקן את סכום התביעה שכן חל שינוי בסכום הגמלאות ששולמו ושישולמו לנפגע, בין היתר בשל כך שנולד לתובע ילד. התביעה המקורית הוגשה בהמשך לת.א. 2830/05 שהופסקה בהתאם להחלטת בית המשפט ושהוגשה בהתאם לערכי הגמלאות נכון ליום 24.2.2005. לטענת התובע, הצדדים המתינו להכרעה בשאלת החבות ולפיכך לאחר שניתן פסק הדין החלוט הגיעה ה שעה לבחינת שיעור הגמלאות המעודכן.
הנתבעות התנגדו לבקשה וטענו כי לא היה מקום להגשת כתב תביעה לאחר ששולמו לתובע הסכומים שתבע בגין תשלומיו לנפגע. נטען כי דרישת התובע סולקה במסגרת ההליך הקודם וכעת הוא מושתק ומנוע מלשנות את סכום התביעה. נטען כי לתובע עמד פרק זמן ארוך ממועד הפסקת התובענה עד להגשת התובענה דנן.
ההנחה הינה כי אין לחסום את דרכו של בעל דין בשערי בית המשפט, אלא במקרים חריגים. מאידך, יש לאזן מטרה ורצון זה, אל מול ההבנה שיש להגביל את תקופת ה"חשיפה" של כל אחד מבעלי הדין לתביעות, בין היתר מתוך מטרה ליצור וודאות מסחרית.
לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, איני סבורה שיש מקום לחסום את דרכו של התובע מתיקון כתב הטענות. ההלכה הפסוקה קובעת כי יותר תיקון של כתב טענות גם בשלבים מתקדמים מאוד של ההליך, לעיתים אף בשלב הערעור. במקרה דנא, ההליכים במסגרת ההליך הקודם (ת.א. 2830-05) הופסקו ביום 5.10.2010 והתובענה חודשה. התובע הטעים כי תגמולי המל"ל השתנו ובהתאם ביקש לשנות את סכום התביעה.
מכיון שהתובענה הקודמת לא הסתיימה בפסק דין אלא רק ניתנה החלטה על הפסקתה, שדינה כדין מחיקה, אין זה סביר בעיני לחסום את דרכו של התובע, במיוחד כאשר טרם הסתיים מלוא בירור טענות שני הצדדים, בשים לב לכך שבמסגרת תובענה זו אף הוגשה תביעה שכנגד של הנתבעות.
משכך, בשלב זה, אני סבורה כי נקודת האיזון מצויה על דרך של מתן היתר לתיקון כתב התביעה וזאת בכפוף לפסיקת הוצאות שתישקל בתום ההליך.
נוכח האמור לעיל אני מורה בזאת כי התובע רשאי להגיש את כתב התביעה המתוקן. הנתבעות תגשנה כתב הגנה מתוקן תוך 30 יום.
לעיון ביום 18.4.13.
המזכירות תשלח העתק החלטתי זו לב"כ הצדדים.
ניתנה היום, י"ט אדר תשע"ג, 01 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: המוסד לביטוח לאומי
נתבע: כלל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: